Afg‘oniston delegatsiyasi bilan uchrashuv
2017-yilning 21-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Afg‘oniston Islom Respublikasi delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Delegatsiya tarkibidan Afg‘oniston Prezidentining milliy xavfsizlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi Muhammad Hanif Atmar, Prezidentning infratuzilmalar, kadrlar resurslari va texnologiyalar bo‘yicha katta maslahatchisi Muhammad Humoyun Qayumiy, Prezidentning MDH mamlakatlari va Rossiya bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha maxsus vakili Shokir Korgar hamda boshqa rasmiy shaxslar o‘rin olgan
Vazirlikda ikki tomon kun tartibining keng qamrovli masalalari muhokama qilindi hamda xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afg‘oniston Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani bilan joriy yilning 8-iyul kuni ShHTning Ostona sammiti doirasida o‘tkazgan uchrashuvi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
TIVdagi suhbatda Afg‘oniston Elchisi Sayid Shahobiddin Timuriy ishtirok etdi.
Afg‘oniston delegatsiyasining tashrifi dasturiga ko‘ra aniq takliflarni ko‘rib chiqish maqsadida O‘zbekistonning qator vazirliklari, idoralari va yetakchi korxonalarida hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazish rejalashtirilgan.

21 июля 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с находящейся в нашей стране с рабочим визитом делегацией Исламской Республики Афганистан.
В составе делегации Советник Президента по вопросам национальной безопасности Мухаммад Ханиф Атмар, Старший советник Президента по вопросам инфраструктуры, кадровых ресурсов и технологий Мухаммад Хумаюн Каюми, Специальный представитель Президента по развитию сотрудничества со странами СНГ и Россией Мухаммад Шокир Коргар и другие официальные лица.
В МИД стороны подробно обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки дня, а также обменялись мнениями по международной и региональной проблематике.
Отдельное внимание было уделено реализации договоренностей, достигнутых в ходе встречи 8 июня с.г. Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Афганистана Мухаммадом Ашрафом Гани в рамках саммита ШОС в г.Астане.
В беседе в МИД принял участие Посол Афганистана Сайед Шахабуддин Тимури.
В программе визита афганской делегации проведение двусторонних встреч в ряде министерств, ведомств и ведущих предприятий Узбекистана для рассмотрения конкретных предложений по расширению сотрудничества.