Mamlakatimiz qurilish sohasi xodimlariga
Avvalo, siz, azizlarni – usta binokorlar, me’mor va loyihachilarni, pudratchi tashkilotlar vakillari hamda faxriylarni, ushbu tizimga daxldor barcha yurtdoshlarimizni mamlakatimizda ilk bor nishonlanayotgan qutlug‘ sana – Qurilish sohasi xodimlari kuni bilan chin qalbimdan samimiy tabriklab, barchangizga chuqur hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
G‘oyat mas’uliyatli va sharafli kasb bo‘lgan quruvchilik haqida gap ketganda, avvalo sizlarning fidokorona mehnatingiz bilan bunyod etilgan ulkan korxona va inshootlar, shinam uy-joylar, uzog‘imizni yaqin qiladigan ravon yo‘l va ko‘priklar, ta’lim-tarbiya, tibbiyot, madaniyat va sport maskanlari, obod shahar va qishloqlar ko‘z o‘ngimizda namoyon bo‘ladi.
Bir so‘z bilan aytganda, bugungi go‘zal va farovon hayotimizni, mamlakatimizning kelgusi taraqqiyotini qurilish sohasidan, sizdek olijanob kasb egalari mehnatidan ayri holda tasavvur etolmaymiz.
Mustaqillik yillarida mamlakatimizda barcha soha va tarmoqlar qatori qurilish sohasi ham juda katta va sharafli rivojlanish yo‘lini bosib o‘tganini ko‘plab misollarda ko‘rish mumkin.
Amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlar natijasida mustahkam huquqiy-me’yoriy, moddiy-texnik bazaga, ulkan kadrlar salohiyatiga ega bo‘lgan mazkur ko‘p tarmoqli soha taraqqiyotimiz lokomotivlaridan biriga aylandi, deb aytishga bugun barcha asoslarimiz bor.
Hozirgi kunda mamlakatimizda 24 mingga yaqin qurilish-pudrat va 950 tadan ziyod loyiha tashkilotlari, qurilish materiallari ishlab chiqaradigan 8 mingta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Ularda turli millatga mansub ming-minglab malakali ishchilar, muhandis-texnik xodimlar, mutaxassislar jonbozlik ko‘rsatib mehnat qilmoqda.
Keyingi o‘n yilning o‘zida qurilish sohasida investitsiya loyihalari doirasida 196 trillion 6 milliard so‘mlik kapital qo‘yilmalar o‘zlashtirilgani, markazlashtirilgan moliyaviy manbalar hisobidan 20 mingdan ziyod obyekt, jumladan, 7 ming 440 ta umumta’lim maktabi, 1 ming 824 ta kasb-hunar kolleji va akademik litsey, 1 ming 951 ta bolalar sporti inshooti, 949 ta shifoxona va 3 ming 708 ta ichimlik suvi obyekti barpo etilgani, chet el kreditlari evaziga 40 milliard 3 million dollarlik investitsiya loyihalari amalga oshirilgani sizlarning bunyodkorlik mehnatingiz jamiyatimizga qanday katta naf keltirayotganini yaqqol ko‘rsatib turibdi.
Bugungi kunda shahar va qishloqlarimizda aholini zamonaviy uy-joylar bilan ta’minlash borasida olib borayotgan keng ko‘lamli ishlarimizning ahamiyatini xalqimiz yaxshi biladi va yuksak qadrlaydi. Bu yo‘nalishda qabul qilgan muhim dasturlarimiz aynan sizlarning mehnatingiz, mahoratingiz tufayli o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilmoqda va buni yurtimizdagi ko‘plab xonadon egalari chuqur minnatdorlik bilan e’tirof etishmoqda.
So‘nggi o‘n yilda 1 ming 308 ta qishloq massivida namunaviy loyihalar asosida 69 ming 557 ta har tomonlama qulay uy-joylar barpo etilib, 83 ming 500 oilaning yashash sharoiti tubdan yaxshilandi.
Biz xalqimiz, ayniqsa, aholining kam ta’minlangan qatlamlari, yosh oilalar uchun qulaylik yaratish maqsadida arzon va shinam uy-joylar qurish dasturini amalga oshirmoqdamiz. Hozirgi kunda barcha viloyatlarimiz markazlarida 191 ta, Toshkent shahrining Sergeli tumanida 102 ta, qishloq joylarda esa 15 mingta ana shunday uy-joylar jadal sur’atlar bilan barpo etilmoqda.
Uy-joylar, turli bino va inshootlar bilan birga hududlarimizda ijtimoiy infratuzilma obyektlari, ko‘cha va maydonlar, savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, ta’lim, tibbiyot muassasalari, bog‘ va xiyobonlar, favvoralar, bolalar maydonchalari, dam olish maskanlari qurilayotgani odamlar uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratmoqda.
Sizlarga yaxshi ayon, yurtimiz qadim-qadimdan bunyodkorlik an’analari bilan dunyoga dong taratib kelgan. Ana shu bezavol an’analarni davom ettirish va zamonaviy me’morlik yutuqlari bilan uyg‘unlashtirish asosida o‘zbek qurilish maktabi bugungi kunda rivojlanishning yangi bosqichiga ko‘tarilmoqda.
