OAV haqidagi qonunlarga qat’iy rioya qilish ta’minlanadi
Milliy matbuot markazida bosma va elektron ommaviy axborot vositalarining bugungi faoliyati va istiqboldagi vazifalariga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatimizda O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi tomonidan ro‘yxatga olinib, davlat reyestriga kiritilgan ommaviy axborot vositalarining umumiy soni 1 ming 564 tani tashkil etadi. Bular 694 gazeta, 330 jurnal, 14 axborotnoma-byulleten, 4 axborot agentligi, 68 televideniye, 37 radiostansiya, 418 veb-saytdir. Ular 7 tilda va siyosiy-ijtimoiy, iqtisodiy, ma’naviy-ma’rifiy, sport kabi 20 dan ortiq yo‘nalishda faoliyat olib bormoqda.
Davriy nashrlarning soni, matbaa sifati, materiallarining saviyasi, mazmun-mohiyatida sodir bo‘lgan ijobiy o‘zgarishlarni inkor etmagan holda, ularni hozirgi kun talabiga to‘la javob beradi, aholining davr bilan birga o‘sib borayotgan talabi, didi, ma’naviy ehtiyojini to‘la qondiradi, deb bo‘lmaydi. Ayrim xususiy gazeta-jurnallarda chop etilayotgan materiallarning g‘oyaviy-badiiy saviyasi past. Misol uchun, “Kelinchak”, “Humo” jurnallari, “Otdoxnem!” gazetasi o‘z sahifalarida asosan G‘arb san’atkorlarining "ishqiy hayoti"ni muntazam yoritmoqda, oilaviy qo‘nimsizlik, er-xotinning bir-biriga xiyonati, nikohsiz turmush singari illatlarni oddiy hol sifatida yozmoqda. Odamlarni shu kabi “sahnalar” bilan o‘ziga jalb qilishga urinayotgan "tadbirkor ijodkor"larga agentlik tomonidan bir necha marotaba ogohlantirish xatlari kiritilsa-da, ular o‘z faoliyatiga tanqidiy yondashib, xulosa chiqarish, tahririyatlar ishiga ma’naviy yetuk, boy hayotiy va kasb tajribasiga ega ijodkorlarni jalb qilish o‘rniga yot salbiy holatlarni targ‘ib etmoqda.
Agentlikdan berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, qonunbuzarlik holatlariga bepisandlik bilan qarayotgan nashrlardan biri “Oltin asr” jurnalidir. Ushbu jurnal mualliflik huquqi me’yorlariga rioya qilmaslik, o‘zbek tili qoidalarini qo‘pol ravishda buzish bo‘yicha “rekordchi” nashrlardan biri. Xususan, nashrning 1-sonida o‘ndan ortiq material O‘zbekiston Milliy axborot agentligidan ko‘chirilganu asl manbasi ko‘rsatilmagan. O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, Prezidentimiz farmon, qarorlarining nomi va normalarini buzib ko‘rsatish holatlari bo‘yicha ham “etakchi” bo‘lgan bu nashr sahifalarida sanoqsiz imloviy va uslubiy xatolarga yo‘l qo‘yilgan. Jurnal respublika miqyosidagi nashr hisoblanadi. Ammo unda chop etilayotgan qator maqolalarda material qaysi tuman yoki viloyatga mansubligi qayd etilmagan, mahalla yoki maktab nomi ko‘rsatilgan, xolos.
Ta’kidlanishicha, Surxondaryo viloyatidagi “Denov-ATR”, Buxoro viloyatidagi “G‘ijduvon-TV”, Jizzax viloyatidagi “Jizzax TV2” telekanallari, Andijon viloyatidagi “Diydor FM” radiokanali, “Taraqqiyot” telekanali sohaga oid qator me’yoriy hujjatlarning tegishli moddalarini doimiy ravishda buzib kelgan.
Qonunbuzilishlarga chek qo‘yish maqsadida 2017-yilning o‘tgan yetti oyi davomida agentlik tomonidan ommaviy axborot vositalariga 100 dan ortiq, nashriyot va matbaa korxonalariga 70 ga yaqin ta’sir choralari qo‘llanildi. Afsuski, qonunbuzilishlar yuzasidan tahririyatlar va muassislarga nisbatan qo‘llanilayotgan ta’sir choralaridan tegishli xulosa chiqarmaslik, ularga yaratib berilayotgan imkoniyat va erkinlikni suiiste’mol qilish oqibatida ko‘plab taqdimnoma va ko‘rsatmalar qog‘ozda qolib ketmoqda, natijada tahririyatlar faoliyatidagi xato va kamchiliklar takror sodir etilishi aniqlanmoqda.
– Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston ijodkor ziyolilari bilan uchrashuvidagi ma’ruzasida ham bugungi kunda yengil-elpi kitoblar, sayoz, oldi-qochdi gazeta-jurnallar, tele-radiostansiyalar ko‘payib borayotgani keskin tanqid qilindi, – deydi O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi bosh direktori Laziz Tangriyev. – Bundan har birimiz tegishli va zarur xulosalarni chiqarib olishimiz shart. Bugungi kunda yurtimiz, xalqimiz oldida ommaviy axborot vositalarining sha’ni va qadrini, jurnalist, ziyoli degan sharafli nomni oqlash, unga munosib bo‘lish har bir ijodkorning yuksak mas’uliyati va vijdon ishi bo‘lmog‘i lozim.
