O‘zbekiston Prezidenti Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidentini qabul qildi
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, ushbu nufuzli xalqaro sport tashkiloti rahbariga O‘zbekistonda taekvondoni, avvalo, yoshlar o‘rtasida ommalashtirishga qo‘shayotgan shaxsiy hissasi va amaliy sa’y-harakatlari uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Bugungi kunda ushbu jangovar san’at turi bilan 20 mingdan ziyod yurtdoshimiz shug‘ullanmoqda. 1993-yil Taekvondo milliy assotsiatsiyasi tashkil etildi. O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya institutida faoliyat ko‘rsatayotgan taekvondo kafedrasida malakali murabbiylar tayyorlanmoqda.
So‘nggi yillarda o‘zbekistonlik sportchilar yirik xalqaro musobaqalarda muvaffaqiyatli ishtirok etib, jahon va qit’a chempionatlarida g‘alaba qozonmoqda, Olimpiya o‘yinlarida yuqori o‘rinlarni egallamoqda.
Butunjahon taekvondo federatsiyasi O‘zbekistonda sportning ushbu turini rivojlantirishga faol ko‘maklashayotganini qayd etish kerak. Bu borada birgalikda turli turnirlar tashkil etib, mamlakatimizda zamonaviy infratuzilmani yaratish va uni jihozlash loyihalarida, shuningdek, milliy terma jamoamizning Janubiy Koreyada tayyorgarlik ko‘rish hamda mashg‘ulot yig‘inlarini o‘tkazishda ishtirok etmoqda.
Joriy yilning 11-13-avgust kunlari Toshkent shahrida mazkur xalqaro tashkilot tashabbusi bilan Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidenti kubogi uchun birinchi Osiyo mintaqasi musobaqasi bo‘lib o‘tadi.
Taekvondoni ommalashtirish, O‘zbekiston bilan Janubiy Koreya o‘rtasida sheriklik munosabatlarini rivojlantirish va mustahkamlashga qo‘shgan shaxsiy hissasi e’tirofi sifatida Cho Chung Von Toshkent shahrining faxriy fuqarosi va Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universitetining faxriy fan doktori unvoniga sazovor bo‘ldi.
Uchrashuvda o‘zaro hamkorlikni kengaytirish, mamlakatimizda yirik xalqaro turnirlarni muntazam o‘tkazish, Butunjahon federatsiyasining davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan O‘zbekiston Milliy universitetida tashkil etilayotgan taekvondo fakulteti faoliyatini yo‘lga qo‘yishda, shuningdek, yurtimiz yoshlarini sportga keng jalb qilishga qaratilgan boshqa tadbirlarda ishtirok etish masalalari muhokama etildi.
Cho Chung Von Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul va O‘zbekistonda taekvondo va boshqa sport turlarini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlayotgani uchun chin dildan minnatdorlik izhor etdi. Butunjahon taekvondo federatsiyasi O‘zbekiston bilan yangi qo‘shma loyihalar va keng ko‘lamli hamkorlik dasturlarini amalga oshirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.

Президент Узбекистана принял президента Всемирной федерации таэквондо
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 августа принял президента Всемирной федерации таэквондо Чо Чунг Вона.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, выразил искреннюю признательность руководителю этой авторитетной международной спортивной организации за личный вклад и практические усилия, направленные на популяризацию таэквондо в Узбекистане, прежде всего среди молодежи.
Сегодня этим видом боевого искусства занимаются более 20 тысяч наших граждан. В 1993 году создана Национальная ассоциация таэквондо. В Узбекском государственном институте физической культуры действует кафедра таэквондо, где ведется подготовка квалифицированных тренеров.
В последние годы узбекские спортсмены успешно участвуют в крупных международных соревнованиях, одерживая победы на чемпионатах мира и континента, занимая высокие места на Олимпийских играх.
Следует отметить, что Всемирная федерация таэквондо активно содействует развитию этого вида спорта в Узбекистане: совместно организовывает различные турниры, участвует в проектах по созданию в стране современной инфраструктуры и ее оснащению, а также в проведении подготовительно-тренировочных сборов нашей национальной сборной в Южной Корее.
По инициативе этой международной организации с 11 по 13 августа текущего года в городе Ташкенте пройдет первый Кубок президента Всемирной федерации таэквондо для Азиатского региона с участием сильнейших спортсменов континента.
В знак признания личных заслуг Чо Чунг Вона в популяризации таэквондо, а также в развитии и укреплении узбекско-южнокорейских партнерских отношений, он был удостоен званий почетного гражданина нашей столицы и почетного доктора наук Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
В ходе встречи были обсуждены вопросы расширения двустороннего сотрудничества, регулярного проведения в Узбекистане крупных международных турниров, участия Всемирной федерации в организации деятельности создаваемого по инициативе главы нашего государства факультета по таэквондо в Национальном университете Узбекистана, а также других мероприятий, направленных на активное вовлечение узбекской молодежи в спорт.
Чо Чунг Вон выразил глубокую благодарность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и поддержку развития таэквондо и других видов спорта в Узбекистане. Он подчеркнул, что возглавляемая им Всемирная федерация заинтересована в совместной реализации новых проектов и программ полномасштабного партнерства с Узбекистаном.