O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari – tashqi ishlar vazirini qabul qildi
2017-07-12 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-iyul kuni Toshkentga amaliy tashrif bilan kelgan Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari – tashqi ishlar vaziri Rashid Meredovni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari do‘st Turkmaniston xalqiga va Prezident Gurbanguli Berdimuhamedovga o‘zining chuqur hurmatini izhor etdi va samimiy salomini yo‘lladi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalarda o‘zaro munosabatlar izchil rivojlanib, mustahkamlanib borayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidentining Turkmanistonga shu yilning mart oyidagi ilk davlat tashrifi, may va iyun oylarida "Avaza" sayyohlik zonasi va Qozog‘iston poytaxti Ostonadagi amaliy uchrashuvlar, shuningdek, ikki davlat rahbarlarining muntazam muloqotlari O‘zbekiston bilan Turkmaniston hamkorligini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqqani va Strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma qoidalarini amalga oshirishni ta’minlayotgani qayd etildi.
Ayni paytda kelishuvlarga muvofiq O‘zbekiston va Turkmaniston kompaniya va korxonalari qiymati 200 million dollardan ziyod qo‘shma tashqi savdo shartnoma va bitimlarni amalga oshirmoqda.
Qishloq xo‘jaligi mashinasozligi sohasida tizimli va uzoq muddatli hamkorlik yo‘lga qo‘yildi, Turkmanistonga navbatdagi paxta terish mashinalari, kultivator va boshqa zamonaviy texnikalar yetkazib berildi. Shu oyda Ashxobodda Savdo-servis markazi o‘z faoliyatini boshlaydi.
"O‘zbekiston temir yo‘llari" aksiyadorlik jamiyati korxonalari bazasida Turkmaniston temir yo‘llari harakatlanuvchi tarkibini ta’mirlash va modernizatsiya qilish ishlari olib borilmoqda.
Turkmanobod – Farob avtomobil va temir yo‘l ko‘priklari ochilgach, mamlakatlarimiz o‘rtasida tranzit tashishlar hajmi sezilarli darajada ko‘paydi. O‘zbekistonning faqat temir yo‘l orqali Turkmaniston hududidan o‘tgan eksport yuklari hajmi 25 foiz oshdi.
Madaniy-gumanitar sohada ham hamkorlik jadal rivojlanmoqda. Toshkentda Ashxobod bog‘ini tashkil qilish ishlari boshlandi. Sentabr oyida sportchilarimiz Turkmaniston poytaxtida yopiq inshootlarda va jang san’atlari bo‘yicha bo‘lib o‘tadigan navbatdagi Osiyo o‘yinlarida ishtirok etadi.
Suhbat chog‘ida mamlakatlarimiz o‘rtasida amaliy hamkorlikni kengaytirish, strategik sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan yangi yo‘nalishlarni belgilash va istiqbolli loyihalarni birgalikda amalga oshirish masalalari muhokama etildi.
Tomonlar mintaqaviy va xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar.
Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari – tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov Prezident Gurbanguli Berdimuhamedovning O‘zbekiston xalqi va uning rahbari Prezident Shavkat Mirziyoyevga chuqur hurmati va ezgu tilaklarini yetkazdi. R.Meredov Turkmaniston ikki davlat o‘rtasidagi keng ko‘lamli hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanini ta’kidladi.

Президент Узбекистана принял заместителя Председателя Кабинета Министров – министра иностранных дел Туркменистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 июля принял заместителя Председателя Кабинета Министров – министра иностранных дел Туркменистана Рашида Мередова, прибывшего в Ташкент с рабочим визитом.
В начале встречи глава нашего государства выразил свое глубокое уважение и адресовал слова приветствия дружественному туркменскому народу и Президенту Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедову.
С большим удовлетворением были отмечены динамично развивающиеся и укрепляющиеся двусторонние отношения в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркнуто, что первый государственный визит Президента Узбекистана в Туркменистан в марте этого года, рабочие встречи в туристической зоне «Аваза» и столице Казахстана – Астане в мае-июне, а также регулярные контакты между лидерами двух стран вывели узбекско-туркменское сотрудничество на качественно новый уровень и обеспечивают практическую реализацию положений Договора о стратегическом партнерстве.
В соответствии с договоренностями в настоящее время компаниями и предприятиями Узбекистана и Туркменистана реализуются совместные внешнеторговые контракты и соглашения на сумму более 200 миллионов долларов.
Установлено системное и долгосрочное сотрудничество в сфере сельскохозяйственного машиностроения – осуществлена поставка в Туркменистан очередной партии хлопкоуборочных машин, культиваторов и другой современной техники, в этом месяце начнет работу Торгово-сервисный центр в Ашхабаде.
Ведутся ремонт и модернизация подвижного состава железных дорог Туркменистана на базе предприятий АО «Узбекистон темир йуллари».
С открытием автомобильного и железнодорожного мостов «Туркменабад-Фараб» заметно увеличились объемы транзитных перевозок между странами. Только по железной дороге транзит экспортных грузов Узбекистана по территории Туркменистана вырос на 25 процентов.
Развивается интенсивное сотрудничество в культурно-гуманитарной сфере. В Ташкенте начаты работы по созданию парка «Ашхабад». В сентябре в столице Туркменистана наши спортсмены примут участие в очередных Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам.
В ходе беседы были обсуждены вопросы расширения практического сотрудничества между двумя странами, определения новых направлений и совместной реализации перспективных проектов, направленных на укрепление стратегического партнерства.
Стороны также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной политики.
Заместитель Председателя Кабинета Министров – министр иностранных дел Туркменистана Рашид Мередов передал слова глубокого уважения и наилучшие пожелания Президента Гурбангулы Бердымухамедова народу Узбекистана и его руководителю - Президенту Шавкату Мирзиёеву. Он подтвердил готовность туркменской стороны к дальнейшему развитию полномасштабного сотрудничества между двумя государствами.