Rossiyalik shifokorlar Gulistonda
Rossiya Xalqlar do‘stligi universiteti otorinolaringologiya kafedrasi mudiri, tibbiyot fanlari doktori, pofessor Vasiliy Antoniv va tibbiyot fanlari doktori, professor Valentin Aksenov uch kun davomida Guliston shahrida bo‘lib, sirdaryolik bemorlarni chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazdi.
Prezidentimiz rahnamoligida aholi salomatligini muhofaza qilish, tibbiy xizmat ko‘rsatish sifati va samaradorligini oshirish, tibbiyot muassasalari moddiy-texnik bazasini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
– Tibbiyotning Vatani bo‘lgan O‘zbekistonga kelganimizning o‘zi biz uchun katta sharaf, – deydi professor V.Antoniv. – Yuqori malakali shifokorlar bilan ishlash hamisha zavqli. O‘zbekistonlik hamkasblarimiz bilan go‘yo ko‘p yillardan buyon birga ishlayotgandek his qildim o‘zimni. Bu yerdagi zamonaviy tibbiy jihozlar, shifokor va bemorlar uchun yaratilgan sharoit va imkoniyatlar tahsinga loyiq. Davlatingiz rahbari tashabbusi bilan tibbiyot sohasida ulkan islohotlar amalga oshirilayotir. Zamonaviy shifoxonalar, tibbiy dori-darmon va asbob-uskunalar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonalar barpo etilmoqda. Tibbiyoti rivojlangan xorijiy davlatlardan malakali shifokorlar taklif qilinmoqda. Bu yerda amalga oshirilayotgan ishlarni ko‘rib, rosti, sizlarga havasim keldi.
Rossiyalik mutaxassislar ishtirokida mahalliy shifokorlar uchun mahorat darslari o‘tkazildi. Quloq, tomoq, burun va boshqa tana a’zolarida shamollash kasalliklarining og‘ir asoratli turlari bilan og‘rigan bemorlar ko‘rikdan o‘tkazilib, muolaja qilindi. Jarrohlik amaliyoti o‘tkazildi.
– Mashhur shifokorlar Gulistonga kelganini eshitib, to‘g‘ri shu yerga kelaverdim, – deydi Sirdaryo tumanidan M.Yorlaqabova. – Qulog‘imdagi qattiq sanchiq, yaxshi eshitmaslik meni bezovta qilayotgan edi. Rossiyalik shifokorlar ko‘rikdan o‘tkazdi, aniq tashxis qo‘yib, muolaja qildi. Xoh ishoning, xoh ishonmang, kichik jarrohlikdan so‘ng og‘riq qolib, eshitish qobiliyatim tiniqlashdi. Bizga shunday qulayliklar yaratib berayotgan davlatimizdan minnatdormiz.

Российские врачи–в Гулистане
Заведующий кафедрой оториноларингологии Российского университета дружбы народов, доктор медицинских наук, профессор Василий Антонив и доктор медицинских наук, профессор Валентин Аксенов в течение трех дней проводили в городе Гулистане углубленное медицинское обследование пациентов.
Под руководством Президента нашей страны уделяется особое внимание охране здоровья населения, повышению качества и эффективности медицинского обслуживания, укреплению материально-технической базы медицинских учреждений.
- Для нас большая честь приехать в Узбекистан – на родину медицины, - говорит профессор В.Антонив. - Всегда приятно работать с высококвалифицированными врачами. Было ощущение, что я уже на протяжении многих лет работаю совместно с нашими узбекскими коллегами. Заслуживают высоких похвал созданные здесь условия и возможности для врачей и больных, современное медицинское оборудование. По инициативе главы вашего государства осуществляются масштабные реформы в медицинской сфере. Возводятся современные больницы, предприятия по производству лекарств и медицинского оборудования. Приглашаются квалифицированные врачи из зарубежных государств с развитой медициной. Поражен проводимой здесь колоссальной работой в этом направлении.
С участием российских специалистов организованы мастер-классы для местных врачей. Проведено обследование больных, страдающих воспалением уха, горла, носа и других органов, проведены соответствующие процедуры и операции.
- Услышав, что в Гулистан приехали известные врачи, сразу поспешила сюда, - говорит М.Ёрлакабова из Сырдарьинского района. - Беспокоили сильные боли в ухе, ухудшился слух. Российские врачи тщательно обследовали меня, поставили точный диагноз и провели необходимые процедуры. В результате после небольшой операции боль исчезла и я стала слышать намного лучше. Мы благодарны нашему государству за такие возможности.
Визит зарубежных врачей позволил их местным коллегам обменяться опытом. Такое сотрудничество будет способствовать дальнейшему укреплению здоровья населения в нашей стране, обогащению опыта отечественных специалистов по точному диагностированию заболеваний, проведению сложных процедур и операций.