Sizlarga ma’lumki, mamlakatimizda 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida barcha sohalar kabi qurilish sohasida ham tub islohotlar amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi markaziy apparati hamda ushbu yo‘nalishdagi tashkilotlarning tarkibiy tuzilmasini takomillashtirish, moddiy-texnik bazasini mustahkamlash va faoliyat samaradorligini oshirish, ishchilar sonini optimallashtirish, tuman va shahar bosqichlarida shtatlarni ko‘paytirish singari keng ko‘lamli ishlarning barchasi, ishonchim komil, soha rivojida yangi ufq va istiqbollar ochib beradi.
Ana shu maqsadlardan kelib chiqqan holda, yana bir muhim masala – sohada malakali mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirish, o‘quv jarayonlarini qurilish va loyiha ishlari bilan chambarchas bog‘liq ravishda olib borishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shu asosda Toshkent arxitektura-qurilish instituti hamda Samarqand davlat arxitektura-qurilish instituti, shuningdek, soha uchun kadrlar tayyorlaydigan bir qator kasb-hunar kollejlari Qo‘mita tasarrufiga o‘tkazildi. Shu bilan birga, Farg‘ona vodiysida qurilish sohasi uchun yuqori malakali kadrlarga bo‘lgan ehtiyojni hisobga olib, Namangan muhandislik-qurilish instituti tashkil etildi.
Shu bilan birga, bugun oldimizda qurilish sohasida hal qilinishi lozim bo‘lgan bir qator dolzarb masalalar turgani, ularga yechim topish, mavjud muammolarni o‘z vaqtida hal etish muhim hayotiy vazifalarimizdan biri ekanligini yaxshi anglashimiz zarur.
Xususan, mamlakatimizda mustahkam poydevorga ega bo‘lgan va har tomonlama shakllangan zamonaviy qurilish industriyasini yaratish, tarmoqning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, jahon standartlariga javob beradigan raqobatbardosh qurilish materiallarini ishlab chiqarishni keng yo‘lga qo‘yish va bu boradagi ishlarni yanada rivojlantirish, sohaga ilg‘or texnologiyalarni, metod va yondashuvlarni joriy etish, shaharsozlik borasida konstruktiv va arxitektura-rejalashtirish yechimlarini optimallashtirish, kapital qurilishdagi nomutanosiblik va muammolarga barham berish, samarasiz ishlayotgan loyiha institutlari faoliyatini tubdan qayta tashkil etish, zamonaviy ilm-fan, axborot texnologiyalari, arxitektura va dizayn yutuqlaridan oqilona foydalanish jarayonini jadallashtirish, kadrlar salohiyatini yuksaltirish kabi kechiktirib bo‘lmaydigan muhim masalalar bugun ushbu soha vakillarining va mutasaddi rahbarlarning ustuvor maqsadlaridan biriga aylanishi lozim. Buning uchun esa qurilish sohasida mehnat qilayotgan barcha xodimlardan chuqur bilim, yuqori kasbiy mahorat, izlanish, tashabbuskorlik va fidoyilik kabi fazilatlar talab etiladi.
Bunday sa’y-harakatlar, albatta, o‘zining ijobiy natijasini ko‘rsatadi. Shundagina bunyodkorlik ishlarimizning sifati va samaradorligi ortib, jonajon Vatanimiz yanada go‘zal va obod bo‘ladi.
Aziz va muhtaram quruvchilar, soha xodimlari!
Sizlarni kasb bayramingiz bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, olijanob faoliyatingizda va shaxsiy hayotingizda yutuq va omadlar, oilalaringizga baxtu saodat, fayzu baraka tilayman.

Работникам сферы строительства страны
Прежде всего, хочу от всей души искренне поздравить вас, уважаемые строители, архитекторы, представители проектных и подрядных организаций, а также ветераны и все труженики, причастные к строительной отрасли, с впервые празднуемым в нашей стране Днем работников сферы строительства, выразить вам свое глубокое уважение и наилучшие пожелания.
Когда идет речь о почетной и ответственной профессии строителя, в первую очередь перед нашим взором предстают огромные предприятия и сооружения, комфортабельные жилые дома, автомагистрали, мосты и путепроводы, учреждения образования и здравоохранения, объекты социального назначения и культуры, спортивные сооружения, благоустроенные города и села, возведенные вашим самоотверженным трудом.
Одним словом, трудно представить нашу сегодняшнюю прекрасную и процветающую жизнь, дальнейшее развитие и светлое будущее нашей страны без труда людей вашей благородной профессии.
За годы независимости в нашей стране, наряду с успешным развитием всех отраслей, большой и славный путь прошла и сфера строительства.
Есть все основания признать, что в результате осуществленных широкомасштабных реформ эта многогранная отрасль, имеющая прочную нормативно-правовую и мощную материально-техническую базу и огромный кадровый потенциал, стала одним из локомотивов развития страны.
