Faxriy unvonlar topshirildi
Toshkent shahar hokimligida Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidenti Cho Chung Vonga Toshkent shahri faxriy fuqarosi va Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti faxriy fan doktori unvonlarini topshirishga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Unda deputatlar, sport mutasaddilari, oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari, talabalar, sportchi yoshlar, keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov Cho Chung Vonga Toshkent shahri faxriy fuqarosi va Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti faxriy fan doktori unvonlarini topshirdi.
Tadbirda O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi hamkorlik barcha jabhalarda, jumladan, sport sohasida izchil rivojlanib borayotgani qayd etildi. Bunda mamlakatimizning Butunjahon taekvondo federatsiyasi bilan aloqalari muhim ahamiyatga ega ekanligi, shuningdek, mazkur xalqaro tashkilot prezidenti Cho Chung Vonning xizmatlari yuqori bo‘layotgani alohida ta’kidlandi.
– Bugun tinchlik shahri – Toshkentning faxriy fuqarosi bo‘lish, O‘zbekistonning nufuzli oliy ta’lim muassasasi faxriy fan doktori unvoniga munosib ko‘rilishim men uchun faxrli voqea bo‘ldi, – dedi Cho Chung Von. – Bunday yuksak e’tibor menga yanada kuch-g‘ayrat bag‘ishlaydi.
Tadbirda senator Agrepina Shin, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, O‘zbekiston koreys madaniyat markazlari uyushmasi raisi Viktor Pak va boshqalar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, yoshlarga ko‘rsatilayotgan g‘amxo‘rlik, sportni rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlar, O‘zbekiston va Janubiy Koreya hamkorligining istiqbollari xususida so‘zladi.

Президенту Всемирной федерации таэквондо присвоены почетные звания
В хокимияте города Ташкента состоялась церемония присвоения президенту Всемирной федерации таэквондо Чо Чунг Вону званий почетного гражданина города Ташкента и почетного доктора наук Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
В ней приняли участие депутаты, ответственные лица сферы спорта, профессора и преподаватели, студенты вузов, молодые спортсмены, представители широкой общественности.
Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов вручил Чо Чунг Вону дипломы о присвоении званий почетного гражданина города Ташкента и почетного доктора наук Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
На мероприятии подчеркивалось, что сотрудничество между Узбекистаном и Южной Кореей последовательно развивается по всем направлениям, в том числе в сфере спорта. Особо отмечалось, что важное значение в этом процессе имеют связи между нашей страной и Всемирной федерацией таэквондо, в развитие которых весомый вклад вносит президент этой международной организации Чо Чунг Вон.
– Быть удостоенным званий почетного гражданина Ташкента – города мира и дружбы, почетного доктора наук престижного высшего учебного заведения Узбекистана – большая честь для меня, – отметил Чо Чунг Вон. – Это высокое признание придает мне еще больше сил и энергии.
На мероприятии сенатор Агриппина Шин, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель Ассоциации корейских национальных культурных центров Узбекистана Виктор Пак и другие отметили осуществляемые в нашей стране широкомасштабные реформы, оказываемую молодежи заботу, принимаемые меры по развитию спорта, перспективы сотрудничества Узбекистана и Южной Кореи.