Dunyo e’tirofidagi festival
Milliy matbuot markazida joriy yil 25-30-avgust kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan an’anaviy "Sharq taronalari" XI xalqaro musiqa festivaliga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vaziri o‘rinbosari K.Oqilova va boshqalar Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan 1997-yilda tashkil etilgan "Sharq taronalari" xalqaro musiqa festivali dunyoning eng nufuzli san’at forumlari qatoridan joy olganini ta’kidladi.
Mazkur festival milliy musiqa san’atini rivojlantirishga hissa qo‘shish bilan birga, jahonning turli mamlakatlari xonandalari, musiqashunoslari, badiiy jamoalari ijrochilarining o‘zaro fikr va tajriba almashadigan, san’atimizni bor go‘zalligi va jozibasi bilan namoyon etadigan betakror bayramga aylandi. Xalqlar o‘rtasida do‘stlik va hamjihatlikni yanada mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Festival ezgu g‘oyalari, yuksak va ko‘tarinki saviyasi bilan yildan yilga nufuzi oshib bormoqda. Birinchi festivalda 31 mamlakat vakillari qatnashgan bo‘lsa, bu yilgi festivalda 60 ga yaqin mamlakatdan badiiy jamoalar, yakkaxon xonandalar, musiqashunoslar, olimlar qatnashishi kutilmoqda.
Festival doirasida "Sharq xalqlari musiqa madaniyatida milliy an’analarning shakllanishi va rivojlanishi" mavzusida ilmiy-nazariy konferensiya o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan. Shu kunlarda Samarqand shahrida festivalni ko‘tarinki ruhda o‘tkazishga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Festival doirasida Urgut, Tayloq, Jomboy, Pastdarg‘om tumanlarida ham musiqiy tadbirlar, ijodiy uchrashuvlar, muloqotlar, konsertlar bo‘lib o‘tadi.

Фестиваль, получивший признание в мире
В Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная XI международному музыкальному фестивалю "Шарк тароналари", который состоится 25-30 августа текущего года в Самарканде.
Заместитель министра культуры Республики Узбекистан К.Окилова и другие отметили, что организованный в 1997 году по инициативе Первого Президента нашей страны международный музыкальный фестиваль "Шарк тароналари" занял место в ряду самых престижных форумов искусства.
Этот фестиваль не только вносит вклад в развитие национального музыкального искусства, но и превратился в большой праздник, на котором исполнители и музыканты из разных стран, художественные коллективы обмениваются мнениями и опытом и где в полную силу проявляется вся красота и очарование нашего искусства. Форум имеет важное значение в дальнейшем укреплении дружбы и согласия между народами.
Из года в год возрастает авторитет фестиваля благодаря благим идеям, высокому организационному уровню его проведения. Если в первом фестивале участвовали представители 31 страны, то в этом году ожидается приезд художественных коллективов, исполнителей, музыковедов, ученых почти из 60 стран.
В рамках фестиваля предусматривается проведение научно-теоретической конференции "Формирование и развитие национальных традиций в музыкальной культуре народов Востока". В эти дни в Самарканде идет активная подготовка к проведению фестиваля на высоком уровне. В рамках фестиваля в Ургутском, Тайлакском, Джамбайском, Пастдаргомском районах также состоятся музыкальные мероприятия, творческие встречи, диалоги, концерты.