Keng ko‘lamli islohotlar xalqimiz turmush farovonligini yanada yuksaltirishga xizmat qilmoqda
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, bunyodkorlik ishlari bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 7-8-iyul kunlari Namangan viloyatida bo‘ldi.
Tashrifning birinchi kuni viloyat ijtimoiy-iqtisodiy hayotida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar, keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari, istiqbolli loyihalar bilan tanishdi, xalq bilan muloqot qildi.
Prezidentimiz Namangan viloyatiga tashrifining ikkinchi kuni Namangan tumanidagi “Merrymed Farm” mas’uliyati cheklangan jamiyatida bo‘ldi.
Mamlakatimizda boshqa sohalar qatori farmatsevtika sohasida ham islohotlarni yanada chuqurlashtirish, yangi ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish va mavjudlarini modernizatsiya qilish, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun qulay sharoitlar yaratish, raqobatbardosh tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni yanada kengaytirishga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
“Merrymed Farm” mas’uliyati cheklangan jamiyati xitoylik hamkorlar ishtirokida tashkil etilgan. Korxona faoliyati farmatsevtik mahsulotlar ishlab chiqarish, saqlash, transport-logistika, marketing jarayonlarini to‘laligicha o‘zida qamrab olgan. Ish jarayoniga yuqori texnologik uskunalar va elektron axborot-nazorat qilish tizimlari joriy etilgan.
O‘simlik va sintetik xomashyodan dori vositalari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxona import o‘rnini bosuvchi 10 farmakologik guruhdagi 100 dan ortiq turdagi dori vositalarini ishlab chiqarmoqda.
Davlatimiz tomonidan ko‘rsatilayotgan qator soliq va bojxona imtiyozlari tufayli korxonada so‘nggi yillarda ishlab chiqarish hajmi sezilarli darajada ortdi. Tabletkalar, kapsulalar, mazlar, galen mahsulotlari, suspenziyalar, infuziyalar, ineksiyalar, quruq kukun ko‘rinishidagi antibiotiklar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Korxonada 300 ga yaqin ishchi mehnat qiladi.
Shavkat Mirziyoyev korxona faoliyati bilan tanishdi. Ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar, ishchilarga yaratilgan sharoitlar bilan qiziqdi.
Sohani yanada rivojlantirish uchun dunyo tajribasini o‘zlashtirish kerak, dedi Prezidentimiz. Bu borada import o‘rnini bosuvchi, sifatli dorilar ishlab chiqarishga alohida e’tibor qaratish lozim. Bu bozorda bir turdagi dori vositalari emas, turli farmakologik guruhdagi dorilar ko‘payishi va import o‘rnini egallashiga imkoniyat yaratadi.
Farmatsevtika yo‘nalishida yangi korxonalar qurishda aholi talabini o‘rganish, mamlakatimiz hududlarida turli dori vositalarini ishlab chiqarishni keng yo‘lga qo‘yish kerakligi ta’kidlandi.
Mamlakatimizda keksalarning hayot darajasini oshirish, ularning mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotidagi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash borasida ezgu ishlar amalga oshirilmoqda.
Prezidentimizning 2016-yil 28-dekabrdagi “O‘zbekiston faxriylarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bu boradagi ishlar ko‘lamini kengaytirish va samaradorligini oshirishga xizmat qilmoqda.
Davlatimiz rahbari “Nuroniy” jamg‘armasining Namangan viloyati bo‘limi yangi binosi va «Nuroniylar maskani»ni borib ko‘rdi.
Keksalarni e’zozlash, ularga hurmat-ehtirom ko‘rsatish xalqimizga xos ezgu fazilatlardan. Mamlakatimizda yoshi ulug‘ insonlarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, turmush sharoitini yanada yaxshilash, salomatligini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Zotan, nuroniylarni e’zozlagan kam bo‘lmaydi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz «Nuroniylar maskani»da yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Oqsoqollar bilan suhbatlashdi. Suhbatda yoshlar tarbiyasi, boshlang‘ich ta’lim tizimini takomillashtirish, yoshlarda kitobxonlik madaniyatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Aholini ish bilan ta’minlash masalasi diqqat markazida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari Bobur nomidagi madaniyat va istirohat bog‘ida tashkil etilgan Gulchilar assotsiatsiyasi faoliyati bilan tanishdi.