В настоящее время в нашей стране работают около 24 тысяч строительно-подрядных и более 950 проектных организаций, 8 тысяч предприятий заняты производством строительных материалов. В них самоотверженно трудятся представители разных национальностей, тысячи рабочих и строителей, инженеров и технических работников – специалистов высокой квалификации.
За последнее десятилетие в рамках инвестиционных программ было освоено 196 триллионов 6 миллиардов сумов капитальных вложений, за счет централизованных источников финансирования было построено более 20 тысяч объектов, в том числе 7 440 общеобразовательных школ, 1 824 профессиональных колледжа и академических лицея, 1 951 детское спортивное сооружение, 949 больниц и 3 708 объектов питьевого водоснабжения, были реализованы инвестиционные проекты на 40 миллиардов 3 миллиона долларов США за счет иностранных кредитов, что свидетельствует об огромном созидательном труде, о вашей самоотверженной работе на благо страны и общества.
Наш народ хорошо знает и достойно оценивает значимость широкомасштабной работы по обеспечению современным жильем жителей городов и сельских населенных пунктов. Важнейшие государственные программы, принятые по данному направлению, реализуются своевременно и качественно благодаря вашему труду, опыту, профессиональному мастерству, что подтверждается глубокой благодарностью, которую выражают многочисленные новоселы – граждане нашей страны.
За последние десять лет в 1 308 сельских населенных пунктах нашей страны были построены на основе типовых проектов и сданы в эксплуатацию 69 557 комфортабельных жилых домов, в результате коренным образом улучшены жилищные условия для 83 500 семей.
В целях создания благоприятных условий для нашего народа, особенно малообеспеченных слоев населения и молодых семей, мы приняли и осуществляем программу строительства доступного и благоустроенного жилья. В настоящее время широкомасштабные работы по строительству доступного жилья ведутся во всех регионах страны, в частности, в областных центрах строятся 191, в Сергелийском районе города Ташкента – 102, в сельских районах – более 15 тысяч подобных жилых домов.
Наряду со строительством жилых домов ускоренными темпами ведется работа по строительству и обустройству на территории жилых массивов объектов социальной инфраструктуры, учреждений образования и здравоохранения, пунктов торгово-бытового и сервисного обслуживания, строятся просторные улицы, малые спортивные площадки и зоны отдыха, благоустраиваются парки и скверы, что создает дополнительные удобства для населения.
Всем известно, что наша страна издревле славится своими великими созидательными традициями. На основе продолжения этих традиций и их гармоничного сочетания с достижениями современного зодчества узбекская школа архитектуры и градостроительства в настоящее время выходит на новый уровень развития.
Как вам известно, в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, как и в других сферах, коренные реформы осуществляются и в сфере строительства. Я верю, что широкомасштабная программа и работа по усовершенствованию структуры центрального аппарата Государственного комитета Республики Узбекистан по архитектуре и строительству и других организаций, ведущих свою деятельность в области градостроительства, по укреплению материально-технической базы и повышению эффективности их деятельности, по оптимизации численности работников, увеличению штатов в районных и городских подразделениях откроют новые перспективы для развития отрасли.
Исходя из этих целей особое внимание уделяется обеспечению качества подготовки специалистов и ведения учебного процесса в тесной взаимосвязи со строительным производством и проектированием. В связи с этим в ведение комитета переданы Ташкентский архитектурно-строительный и Самаркандский государственный архитектурно-строительный институты, а также ряд колледжей, осуществляющих подготовку специалистов для сферы строительства. С учетом потребности Ферганской долины в высококвалифицированных кадрах для отрасли строительства создан Наманганский инженерно-строительный институт.
Вместе с тем мы должны четко понять и осознать наличие ряда актуальных проблем в сфере строительства и то, что их своевременное решение является жизненно важной задачей.
В частности, такие первоочередные задачи, как создание в стране современной, всесторонне развитой строительной индустрии с прочным фундаментом, укрепление материально-технической базы отрасли, организация и развитие производства конкурентоспособных строительных материалов, отвечающих требованиям мировых стандартов, внедрение в отрасль передовых технологий и методов, оптимизация конструктивных и архитектурно-планировочных решений в градостроительстве, искоренение неадекватности и проблемных моментов в капитальном строительстве, кардинальная реорганизация неэффективных проектных организаций, ускорение процесса внедрения достижений современной науки, информационных технологий, архитектурной мысли и дизайна, повышение кадрового потенциала, должны стать приоритетными для представителей и ответственных руководителей данной отрасли. Все это требует от всех работников сферы строительства глубоких знаний, высокого профессионализма, поиска, инициативности и самоотверженности.
Эти усердия обязательно дадут положительные результаты. Только так можно достичь высокого качества и эффективности нашей созидательной работы, процветания нашей Родины.
Уважаемые строители, дорогие работники сферы строительства!
Позвольте еще раз от всего сердца поздравить вас с профессиональным праздником и пожелать всем вам крепкого здоровья, успехов в вашей благородной деятельности, счастья в личной жизни, мира и процветания вашим семьям.