Yosh tadbirkorlar muammolari hal etilmoqda
Viloyat hokimligi va O‘zbekiston yoshlar ittifoqi Surxondaryo viloyati kengashi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan yoshlarga oid davlat siyosati hech kimdan kam bo‘lmagan navqiron avlodni ulg‘aytirish, ularning iste’dod va tashabbuslarini rag‘batlantirishda yuksak samaralar berayotgani ta’kidlandi.
Prezidentimizning 2017-yil 5-iyuldagi “Yoshlarga oid davlat siyosati samaradorligini oshirish va O‘zbekiston yoshlar ittifoqi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida”gi farmoni hamda 2017-yil 18-iyuldagi “O‘zbekiston yoshlar ittifoqi faoliyatini takomillashtirishga doir kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
O‘zbekiston yoshlar ittifoqi markaziy kengashi mas’ul xodimlari, viloyatdagi tijorat banklari, turli idora va tashkilotlar rahbarlari ishtirok etgan tadbirda tadbirkorlik, fermerlik bilan shug‘ullanib, yurt taraqqiyoti, aholi farovonligini yuksaltirishga munosib hissa qo‘shmoqchi bo‘lgan yoshlarning tashabbus va g‘oyalari munosib qo‘llab-quvvatlanayotganiga alohida e’tibor qaratildi.
– Mamlakatimizda yoshlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga qaratilayotgan alohida e’tibor yosh tadbirkor va fermerlarning hayotimizda yuz berayotgan tub o‘zgarishlarga daxldorlik tuyg‘usini mustahkamlab, ularni yanada izlanishga, yangilik yaratishga da’vat etmoqda, – deydi O‘zbekiston yoshlar ittifoqi Surxondaryo viloyati kengashi ”Yosh tadbirkor” konsultativ markazi koordinatori Umid Qulmamatov. – Biz, yoshlarning orzu-umidlarini to‘laqonli ro‘yobga chiqarishga ko‘maklasha oladigan va mutlaqo yangicha tizimda faoliyat yuritadigan O‘zbekiston yoshlar ittifoqi tashkilotiga asos solingani barchamizni yanada ruhlantirdi. Yosh tadbirkor va fermerlarimiz bildirilgan bunday yuksak ishonchga munosib bo‘lishga intilmoqda.
Ochiq muloqotda yosh tadbirkor va fermerlar kelajakdagi rejalari, orzu-istaklari haqida gapirdi. Ularning muammolari tinglanib, ayrimlari joyida hal etildi. Yechimi vaqt talab etadigan ba’zi masalalarni o‘rganish va hal etish uchun mutasaddi rahbarlarga tegishli topshiriqlar berildi.
Yosh tadbirkor va fermerlar “Surxon Termiz Chinni” mas’uliyati cheklangan jamiyatining mahsulot ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdi.

Проблемы молодых предпринимателей находят решение
В мероприятии, организованном хокимиятом области и областным советом Союза молодежи Узбекистана, отмечалось, что осуществляемая в нашей стране государственная молодежная политика дает огромные результаты в воспитании никому ни в чем не уступающего молодого поколения, поддержке его талантов и инициатив.
Указ главы нашего государства “О мерах по повышению эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана” от 5 июля нынешнего года и постановление о комплексных мерах по совершенствованию деятельности Союза молодежи Узбекистана от 18 июля 2017 года служат важным руководством к действию в данном направлении.
На мероприятии, в котором участвовали ответственные работники Центрального совета Союза молодежи Узбекистана, руководители областных филиалов коммерческих банков, различных ведомств и организаций, особое внимание уделялось вопросам достойной поддержки инициатив и идей молодежи, желающей заниматься предпринимательством и фермерской деятельностью, вносить достойный вклад в процветание страны, повышение благосостояния населения.
– Особое внимание, уделяемое защите прав и законных интересов молодежи, укрепляет у молодых предпринимателей и фермеров чувство сопричастности к происходящим в нашей жизни коренным преобразованиям, призывает к достижению новых рубежей, – говорит координатор консультативного центра "Молодой предприниматель" Сурхандарьинского областного совета Союза молодежи Узбекистана Умид Кулмаматов. – Организация Союза молодежи Узбекистана, способного содействовать реализации устремлений молодых людей, работающего теперь по абсолютно новой системе, еще более воодушевила нас. Молодые предприниматели и фермеры стремятся быть достойными оказываемого им высокого доверия.
В ходе открытой беседы молодые предприниматели и фермеры говорили о планах на перспективу. Ответственные лица выслушали волнующие их проблемы, некоторые из них были решены на месте. Руководителям даны соответствующие указания по изучению вопросов, решение которых требует определенного времени.
Молодые предприниматели и фермеры ознакомились с деятельностью общества с ограниченной ответственностью “Сурхон Термиз Чинни”.