Bu sohaga alohida e’tibor qaratish kerak. Assotsiatsiyaga yer maydoni ajratish, ularni qo‘llab-quvvatlash lozim. Viloyatning har bir tumanida assotsiatsiya bo‘limlarini tashkil qilish, ularga malakali gulchilarni taklif etish darkor, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Namangandagi oliy ta’lim muassasalaridan birida maxsus fakultet tashkil qilib, gulchilik ilmini yoshlarga o‘rgatish, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi bilan faol hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Namangan shahrining Islom Karimov ko‘chasida tashkil etiladigan madaniyat va istirohat bog‘i loyihasi bilan tanishtirildi.
So‘nggi yillarda Namanganning qiyofasi yanada go‘zallashib, zamonaviy turar joylar, madaniyat va istirohat bog‘lari barpo etilmoqda.
Davlatimiz rahbari shaharning Uychi ko‘chasini obodonlashtirish, infratuzilmasini takomillashtirish, rekonstruksiya qilish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi. Mazkur ko‘chada o‘n beshta ko‘p qavatli turar joy binosi va o‘ndan ziyod infratuzilma obyekti qurilmoqda. O‘tgan yilning kuzida ushbu ko‘chada Namangan shahar 2-bolalar va o‘smirlar maktabining zamonaviy binosi foydalanishga topshirilgan. Ikkita yopiq sport zali va boshqa zarur xonalarga ega bo‘lgan majmuada sportning ko‘plab turlari bilan shug‘ullanish uchun imkoniyat yaratilgan.
Prezidentimiz ko‘p qavatli turar joylarni belgilangan muddatlarda foydalanishga topshirish, aholi uchun zarur sharoit yaratish yuzasidan mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
Shu yerda Namangan shahrida namunaviy loyiha asosida bunyod etilayotgan sakkizta 7 qavatli arzon turar joy binosi, Farg‘ona vodiysi temir yo‘llarini elektrlashtirish konsepsiyasi, Namangan temir yo‘l vokzalini yangidan qurish, Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya va endokrinologiya ilmiy-amaliy markazlari Namangan filiallari binolarini rekonstruksiya qilish, ularni malakali kadrlar va zamonaviy tibbiy jihozlar bilan ta’minlash, Kosonsoy tumanida yoshlar va o‘smirlar texnoparki bunyod etish loyihalari taqdimoti bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari Namangan shahrida kelasi yili namunaviy loyiha asosida 18 ko‘p qavatli turar joy qurilishini, xonadonlarni taqsimlashda adolat tamoyillariga qat’iy amal qilish lozimligini qayd etdi.
Prezidentimiz O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Namangan viloyati badiiy ijodkorlar uyushmasi galereyasining rekonstruksiya qilingan binosi va bu yerdagi ko‘rgazma bilan tanishdi.
Galereyani yoshlarimiz uchun tom ma’noda ma’rifat maskaniga aylantirish, milliy an’analarimizni davom ettiradigan «ustoz-shogird» maktabini yaratish, bunday galereyalarni barcha viloyatlarda tashkil qilish kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz 2-bolalar va o‘smirlar sport maktabida mashg‘ulotlarda qatnashayotgan badiiy gimnastikachi qizlar va bokschi yoshlar bilan muloqot qildi.
Bugun o‘zbek boks maktabi vakillariga butun dunyo sportchilari havas qilmoqda. O‘zbekiston terma jamoasi 2016-yil Rio-de-Janeyro shahrida o‘tgan yozgi Olimpiya o‘yinlarida jahonda tengsiz ekanini isbotladi. Bunday yutuqlarga erishish uchun nafaqat zamonaviy sharoit, balki tinimsiz mehnat, fidoyilik, vatanparvarlik ham talab etiladi. Sizlarga ham kelgusida katta sportda yuksak parvozlar tilayman, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yosh sportchilarga sovg‘alar topshirildi.
Davlatimiz rahbari Namangan shahridagi “Orzu” mahalla fuqarolar yig‘ini faoliyati, profilaktika inspektori yashash joyi bilan tanishdi.
Orzu mahallasida Birinchi Prezidentimizning 2009-yil 3-avgustdagi “Qishloq joylarda uy-joy qurilishi ko‘lamini kengaytirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga asosan 2014-2016-yillarda namunali loyihalar asosida 708 uy-joy, mahallaning yangi binosi qurilib, foydalanishga topshirilgan. Mahallada otalar choyxonasi, savdo shoxobchalari, mini futbol maydoni, bolajonlar uchun turli attraksionlar ishlab turibdi.
Bu yerda mahalla raisi, kotibi va maslahatchisi, profilaktika inspektori uchun alohida xonalar mavjud. Kutubxona zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, zarur adabiyotlar bilan ta’minlangan. Joriy yilda mahalla binosi yonida profilaktika inspektori uchun xizmat uyi qurildi.