Shu bois sohadagi kamchilik va salbiy holatlarga jamoatchilik e’tiborini qaratish, ayrim tahririyatlar faoliyatida yo‘l qo‘yilayotgan qonunbuzarlik holatlarining oldini olish maqsadida O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi ommaviy axborot vositalari faoliyatida aniqlangan salbiy holatlar haqida o‘z saytida materiallar e’lon qilib, ularni keltirib chiqargan omillarni jiddiy tanqidiy tahlil etib, bartaraf etish yuzasidan taklif va tavsiyalar, amaliy yo‘riq va ko‘rsatmalar berib borishni yo‘lga qo‘ydi. Kelgusida agentlikda tashkil etilajak maxsus studiya orqali onlayn tarzda OAVning kunlik tahlili natijalarini berib borish ham rejalashtirilgan.

Будет обеспечено строгое соблюдение законов о СМИ
В Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная текущей деятельности печатных и электронных средств массовой информации и задачам на перспективу.
Общее количество средств массовой информации, зарегистрированных Узбекским агентством по печати и информации и занесенных в государственный реестр, составляет 1 564. Из них 694 - газеты, 330 - журналы, 14 - вестники-бюллетени, 4 - информационные агентства, 68 - телеканалы, 37 - радиостанции, 418 - веб-сайты. Они функционируют на семи языках и в более чем 20 направлениях, таких, как общественно-политическая, экономическая, духовно-просветительская, спортивная журналистика.
Не отрицая произошедшие позитивные изменения, следует, однако, признать, что не все они отвечают полностью критериям современности, возрастающим требованиям потребителей информации. Публикуемые в некоторых газетах и журналах материалы отличаются низким идейно-художественным и профессиональным уровнем. К примеру, журналы “Келинчак”, “Humo”, газета “Отдохнем!” на своих страницах в основном регулярно освещают частную жизнь западных звезд, в качестве обычного явления пишут о нездоровых семейных отношениях, измене супругов. Несмотря на то, что этим изданиям, стремящимся привлечь внимание читателей с помощью таких тем, агентством несколько раз были сделаны предупреждения, даны рекомендации привлекать к сотрудничеству известных деятелей творчества, обладающих богатым жизненным опытом и профессиональными навыками, редакции продолжают пропагандировать чуждые нашему менталитету негативные явления.
По данным агентства, одним из изданий, безразлично относящихся к соблюдению нашего действующего законодательства, является журнал “Oltin asr”. Этот журнал - один из лидеров по несоблюдению авторского права, норм узбекского языка. В частности, в 1-м номере издания дано свыше десяти материалов Национального информационного агентства без указания первоисточника. На страницах издания, искажающего названия и нормы законов Республики Узбекистан, указов, постановлений Президента нашей страны, допущены многочисленные орфографические и стилистические ошибки. Журнал считается изданием республиканского масштаба. Однако в ряде его статей не указан регион, где прошло освещаемое событие, лишь указано название махалли либо школы.
Отмечалось, что телеканалы “Денов-АТР” Сурхандарьинской области, “Гиждувон-ТВ” Бухарской области, “Жиззах ТВ2” Джизакской области, радиоканал “Дийдор ФМ”, телеканал “Тараккиёт” Андижанской области регулярно нарушали соответствующие нормы ряда нормативных документов.
В целях устранения подобных нарушений закона за прошедшие семь месяцев 2017 года агентством в отношении средств массовой информации применено свыше 100 мер воздействия, изданий и полиграфических предприятий - около 70. К сожалению, в результате безответственного отношения редакций и учредителей, злоупотребления создаваемых для них возможностей и преференций множество представлений и предписаний остаются невыполненными, в результате допускаются новые ошибки и недостатки в деятельности редакций.
– В докладе Президента Шавката Мирзиёева на встрече с представителями творческой интеллигенции Узбекистана резкой критике был подвергнут тот факт, что на сегодняшний день возрастает число легкомысленных книг, бессодержательных газет и журналов, передач телерадиостанций, – говорит генеральный директор Узбекского агентства по печати и информации Лазиз Тангриев. – Из этого каждый из нас должен сделать соответствующие выводы. Оберегать честь и достоинство, репутацию средств массовой информации, почетной профессии журналиста, быть подлинным интеллигентом - дело совести каждого творческого деятеля.
Поэтому в целях привлечения внимания общественности к имеющимся в сфере недостаткам и негативным явлениям, предотвращения случаев нарушения закона, допускаемых в деятельности некоторых редакций, Узбекское агентство по печати и информации наладит публикацию на своем сайте материалов о недостатках, выявленных в деятельности СМИ, предложений и рекомендаций, практических инструкций в целях устранения их причин и факторов. В будущем в агентстве также планируется создать специальную студию, в которой в режиме онлайн будут предоставляться результаты ежедневного мониторинга СМИ.