Barcha sa’y-harakatlarimiz zamirida xalqimizni rozi qilish maqsadi mujassam
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 7-iyul kuni Namangan viloyatiga tashrif buyurdi.
Namangan – mamlakatimizning har tomonlama rivojlangan, go‘zal viloyatlaridan biri. Keyingi yillarda uning iqtisodiy salohiyati oshib, shahar va qishloqlar obod bo‘lib bormoqda. Joriy yilning birinchi choragida yalpi hududiy mahsulot 8,7 foiz o‘sgan. Bu ulkan bunyodkorlik ishlariga asos bo‘lmoqda.
Mustaqilligimizning 25-yilligi arafasida Qamchiq dovoni orqali 19,2 kilometrlik noyob tunnelni o‘z ichiga olgan Angren – Pop elektrlashtirilgan temir yo‘li ochilgani mamlakatimiz hayotida tarixiy voqea bo‘ldi. Bu yo‘l ko‘plab iqtisodiy imkoniyatlar qatori Namangan viloyatining muhim tranzit hududiga aylanishini ham ta’minladi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2015-yil 24-noyabrdagi qarori bilan tasdiqlangan 2016-2019-yillarda Namangan viloyatining sanoat salohiyatini rivojlantirish dasturiga muvofiq yuzlab investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Ularning orasida umumiy qiymati 2 milliard 1 million dollar bo‘lgan To‘raqo‘rg‘on issiqlik elektr stansiyasi alohida o‘rin tutadi. Ushbu elektr stansiyasi nafaqat Namangan viloyati, balki butun Farg‘ona vodiysida elektr energiyasiga bo‘lgan talab va ehtiyojni qondirishga xizmat qiladi.
Pop tumanida 100 megavatt quvvatga ega bo‘lgan, umumiy qiymati 210 million dollarni tashkil etadigan quyosh elektr stansiyasini qurish, Mingbuloq tumanida 211 million dollarlik “Mingbuloq neft-gaz” konini o‘zlashtirish va boshqa investitsiya loyihalari viloyat iqtisodiyotini yangi bosqichga ko‘taradi.
Namanganda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasi izchil rivojlanmoqda. Viloyat ishbilarmonlari zamonaviy texnologiyalar asosida xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarib, eksportdan katta daromad topmoqda. Joriy yilning birinchi choragida 79 korxona 17,4 million dollarlik mahsulotni eksport qilgan. Eksportchi korxonalar safiga 19 yangi subyekt qo‘shilgan.
Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturida bu boradagi ishlarni yanada yuqori bosqichga ko‘tarish, mamlakatimizning barcha hududlari qatori Namangan viloyatini ham izchil rivojlantirish bo‘yicha ulkan reja va maqsadlarni bayon etgan edi.
Prezidentimiz Namanganga tashrifi davomida ana shu rejalar ijrosi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va istiqbolli loyihalar bilan tanishdi.
Namangan – ko‘plab buyuk allomalarga qanot bo‘lgan zamin. Bu ko‘hna yurtda Maxdumi A’zam Kosoniy, Boborahim Mashrab, Fazliy Namangoniy, Nodim Namangoniy, Muhammadsharif So‘fizoda singari shoir va ma’rifatparvarlar tug‘ilib ijod qilgan.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 2-noyabr kuni Namangan viloyati saylovchilari bilan uchrashuvda Ishoqxon Ibrat haqida alohida to‘xtalib, u kishiga atab zamonaviy bog‘ yaratish, yodgorlik majmuasi va “Ibrat maktabi”ni tashkil qilish tashabbusini bayon etgan edi. Bu taklif jamoatchilik tomonidan keng qo‘llab-quvvatlanib, hozirgi kunda qurilish ishlari jadal olib borilmoqda.
Prezidentimiz ushbu majmua qurilishini borib ko‘rdi.
Bunyod etilayotgan bog‘ odamlarning mazmunli hordiq chiqarishiga qulaylik yaratish bilan birga ma’naviy olamini ham boyitadi. Bu yerda ma’rifatparvar bobomizning haykali o‘rnatiladi. Muzey Ishoqxon Ibratning hayoti, serqirra faoliyati bilan tanishtiradi. “Ibrat maktabi”da yoshlar xorijiy tillarni o‘rganadi. Bularning barchasi yaxlit kompleks sifatida allomaning buyuk xizmatlarini qadrlash, merosini o‘qib-o‘rganish va targ‘ib qilishda muhim o‘rin tutadi.
XIX asrda To‘raqo‘rg‘on zaminida tug‘ilib o‘sgan Ibrat domla arab, fors, rus, hind, urdu, ingliz, fransuz tillarini yaxshi bilgan, dedi Prezidentimiz. Dunyoning ko‘plab mamlakatlarida bo‘lib, Sharq va Yevropa ilm-fani, madaniyati va san’ati bilan yaqindan tanishgan, yurtimizga ilg‘or madaniyat va texnika yangiliklarini olib kirishga intilgan.
