Shavkat Mirziyoyev: Toshkent viloyatining sayyohlik salohiyati dunyoga mashhur bo‘ladi
Prezidentimiz bir qarich yerdan ham unumli foydalanish zarurligini alohida ta’kidladi. Suv yetib bormagan joylarga tomchilatib sug‘orish usulini keng joriy qilish, uzumzorlar orasiga qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ekish kerakligi qayd etildi. Hududlar sharoitidan kelib chiqib, ekin turlarini ekish kerak.
Parkent shahrining bosh rejasi haqida so‘zlab berildi. Bundan tashqari, Parkentning ekologik toza hududlarida dam olish va sog‘lomlashtirish maskanlarini joylashtirish bo‘yicha takliflar berildi. Qurilayotgan dam olish zonalari energiyatejamkor binolardan iborat bo‘ladi.
Prezidentimiz Parkentning eng so‘lim joyida yozuvchi va shoirlar uchun 50 ta uy qurib berish kerak, dedi. Ular ijod qilishi uchun sharoit yaratish zarur. Yozuvchilarning oldiga esa yangi asarlar yozish, yetuk shogirdlar yetishtirish kabi vazifalar qo‘yildi.
Davlatimiz rahbariga Toshkent viloyatining asosiy turistik yo‘nalishlari namoyish etildi. Viloyatda Chimyon oromgohi, Chorvoq suv ombori, Ixnoj, Urungach, Shovur, Bodak ko‘llari bor. Viloyatda 45 ta mehmonxona bo‘lib, o‘tgan yili 100 mingdan ziyod sayyoh tashrif buyurgan. 4 turoperator, 4 tabiiy ko‘l, 71 sanatoriy, 1 qo‘riqxona, 5 o‘rmon xo‘jaligi mavjud. Prezidentimizga mazkur imkoniyatlardan unumli foydalanish bo‘yicha rejalar, 2017-2018-yillarda viloyatda turizm sohasini yanada rivojlantirishning asosiy ko‘rsatkich prognoz parametrlari taqdim qilindi. Chimyon oromgohida xorijiy va mahalliy sayyohlar uchun 500 o‘rinli zamonaviy mehmonxona majmuasi loyihasining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Mazkur hududda zamonaviy osma yo‘l qurish loyihasiga ham e’tibor qaratildi. Uzunligi 2 kilometr bo‘lgan, 26 kabinadan iborat osma yo‘lni 10 oyda qurish mo‘ljallanmoqda.
Prezidentimiz Bo‘stonliq tumani, "Xo‘jakent" mahalla fuqarolar yig‘ini hududida quriladigan «Qo‘sh-Chinor» mehmonxona majmuasi loyihasini ko‘zdan kechirdi. Majmuadan 130 o‘rinli mehmonxona, 60 o‘rinli restoran, sog‘lomlashtirish markazi va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari o‘rin olgan.
«Amirsoy» tog‘ chang‘i dam olish maskani bosh rejasi loyihasi zamonaviy yechimlari va ko‘lami bilan ajralib turibdi. Bunda yilning turli fasllarida sayyohlarga xizmat ko‘rsatadigan tizim yaratiladi.
Prezidentimiz Toshkent viloyatining sayyohlik salohiyatidan unumli foydalanish zarurligini ta’kidladi. Shunday sharoit bo‘la turib, mavjud imkoniyatlardan foydalanmayapmiz, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbariga Toshkent viloyatining so‘lim go‘shalarida tajriba sifatida mehmon uylarini tashkil etish bo‘yicha takliflar taqdim qilindi. Bunda azaliy urf-odatlarimiz asosidagi tadbirlarga sayyohlarni jalb etish, ularga milliy taomlar tayyorlashni namoyish etish va boshqa qiziqarli tadbirlarni tashkil etish ko‘zda tutilgan.

Шавкат Мирзиёев: "Туристический потенциал Ташкентской области прославится на весь мир"
Президент нашей страны особо отметил необходимость рационального использования каждой пяди земли, широкого внедрения методов капельного орошения в местах без водоснабжения, выращивания сельскохозяйственных культур в междурядьях виноградников. Указано на необходимость выращивания тех культур, которые наиболее подходят к условиям конкретного региона.
Президенту нашей страны рассказано о генеральном плане города Паркент. Представлены предложения по размещению мест отдыха и оздоровительных учреждений на экологически чистых территориях Паркентского района. Сооружения в рекреационных зонах будут возводиться из энергосберегающих материалов.
Президент нашей страны отметил необходимость строительства 50 домов для писателей и поэтов в самом живописном месте Паркента, создания отличных условий для их творчества. Перед писателями поставлена задача создания новых произведений, воспитания талантливых учеников.
Продемонстрированы основные туристические маршруты Ташкентской области. В области расположены Чимганская рекреационная зона, Чарвакское водохранилище, озера Ихнож, Урунгач, Шовур, Бодак. Действуют 45 гостиниц, 4 туроператора, в прошлом году область посетили более 100 тысяч туристов. В области имеются также 71 санаторий, 4 естественных озера, 1 заповедник, 5 лесных хозяйств. Президенту нашей страны представлены планы по эффективному использованию их возможностей, информация об основных прогнозных показателях дальнейшего развития туризма в области в 2017-2018 годах. Состоялась презентация проектов современного гостиничного комплекса на 500 мест в Чимганской рекреационной зоне, современной канатной дороги. Канатную дорогу протяженностью 2 километра, которую будут обслуживать 26 кабин, намечено построить за 10 месяцев.
Президент нашей страны ознакомился с проектом гостиничного комплекса "Куш-Чинор", который будет возведен на территории махалли "Хужакент" Бостанлыкского района. Комплекс будет включать в себя гостиницу на 130 мест, ресторан на 60 мест, оздоровительный центр и пункты сервиса.
Генеральный план горнолыжного курорта «Амирсой» отличается своими современными решениями и масштабом. Здесь будет создана система круглогодичного обслуживания туристов.
Глава нашего государства отметил необходимость эффективного использования туристического потенциала Ташкентской области. Наш большой недостаток в том, что, имея подобные условия, не используем их в полной мере, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президенту нашей страны представлены предложения по открытию в порядке эксперимента гостевых домов в живописных местах Ташкентской области. В них предусмотрены проведение для туристов мероприятий в духе национальных обычаев, демонстрация блюд национальной кухни и организация других интересных мероприятий.