Mamlakatimizda yangi o‘quv yili arafasida 1 ming 325 maktab yarmarkasi tashkil etiladi
Respublika "Barkamol avlod" bolalar badiiy ijodiyot markazida maktab o‘quv qurollari, darsliklar, o‘quv va sport kiyimlari, poyabzallar ko‘rgazmasi o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi xalq ta’limi vaziri U.Inoyatov yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik bo‘yicha tizimda amalga oshirilgan ishlar xususida jurnalistlarga ma’lumot berdi. Yangi o‘quv yili arafasida mamlakatimizda aholiga qulaylik yaratish maqsadida 10-avgustdan 10-sentabrga qadar 1 ming 325 maktab yarmarkasi tashkil etiladi. Joylardagi savdo majmualari, bozorlardan tashqari 927 umumta’lim maktabida yarmarkalar o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Ularda 26 turdagi o‘quv quroli va jihozi sotuvi tashkil etiladi. Mahsulotlarning aksariyati mamlakatimizda ishlab chiqarilgan bo‘lib, asosiy turdagi mahsulotlarni aniqlangan ehtiyoj asosida mutasaddi kompaniya va tashkilotlar yetkazib bermoqda.
Maktab yarmarkalari faoliyatini uyushqoqlik bilan tashkil etish va muvofiqlashtirish maqsadida mahalliy hokimliklarda ishchi guruhlar tuzilgan.
Maktab yarmarkalariga asosiy turdagi mahsulotlarni aniqlangan ehtiyoj asosida O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi, “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati, “O‘zbekcharmpoyabzali” uyushmasi, “Sharq ziyokori” mas’uliyati cheklangan jamiyati va “Sharq” kompaniyasi yetkazib beradi.
– Korxonamiz 10-yildan buyon o‘quvchilarga to‘qilgan kiyim-kechaklar yetkazib beradi, – deydi "Sedat Triko Toshkent" qo‘shma korxonasi xodimi Munira Ro‘zmetova. – Maktab o‘quvchilari uchun formalarning kolleksiyalarini yaratishda mahalliy xomashyodan ishlab chiqarilgan tabiiy matolarni tanlashga, maktab kiyimlari qulay, ixcham, zamonaviy hamda gigiyenik talablarga mos bo‘lishiga alohida e’tibor qaratamiz.
Mahsulotlarni saqlash, yong‘in xavfsizligini ta’minlash va boshqa choralar tegishli tashkilotlar bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Maktab yarmarkalarida savdosi tashkil etilayotgan mahsulotlarning amaldagi standartlarga javob berishi hamda ularning sifati tegishli tashkilotlar tomonidan nazorat qilinayotir.
Maktab yarmarkalarida mahsulotlar narxi sun’iy tarzda oshib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik va to‘lov terminallari uzluksiz ishlashini ta’minlash maqsadida mahalliy hokimliklar va Davlat soliq qo‘mitasi tomonidan doimiy nazorat yo‘lga qo‘yilgan.
O‘zbekiston Xalq ta’limi vazirligi tomonidan yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik ko‘rish, o‘quvchilarning asosiy turdagi o‘quv qurollari – darsliklar, maktab formalari, kiyim-kechaklar va poyabzallarga bo‘lgan ehtiyojini ta’minlash maqsadida poytaxtimizning Olmazor tumanidagi 243-maktabda namunali maktab yarmarkasi tashkil etildi.
Mamlakatimizda ta’lim sohasida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar yosh avlodni bilimli, jismonan sog‘lom va yuksak ma’naviyatli insonlar etib voyaga yetkazishga xizmat qilmoqda. Ta’lim tizimiga yangi pedagogik texnologiyalar va interfaol uslublar joriy etilayotgani o‘qitishni sifat va mazmun jihatdan yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilayotir.
Maktab yarmarkasida 26 turdagi mahsulotlar sotuvi yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, u yerdagi narxlar ota-onalarga manzur bo‘lmoqda.
– Har yili farzandlarimga o‘quv qurollari, kiyim-kechaklarni maktab qoshida tashkil etiladigan yarmarkadan xarid qilamiz, – deydi Dilorom Egamberdiyeva. – Chunki bu yerdagi mahsulotlar narxi bozordagiga qaraganda arzon. Bugun ham farzandlarim bilan yarmarkaga kelib, maktab formalarini ko‘zdan kechirdik. Ularning sifati, bejirimligi bolalarimga har tomonlama yoqdi.

Организуются школьные ярмарки
В Республиканском центре художественного творчества детей "Баркамол авлод" состоялась выставка школьных принадлежностей, учебников, школьной и спортивной формы, обуви.
Министр народного образования Республики Узбекистан У.Иноятов рассказал журналистам о работе по подготовке к новому учебному году. С целью создания удобств населению в нашей стране с 10 августа по 10 сентября будут действовать 1 325 школьных ярмарок. Помимо торговых комплексов и рынков на местах планируется проведение ярмарок в 927 общеобразовательных школах. На них будет организована продажа 26 видов учебных принадлежностей по большей части отечественного производства, основные виды продукции на основе изученных потребностей поставляются отраслевыми компаниями и организациями.
С целью организации и координации работы ярмарок в местных хокимиятах созданы рабочие группы.
Основные виды продукции на школьные ярмарки с учетом изученных потребностей будут поставлять Узбекское агентство по печати и информации, акционерное общество “Узбекенгилсаноат”, ассоциация “Узбекчармпойабзали”, ООО “Шарк зиёкори” и компания “Шарк”.
– На протяжении 10 лет наше предприятие производит одежду для школьников, – говорит работница совместного предприятия "Sedat Triko Tаshkent" Мунира Рузметова. – При создании коллекций школьной формы мы уделяем внимание выбору натуральных тканей из местного сырья, пошиву удобной, красивой, современной одежды, соответствующей установленным гигиеническим требованиям.
Условия хранения, обеспечение пожарной безопасности, соответствие действующим стандартам, качество продукции, реализуемой на школьных ярмарках, контролируется соответствующими организациями.
Местными хокимиятами и Государственным налоговым комитетом на школьных ярмарках установлен постоянный контроль в целях недопущения искусственного завышения цен на продукцию и обеспечения бесперебойной работы платежных терминалов.
В целях подготовки к новому учебному году, обеспечения потребностей школьников в основных видах учебников, школьной форме, обуви Министерством народного образования Республики Узбекистан организована образцовая школьная ярмарка в школе №243 Алмазарского района столицы.
Проводимые масштабные реформы в системе образования страны способствуют воспитанию образованного, физически закаленного, духовно богатого молодого поколения. Внедрение в систему образования новых педагогических технологий и интерактивных методов обучения способствует повышению качества и содержания обучения.
На школьной ярмарке реализуются 26 видов продукции, а цены радуют родителей.
– Каждый год для своих детей приобретаем школьные принадлежности и одежду на ярмарке, которая организовывается при школе, – говорит Дилором Эгамбердиева. – Цены здесь ниже рыночных. Сегодня также с детьми пришли на ярмарку, посмотрели школьную форму. Детям понравились качество и ее пошив.