Prezidentimiz rahnamoligida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar jarayonida mamlakatimizning barcha hududlaridagi ichki ishlar organlari o‘rtasida zamonaviy axborot texnologiyalari qo‘llanilgan holda o‘zaro tezkor aloqa o‘rnatish bo‘yicha yangi tizim yo‘lga qo‘yilmoqda. Davlatimiz rahbari “Orzu” mahalla fuqarolar yig‘ini profilaktika inspektori xizmat xonasida o‘rnatilgan komputer orqali Xorazm viloyati Xiva tumani ichki ishlar bo‘limi xodimlari bilan videomuloqot qildi.
Profilaktika inspektorlari faoliyatini takomillashtirish, ularning shaxsiy mas’uliyatini oshirish, har bir jinoyatni tahlil qilish, jinoyatchilikni professional darajada aniqlash lozim. Profilaktika inspektorlari xizmat uylari, imtiyozli kreditlar asosida mashinalar bilan ta’minlanayotgani ular mahallaning har bir xonadoni bilan samarali ishlashida muhim ahamiyat kasb etmoqda, dedi Prezidentimiz.

Широкомасштабные реформы служат дальнейшему повышению благосостояния нашего народа
Как уже ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, новыми проектами на местах, для диалога с народом 7-8 июля побывал в Наманганской области.
Глава нашего государства в первый день поездки ознакомился с осуществляемыми преобразованиями в социально-экономической жизни области, широкомасштабной созидательной работой, перспективными проектами, провел диалог с народом.
Президент нашей страны во второй день поездки посетил общество с ограниченной ответственностью “Merrymed Farm” в Наманганском районе.
В нашей стране осуществляется широкомасштабная работа по дальнейшему углублению экономических реформ во всех сферах жизни, в том числе фармацевтической отрасли, введению в строй новых и модернизации существующих производственных мощностей, созданию благоприятных условий для привлечения иностранных инвестиций, расширению ассортимента и увеличению объемов производства конкурентоспособной продукции.
“Merrymed Farm” организовано совместно с китайскими партнерами. На предприятии налажен полный цикл производства, включающий процессы изготовления, хранения, доставки продукции, логистики и маркетинга. Установлено высокотехнологичное оборудование и внедрены электронные системы управления качеством.
“Merrymed Farm” выпускает более 100 видов импортозамещающих лекарственных средств, относящихся к 10 фармакологическим группам.
Предприятие специализируется на производстве лекарств из растительного и синтетического сырья. Благодаря предоставляемым государством налоговым и таможенным льготам в последние годы объемы производства на предприятии значительно выросли. Налажен выпуск таблеток, капсул, мазей, галеновых препаратов, суспензий, инфузий, инъекций и антибиотиков в виде сухих порошков. На предприятии трудятся около 300 человек.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия, осмотрел образцы продукции, поинтересовался созданными для работников условиями.
Для дальнейшего развития отрасли необходимо осваивать передовой международный опыт, сказал Президент нашей страны. Особое внимание при этом необходимо уделить производству качественных лекарств, увеличению объемов импортозамещения. При организации новых фармацевтических предприятий необходимо учитывать потребности населения, наладить широкое производство различных лекарственных средств в регионах нашей страны. Это позволит обеспечить внутренний рынок лекарствами различных фармакологических групп и расширить импортозамещение.
По инициативе главы нашего государства проводится благородная работа по повышению уровня жизни представителей старшего поколения, поддержке их участия в общественно-политической жизни нашей страны.
Указ Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Фонда «Нуроний» по социальной поддержке ветеранов Узбекистана" от 28 декабря 2016 года способствует расширению масштаба и повышению эффективности проводимой в этом направлении работы.
Глава нашего государства ознакомился с новым зданием областного отделения фонда "Нуроний" и комплексом «Нуронийлар маскани».
Почитание старших, оказание уважения и заботы людям почтенного возраста являются благородными качествами нашего народа. В нашей стране уделяется особое внимание социальной поддержке престарелых, улучшению условий жизни, укреплению их здоровья, ибо тем, кто почитает старших, сопутствует успех, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент нашей страны ознакомился с условиями в комплексе «Нуронийлар маскани», побеседовал с аксакалами.
В беседе особое внимание уделено вопросам воспитания нашей молодежи, совершенствования системы начального образования, формирования высокой культуры чтения в молодежной среде, обеспечения занятости населения.
Глава нашего государства посетил парк культуры и отдыха имени Бабура, где ознакомился с деятельностью Ассоциации цветоводов.
