O‘zbekiston Respublikasi temir yo‘l transporti xodimlari kunini nishonlash to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining dastlabki yillaridan boshlab temir yo‘l sohasini rivojlantirishga bo‘lgan katta e’tibor natijasida mazkur tarmoqda yuksak marralarga erishilmoqda. Bugungi kunga kelib temir yo‘l transporti tizimi o‘z taraqqiyotining yangi bosqichiga ko‘tarildi.
Temir yo‘l transporti sohasini tubdan isloh qilish, murakkab tog‘ va cho‘l sharoitlarida yangi temir yo‘llarni barpo etish, tezyurar poyezdlar harakatini tashkil qilish, temir yo‘llarni elektrlashtirish, yuk va yo‘lovchi tashish vagonlarini ishlab chiqarish bo‘yicha yirik loyihalarning amalga oshirilishi nafaqat transport infratuzilmasini rivojlantirish, balki butun mamlakatni taraqqiy ettirishga xizmat qilmoqda.
Mamlakatimiz iqtisodiyotida strategik ahamiyatga ega bo‘lgan “Navoiy –Uchquduq – Nukus – Sultonuvaystog‘”, Amudaryo uzra qurilgan ko‘prik, “Toshguzar – Boysun – Qumqo‘rg‘on” va “Angren – Pop” temir yo‘llarining qurilishi O‘zbekistonda mustaqil, yagona temir yo‘llar tarmog‘ini shakllantirish imkonini yaratdi.
Mustaqillik yillarida yurtimizda temir yo‘l sohasi murakkab tiklanish va rivojlanish yo‘lini bosib o‘tdi. Natijada mamlakatimizning barcha mintaqalarini bir-biri bilan ishonchli va samarali bog‘laydigan hamda xalqaro transport yo‘laklariga chiqish imkonini beradigan temir yo‘l transporti kommunikatsiyalarining mustaqil, yagona va yaxlit tizimi barpo etildi.
“Angren – Pop” temir yo‘li va tunnelining qurilgani va foydalanishga topshirilgani Farg‘ona vodiysi viloyatlarini respublikamizning qolgan hududlari bilan mustahkam bog‘ladi, ushbu temir yo‘l Xitoy – Markaziy Osiyo –Evropa yangi temir yo‘l tranzit yo‘lagining ajralmas va muhim bo‘g‘ini bo‘lib xizmat qiladi.
O‘zbekistonda mustaqillik yillarida temir yo‘l transporti kommunikatsiyalarini va infratuzilmasini yanada rivojlantirishga 7,5 milliard dollarlik kapital qo‘yilmalar, shu jumladan, 2,4 milliard dollar miqdorida xorijiy investitsiyalar yo‘naltirildi.
“O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan yangi temir yo‘llarni qurish va rekonstruksiya qilish, harakat xavfsizligini ta’minlash imkonini beradigan innovatsiya loyihalarini tarmoqqa joriy etish, yangi ish o‘rinlari yaratish, soha uchun zamonaviy bilimli kadrlar tayyorlash, ularning malakasini oshirish, buning uchun tegishli shart-sharoitlar yaratish va boshqa ijtimoiy masalalarni hal etishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Temir yo‘llarda yuk va yo‘lovchilarni tashish hajmini oshirish, temir yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish borasida oxirgi yillarda erishilgan yutuqlarni hisobga olib hamda soha mutaxassislarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida, shuningdek, sohada mehnat qilayotgan keng jamoatchilikning takliflarini inobatga olib:
1. 2017-yildan boshlab avgust oyining birinchi yakshanba kuni “O‘zbekiston Respublikasi temir yo‘l transporti xodimlari kuni” deb e’lon qilinsin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahri va viloyatlar hokimliklari, “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ, mutasaddi vazirlik, idora, xo‘jalik birlashmalari va tashkilotlar O‘zbekiston Respublikasi temir yo‘l transporti xodimlari kunini sohaga mos tarzda, tantanali ravishda o‘tkazishni ta’minlasinlar.
3. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga O‘zbekiston Respublikasi temir yo‘l transporti xodimlari kunini nishonlash bilan bog‘liq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddat ichida O‘zbekiston Respublikasi temir yo‘l transporti xodimlari kunini nishonlash bo‘yicha tegishli qonun loyihasini ishlab chiqsin va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga kiritsin.
5. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari – “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ boshqaruvi raisi A.J.Ramatov zimmasiga yuklansin.

О праздновании Дня работников железнодорожного транспорта Республики Узбекистан
Благодаря огромному вниманию, уделяемому с первых дней государственной независимости Республики Узбекистан развитию железнодорожного транспорта, в этой базовой отрасли экономики страны достигнуты высокие и значимые результаты. В настоящее время отрасль железнодорожного транспорта уверенно вступила в новый этап на пути своего развития.
Коренное реформирование железнодорожной отрасли и последовательная реализация крупномасштабных инвестиционных проектов по строительству новых железных дорог в сложных горных и пустынных условиях, организации высокоскоростного движения пассажирских поездов, электрификации железных дорог, строительству новых грузовых и пассажирских вагонов способствовали развитию не только транспортной инфраструктуры, но и всей республики в целом.
Строительство железнодорожных линий «Навои-Учкудук-Нукус-Султанувайстаг», «Ташгузар-Бойсун-Кумкурган», «Ангрен-Пап» и моста через реку Амударью, имеющих стратегическое значение для экономики нашей страны, создало прочную основу для формирования целостной и самодостаточной железнодорожной отрасли независимого Узбекистана.
За годы независимости железнодорожная отрасль нашей страны прошла многосложный путь восстановления и нового развития. В результате выстроена и слаженно функционирует единая система железнодорожных транспортных коммуникаций, позволяющая надежно и эффективно связать комфортным железнодорожным, в том числе высокоскоростным сообщением, все регионы нашей страны, обеспечивающая выход к международным транспортным коридорам.
Построенные и введенные в эксплуатацию железнодорожная линия «Ангрен-Пап» и новый тоннель, которые гармонично вписались в качестве неотъемлемого и важного звена в маршрутную сеть нового железнодорожного транзитного коридора Китай – Центральная Азия – Европа, надежно обеспечивают регулярное сообщение между Ферганской долиной и остальными территориями республики.
За период независимости на дальнейшее развитие железнодорожных транспортных коммуникаций и сопутствующей инфраструктуры в Узбекистане направлены капитальные вложения в объеме 7,5 миллиарда долларов, в том числе иностранные инвестиции – 2,4 миллиарда долларов.
Постоянно в зоне приоритетного внимания акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» находятся вопросы строительства новых и реконструкции существующих железных дорог, реализации в отрасли инновационных проектов, позволяющих обеспечивать стабильный уровень безопасности движения и создавать новые рабочие места, а также вопросы, связанные с организацией подготовки высококвалифицированных современных специалистов, переподготовки и повышения квалификации кадров с формированием максимально благоприятных условий для их дальнейшего профессионального и карьерного роста, последовательного решения других социальных вопросов.
В целях закрепления и дальнейшего развития достигнутых за последние годы успехов в наращивании объемов пассажирских и грузовых перевозок железнодорожным транспортом, комплексного совершенствования железнодорожной инфраструктуры, обеспечения всесторонней и действенной поддержки работников отрасли, а также, учитывая поступившие обращения от многочисленных членов трудовых коллективов организаций железнодорожной отрасли:
1. Объявить, начиная с 2017 года, первое воскресенье августа Днем работников железнодорожного транспорта Республики Узбекистан.
2. Кабинету Министров Республики Узбекистан, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, АО «Узбекистон темир йуллари» совместно с причастными министерствами, ведомствами, хозяйственными объединениями и организациями обеспечить проведение празднования Дня работников железнодорожного транспорта Республики Узбекистан с учетом профессиональных традиций в торжественной обстановке.
3. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации широкое освещение мероприятий, связанных с празднованием Дня работников железнодорожного транспорта Республики Узбекистан.
4. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок обеспечить разработку соответствующего проекта Закона Республики Узбекистан «О праздновании Дня работников железнодорожного транспорта Республики Узбекистан» и в установленном порядке внести его в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» Раматова А.Ж.