Respublika olimpiya zaxiralari kollejida yosh sportchilarni tayyorlash uchun mo‘ljallangan "aqlli suv havzasi" qurilishi loyihasi taqdimoti o‘tkazildi. Suv havzasini loyihalashtirishda zamonaviy normativlar e’tiborga olingan, suvni tozalaydigan "aqlli" tizimdan foydalanish ko‘zda tutilgan.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Jismoniy tarbiya va sport davlat qo‘mitasi, Chilonzor tumani hokimligi vakillari, sportchilar va o‘quvchilar ishtirok etdi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari O.Umarov va boshqalar zamonaviy texnologiyalar yosh sportchilarni tayyorlashda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Bu texnologiyalar yoshlarga o‘z harakatlarini aniq bajarish, musobaqa chog‘ida zarur strategiyani tanlash, natijalarini yaxshilash imkonini beradi.
Ayni paytda Respublika olimpiya zaxiralari kolleji hududida sportchilarni olimpiya normativlariga muvofiq tayyorlash talablariga javob beradigan yangi sport-sog‘lomlashtirish kompleksi barpo etilmoqda. Buning uchun Ispaniya va Daniyadan zamonaviy jihozlar keltirildi. Start tumbalari, bayroq o‘rnatiladigan ustunlar, zinalar, basseyn tubi va yon devorlarini belgilash moslamalari Xalqaro suzish federatsiyasi talablariga mos keladi. Bularning barchasi bo‘lajak olimpiyachilarni zamonaviy sharoitlarda tayyorlash imkonini beradi.
Shuningdek, suv havzasi xavfsizligini ta’minlash va uning suvini tozalash tizimiga alohida e’tibor qaratilgan. Bu yerda zamonaviy tozalash uskunasi va suvni tahlil qilish imkonini beradigan "aqlli" tizim o‘rnatiladi. Suv havzasi zamonaviy isitish moslamalari bilan jihozlanadi va yil davomida faoliyat ko‘rsatadi.

В колледже построят «умный» бассейн
В Республиканском колледже олимпийского резерва состоялась презентация проекта строительства бассейна нового поколения, предназначенного для подготовки юных спортсменов. При его проектировании были учтены все современные нормативы, в том числе предусматривается использование «умной» системы очистки воды.
В мероприятии приняли участие представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана, Государственного комитета по физической культуре и спорту, хокимията Чиланзарского района столицы, спортсмены и учащиеся.
Первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана Олимжон Умаров и другие отметили, что современные технологии играют важную роль в подготовке молодых спортсменов. Они позволяют им более точно отрабатывать свои действия, определить необходимую соревновательную стратегию, следить за своими успехами и улучшать результаты.
В настоящее время на территории Республиканского колледжа олимпийского резерва осуществляется строительство нового спортивно-оздоровительного комплекса. Он будет представлять собой уникальное комплексное сооружение, отвечающее требованиям подготовки спортсменов в соответствии с олимпийскими нормативами. Специально для этого было завезено современное оборудование из Испании и Дании. Стартовые тумбы, разделительные ленты, флагштоки, лестницы, разметка дна и торцевых стен чаши бассейна соответствуют требованиям Международной федерации плавания. Это позволит готовить олимпийцев в условиях, идентичных соревновательным.
Также особое внимание уделено безопасности и системе очистки бассейна. Здесь будет установлено мощнейшее очистительное оборудование и «умная» система анализа воды. Такое комплексное очищение – стандарт мировых соревнований, а также гарант качественных условий для подготовки спортсменов. Сам бассейн будет действовать круглогодично, так как оснащается новейшим отопительным оборудованием.