Необходимо уделять особое внимание цветоводству, всесторонне поддержать ассоциацию путем предоставления ей земельных площадей, организации отделов ассоциации в каждом районе области, привлечь высококвалифицированных цветоводов, сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны соответствующие поручения по организации в одном из высших учебных заведений Намангана специального факультета для обучения молодежи секретам цветоводства, налаживанию в этом направлении еще более активного сотрудничества с Академией наук Республики Узбекистан.
Президенту Шавкату Мирзиёеву был представлен проект парка культуры и отдыха, который будет построен на улице Ислама Каримова города Намангана.
В последние годы Наманган становится еще краше, здесь возводятся новые современные дома, парки культуры и отдыха.
Глава нашего государства ознакомился с проводимой работой по благоустройству, совершенствованию инфраструктуры и реконструкции улицы Уйчи города Намангана. На улице продолжается строительство 15 многоэтажных домов и более 10 объектов инфраструктуры. Осенью прошлого года было сдано в эксплуатацию современное здание детско-юношеской спортивной школы №2. В комплексе, располагающем двумя закрытыми спортивными залами и другими сооружениями, созданы все условия для занятия многими видами спорта.
Президент нашей страны поручил завершить строительство многоэтажных домов в установленные сроки, создать необходимые условия для жителей.
Здесь же состоялась презентация проектов по строительству в Намангане 8 семиэтажных доступных домов на основе типовых проектов, концепции электрификации железных дорог Ферганской долины, строительству нового здания Наманганского железнодорожного вокзала, реконструкции зданий наманганских филиалов республиканских специализированных научно-практических центров кардиологии и эндокринологии, обеспечению их квалифицированными кадрами и современным медицинским оборудованием, возведению молодежного технопарка в Касансайском районе.
Глава нашего государства отметил, что в следующем году в городе Намангане на основе типовых проектов будут построены 18 многоэтажных домов. Указал на необходимость строгого следования принципу справедливости при распределении квартир в этих домах.
Президент нашей страны посетил реконструированное здание галереи Наманганского областного творческого объединения художников Академии художеств Узбекистана, осмотрел организованную здесь выставку.
Необходимо превратить галерею в настоящий центр просветительства, открыть здесь школу "Мастер-ученик", которая продолжит национальные традиции, организовать такие галереи во всех областях страны, сказал глава нашего государства.
Президент также побывал и в детско-юношеской спортивной школе №2, где побеседовал со спортсменами, занимающимися художественной гимнастикой и боксом.
Сегодня спортсмены всего мира восхищаются представителями узбекской школы бокса. Национальная сборная Узбекистана по боксу доказала свое превосходство на прошедших в 2016 году летних Олимпийских играх в Рио-де-Жанейро. Для достижения таких успехов необходимы не только современные условия, но и постоянная работа над собой, чувство патриотизма и самоотверженность. Желаю вам также достичь высоких успехов в большом спорте, сказал глава нашего государства.
Юным спортсменам вручены подарки.
Глава нашего государства посетил сход граждан махалли “Орзу”, где ознакомился с деятельностью схода граждан, служебным жильем инспектора профилактики.
В соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны "О дополнительных мерах по расширению масштабов строительства жилья в сельской местности" от 3 августа 2009 года в махалле в период 2014-2016 годов было построено 708 домов на основе типового жилья, новое здание схода граждан махалли. В махалле действуют чайхана, торговые пункты, площадка для игры в мини-футбол, различные аттракционы для детей.
В здании схода граждан имеются отдельные кабинеты для председателя, секретаря и советников махалли, инспектора профилактики. Библиотека обеспечена современными информационно-коммуникационными технологиями, различной литературой. В текущем году рядом со зданием схода построен служебный дом для инспектора профилактики.
В процессе осуществляемых под руководством Президента нашей страны последовательных реформ во всех регионах Узбекистана создается новая система оперативной связи между органами внутренних дел с применением современных информационных технологий. Глава нашего государства в служебном кабинете инспектора профилактики схода граждан махалли "Орзу" через видеоконференцсвязь провел диалог с сотрудниками Хивинского районного отдела внутренних дел Хорезмской области.
Необходимо усовершенствовать деятельность инспекторов профилактики, повысить их персональную ответственность, проанализировать каждое преступление. Обеспечение инспекторов профилактики служебным жильем, автомобилями на основе льготных кредитов способствует эффективной работе и тесному взаимодействию с каждой семьей в махалле, сказал глава нашего государства.
Встречи и беседы в ходе поездки Президента Шавката Мирзиёева в Наманганскую область показывают, что последовательно осуществляемые широкомасштабные реформы дают свои высокие результаты, служат развитию страны, дальнейшему повышению благосостояния нашего народа.