Akademik Boris Bondarenko
Hisoblash matematikasi va differensial tenglamalar sohasidagi taniqli olim, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi Boris Anisimovich Bondarenko 93 yoshida vafot etdi.
B.Bondarenko 1923-yil 12-oktabrda Rossiya Federatsiyasining Boshqirdiston Respublikasi Davlekanovo shahrida tug‘ildi. 1953-yili O‘rta Osiyo davlat universitetini (hozirgi O‘zbekiston Milliy universiteti) matematika mutaxassisligi bo‘yicha tugatdi. Dastlab nomzodlik, keyinchalik doktorlik dissertatsiyasini himoya qildi. Ilm-fan sohasidagi ko‘p yillik xizmatlari uchun 2000-yilda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zosi etib saylandi.
Iste’dodli olim qariyb 70-yillik ilmiy-pedagogik faoliyati davomida Toshkent temir yo‘l muhandislari instituti kafedrasi mudiri, Fanlar akademiyasining Matematika instituti katta ilmiy xodimi, ilmiy kotibi, Kibernetika instituti laboratoriya mudiri, yetakchi ilmiy xodimi, direktorning ilmiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari lavozimlarida samarali mehnat qildi va mamalakatimizda matematika sohasidagi dolzarb masalalarni tadqiq etish, yuqori malakali kadrlar tayyorlashga munosib hissa qo‘shdi.
Zahmatkash olimning ilmiy ishlanma va tadqiqotlari matematik fizika, hisoblash matematikasi va kombinator tahlilida respublikamiz fanida keng qo‘llanib kelmoqda. Olim tomonidan yangi turdagi maxsus polinomlar va ularning maxsus funksiyalari yaratilgan. Ularning nazariyalari, hisoblash matematikasi va qattiq jismlar mexanikasi sohasidagi muhim masalalar yechimlari ishlab chiqilgan.
Olimning chiziqli va yarimchiziqli differensial tenglamalar sohasining nazariy va amaliy masalalariga bag‘ishlangan 500 dan ziyod ilmiy maqolalari, kitob va monografiyalari yurtimiz va xorijiy mamlakatlar olimlari va mutaxassislariga yaxshi ma’lum.
Jonkuyar ustoz sifatida ko‘plab yoshlarga ilm-fan sirlaridan saboq bergan ilm-fan fidoyisining bevosita rahbarligida o‘nlab fan doktorlari va fan nomzodlari tayyorlangan.
B.Bondarenkoning mamlakatimiz ilm-fanini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlangan. U “O‘zbekiston Respublikasi fan arbobi” faxriy unvoni va “Jasorat” medali bilan mukofotlangan edi.

Академик Борис Бондаренко
В возрасте 93 лет скончался крупный ученый в области вычислительной математики и дифференциальных уравнений, академик Академии наук Республики Узбекистан Борис Анисимович Бондаренко.
Б. Бондаренко родился 12 октября 1923 года в городе Давлеканово Республики Башкирия Российской Федерации. В 1953 году окончил Среднеазиатский государственный университет (ныне Национальный университет Узбекистана) по направлению математика. Позже защитил кандидатскую, а затем докторскую диссертацию. За многолетние заслуги в области развития науки в 2000 году был избран действительным членом Академии наук Республики Узбекистан.
Талантливый ученый за свою более чем 70-летнюю научно-педагогическую деятельность плодотворно трудился на ответственных должностях заведующего кафедрой Ташкентского института инженеров железнодорожного транспорта, старшего научного сотрудника, ученого секретаря Института математики, заведующего лабораторией, ведущего научного сотрудника, заместителя директора по науке Института кибернетики Академии наук, внес достойный вклад в реализацию актуальных задач в области математики и подготовку высококвалифицированных специалистов.
Научные исследования и разработки трудолюбивого ученого в области математической физики, вычислительной математики и комбинаторного анализа находят широкое применение в науке республики. Ученым были созданы особые полиномы нового типа со специальными функциями. Им были разработаны решения важных задач в области теории вычислительной математики и механики твердых тел.
Ученым и специалистам нашей страны и за рубежом хорошо известны свыше 500 опубликованных научных статей, учебников и монографий ученого, посвященных теоретическим и практическим вопросам в области линейных и полилинейных дифференциальных уравнений.
Как преданный ученый и заботливый наставник, Б.Бондаренко обучал секретам науки молодежь, под его непосредственным руководством были подготовлены десятки докторов и кандидатов наук.
Заслуги академика Б.Бондаренко в развитии отечественной науки были достойно оценены государством. Ему было присвоено почетное звание “Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан”, он был награжден медалью “Жасорат”.
Память о крупном ученом, заботливом наставнике, скромном человеке Борисе Бондаренко навсегда сохранится в наших сердцах.