O‘zbekiston Prezidenti Mongoliyaning saylangan Prezidentini tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xaltmaagiyn Battulgani Mongoliya Prezidenti etib saylangani bilan tabrikladi.
“Sizning saylovlardagi ishonchli g‘alabangiz Mongoliya xalqining Sizdek boy amaliy tajribaga ega va o‘z xalqi va mamlakati manfaatlariga sodiq xizmat qiluvchi mashhur va nufuzli siyosiy arbobga bo‘lgan yuqori ishonchi va hurmatini tasdiqladi”, - deyiladi davlatimiz rahbari maktubida.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston Mongoliyani ko‘p asrlik tarixga va o‘ziga xos madaniyatga, sezilarli tabiiy, iqtisodiy va transport-kommunikatsiya salohiyatlariga ega davlat sifatida tan oladi.
Diplomatik munosabatlarning 25 yillik davrida O‘zbekiston bilan Mongoliya o‘rtasida konstruktiv siyosiy muloqot, xalqaro tashkilotlar, avvalo, ShHT doirasida hamkorlik o‘rnatildi, iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalar yo‘lga qo‘yildi.
“O‘zbekiston va Mongoliya tomonlarni qiziqtirgan barcha yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kuchaytirish uchun keng imkoniyatlarga ega”, - deb qayd etilgan maktubda.
O‘zbekiston Prezidenti “birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz orqali davlatlarimiz va xalqalarimiz farovonligi yo‘lida ikki tomonlama munosabatlarimizda sifat jihatdan yangi sahifani ochamiz”, - deb e’tirof etdi.

Президент Узбекистана поздравил избранного Президента Монголии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил Халтмаагийна Баттулгу с избранием на пост Президента Монголии.
«Ваша убедительная победа на выборах подтвердила высокое доверие и уважение народа Монголии к Вам как видному и авторитетному политическому деятелю, имеющему богатый практический опыт и преданно служащему своему народу и интересам страны», - говорится в послании главы нашего государства.
Как подчеркивается, в Узбекистане рассматривают Монголию как страну с многовековой историей и самобытной культурой, обладающую значительным природным, экономическим и транспортно-коммуникационным потенциалом.
За 25 лет дипломатических отношений между Узбекистаном и Монголией установлен конструктивный политический диалог, взаимодействие в рамках международных организаций, прежде всего в ШОС, налажены экономические и культурно-гуманитарные связи.
«Узбекистан и Монголия располагают широкими возможностями для дальнейшего наращивания взаимовыгодного сотрудничества по всему спектру направлений, представляющих взаимный интерес», - отмечается в послании.
Президент Узбекистана подчеркнул, что «совместными усилиями мы откроем качественно новую страницу в наших двусторонних отношениях во благо наших стран и народов».