Shavkat Mirziyoyev: Toshkent viloyatining sayyohlik salohiyati dunyoga mashhur bo‘ladi
Prezidentimiz bir qarich yerdan ham unumli foydalanish zarurligini alohida ta’kidladi. Suv yetib bormagan joylarga tomchilatib sug‘orish usulini keng joriy qilish, uzumzorlar orasiga qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ekish kerakligi qayd etildi. Hududlar sharoitidan kelib chiqib, ekin turlarini ekish kerak.
Parkent shahrining bosh rejasi haqida so‘zlab berildi. Bundan tashqari, Parkentning ekologik toza hududlarida dam olish va sog‘lomlashtirish maskanlarini joylashtirish bo‘yicha takliflar berildi. Qurilayotgan dam olish zonalari energiyatejamkor binolardan iborat bo‘ladi.
Prezidentimiz Parkentning eng so‘lim joyida yozuvchi va shoirlar uchun 50 ta uy qurib berish kerak, dedi. Ular ijod qilishi uchun sharoit yaratish zarur. Yozuvchilarning oldiga esa yangi asarlar yozish, yetuk shogirdlar yetishtirish kabi vazifalar qo‘yildi.
Davlatimiz rahbariga Toshkent viloyatining asosiy turistik yo‘nalishlari namoyish etildi. Viloyatda Chimyon oromgohi, Chorvoq suv ombori, Ixnoj, Urungach, Shovur, Bodak ko‘llari bor. Viloyatda 45 ta mehmonxona bo‘lib, o‘tgan yili 100 mingdan ziyod sayyoh tashrif buyurgan. 4 turoperator, 4 tabiiy ko‘l, 71 sanatoriy, 1 qo‘riqxona, 5 o‘rmon xo‘jaligi mavjud. Prezidentimizga mazkur imkoniyatlardan unumli foydalanish bo‘yicha rejalar, 2017-2018-yillarda viloyatda turizm sohasini yanada rivojlantirishning asosiy ko‘rsatkich prognoz parametrlari taqdim qilindi. Chimyon oromgohida xorijiy va mahalliy sayyohlar uchun 500 o‘rinli zamonaviy mehmonxona majmuasi loyihasining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Mazkur hududda zamonaviy osma yo‘l qurish loyihasiga ham e’tibor qaratildi. Uzunligi 2 kilometr bo‘lgan, 26 kabinadan iborat osma yo‘lni 10 oyda qurish mo‘ljallanmoqda.
Prezidentimiz Bo‘stonliq tumani, "Xo‘jakent" mahalla fuqarolar yig‘ini hududida quriladigan «Qo‘sh-Chinor» mehmonxona majmuasi loyihasini ko‘zdan kechirdi. Majmuadan 130 o‘rinli mehmonxona, 60 o‘rinli restoran, sog‘lomlashtirish markazi va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari o‘rin olgan.
«Amirsoy» tog‘ chang‘i dam olish maskani bosh rejasi loyihasi zamonaviy yechimlari va ko‘lami bilan ajralib turibdi. Bunda yilning turli fasllarida sayyohlarga xizmat ko‘rsatadigan tizim yaratiladi.
Prezidentimiz Toshkent viloyatining sayyohlik salohiyatidan unumli foydalanish zarurligini ta’kidladi. Shunday sharoit bo‘la turib, mavjud imkoniyatlardan foydalanmayapmiz, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbariga Toshkent viloyatining so‘lim go‘shalarida tajriba sifatida mehmon uylarini tashkil etish bo‘yicha takliflar taqdim qilindi. Bunda azaliy urf-odatlarimiz asosidagi tadbirlarga sayyohlarni jalb etish, ularga milliy taomlar tayyorlashni namoyish etish va boshqa qiziqarli tadbirlarni tashkil etish ko‘zda tutilgan.

Shavkat Mirziyoyev: “Tourism potential of Tashkent region will become famous all over the world”
The President of our country emphasized the need for rational use of every inch of land, widespread introduction of drip irrigation methods at places without water supply, cultivation of crops in vineyards. The need for growing those crops that are most suitable for conditions of a particular region is indicated.
The President of our country is informed about the general plan of the city of Parkent. Proposals on placement of recreational and health facilities in ecologically clean areas of Parkent district are presented. Facilities in recreational areas will be built from energy-saving materials.
The President of our country noted the need for building 50 houses for writers and poets in the most picturesque place of Parkent, creating excellent conditions for their creativity. A task is set before writers on creating new works, educating talented students.
The main tourism routes of Tashkent region are demonstrated. Chimgan recreational zone, Charvak reservoir, Ikhnoj, Urungach, Shovur, Bodak lakes are located in the region. There are also 45 hotels, 4 tour operators in the region. More than 100 thousand tourists visited the region last year. In the region there are also 71 sanatoriums, 4 natural lakes, 1 nature reserve, 5 forestry enterprises. Plans on the effective use of their capabilities, information on the main forecast indicators for further development of tourism in the region in 2017-2018 are presented to the President of our country. A presentation of projects of a modern hotel complex for 500 places in Chimgan recreational zone, a modern cable car is held. A cable car with a length of 2 kilometers, which will be serviced by 26 cabins, is planned to be built in 10 months.
The President of our country got acquainted with the project of the hotel complex “Kush-Chinor”, which will be erected on the territory of “Khujakent” makhalla of Bostanlyk district. The complex will include a hotel for 130 persons, a restaurant for 60 seats, a wellness center and service points.
A general plan of “Amirsoy” ski resort is distinguished by its modern solutions and scale. A system of year-round tourist service will be created here.
The head of our state noted the need for effective use of the tourism potential of Tashkent region. Our big disadvantage is that, having such conditions, we are not fully using them, said Shavkat Mirziyoyev.
Proposals on opening of guest houses in the picturesque places of Tashkent region as an experiment are presented to the President of our country. They provide conduction of events for tourists in the spirit of national customs, demonstration of dishes of national cuisine and organization of other interesting events.