Ibrat domla o‘lkamizdagi ilk matbaachilardan biri sifatida 1908-yili Orenburg shahridan litografik mashina sotib olib, uni Orenburgdan Qo‘qongacha poyezdda, Qo‘qondan To‘raqo‘rg‘onga tuyalarga ortib, katta mashaqqatlar bilan olib kelgan va o‘z hovlisida “Ishoqiya bosmaxonasi”ni tashkil qilgan. Bu ma’rifatparvar inson ko‘plab ilmiy, pedagogik hamda badiiy asarlar yaratgan, o‘z qishlog‘ida yangi maktab va kutubxona ochgan, aholi uchun zamonaviy bog‘ barpo qilgan, hozirgacha g‘oyat noyob hisoblanadigan olti tilli lug‘at yaratib, o‘z bosmaxonasida chop ettirgan. Uning “Farg‘ona tarixi” asari mamlakatimiz tarixiga oid nodir manbalardan biridir.
Davlatimiz rahbari mazkur kompleksni mazmun jihatidan takomillashtirish, til o‘rgatish bo‘yicha maxsus maktabni Namangan davlat universiteti qoshida tashkil etish, bu yerda Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti bilan hamkorlikda xorijiy tillarni ixtisoslashtirilgan tarzda o‘rgatish zarurligini ta’kidladi. O‘qituvchi va o‘quvchilarga barcha sharoitlar yaratish, bu yerda bosmaxona tashkil etish, majmua atrofini obodonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Atoqli ma’rifatparvar ajdodimiz o‘ziga Ibrat taxallusini bejiz tanlamagan, dedi Prezidentimiz. Uning elu yurt taraqqiyoti yo‘lidagi fidokorona hayoti nafaqat o‘z davrida, balki bugun ham barchamiz uchun haqiqiy ibrat namunasi bo‘lib qolmoqda. Bu yerda shunday muhit yaratish kerakki, alloma bobomizga munosib bo‘lsin. Yoshlar xorijiy tillarni, ajdodlari tarixini chuqur o‘rgansin. Poytaxtimizdagi universitetlar o‘qituvchilari, chet ellik mutaxassislar kelib dars bersin.
Gap yoshlar tarbiyasi haqida borar ekan, bu borada shoshmaslik, yoshlar va ota-onalarning talab-istaklaridan kelib chiqib, har tomonlama puxta o‘ylab ish tutish kerak, dedi Prezidentimiz.
Shavkat Mirziyoyev tumandagi Namangan ko‘chasida xalq ichiga kirib, odamlar bilan muloqot qildi. Aholi Prezidentimiz tashrifidan xursandligini, amalga oshirilayotgan o‘zgarish va yangiliklardan mamnun ekanini izhor etdi.
Davlatimiz rahbari Mingbuloq tumanidagi “Mingbuloqneft” O‘zbekiston – Xitoy qo‘shma korxonasiga tashrif buyurdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 11-13-may kunlari Xitoyga davlat tashrifi davomida Xitoy Milliy neft-gaz korporatsiyasi direktorlar kengashi raisi Van Ilin bilan uchrashdi. Mazkur korporatsiya mamlakatimizdagi uglevodorod konlarini qidirish va qazish, Muborak gaz-kimyo majmuasida tabiiy gazni chuqur qayta ishlash jarayonida faol ishtirok etmoqda. Uchrashuvda yuqori texnologiyalar sohasidagi loyihalar ijrosining istiqbollari va O‘zbekiston iqtisodiyotining ustuvor tarmoqlariga Xitoy sarmoyasini jalb etish masalalari muhokama qilindi.
“Mingbuloq konida qidiruv va qazib olish” loyihasi uzoq istiqbolga mo‘ljallangan keng ko‘lamli loyihadir. Loyiha doirasida 4 qidiruv-burg‘ilash qudug‘i ishga tushiriladi va 4 mavjud quduq kapital ta’mirlanadi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasining 2017-yil Davlat investitsiya dasturining manzilli ro‘yxatiga kiritilgan bo‘lib, ayni paytda bosh pudratchi – “Xibu Duolling Engineering” kompaniyasi burg‘ilash maydoni va vaxta qarorgohidagi tayyorgarlik ishlari yakuniga yetkazildi. Joriy yilda Mingbuloq neft koni ma’muriy binosini ta’mirlash, M15 qidiruv-burg‘ilash qudug‘ini ishga tushirish va boshqa tadbirlarni amalga oshirish uchun Xitoy moliya-tijorat institutlari kiritadigan 15 million dollarga teng sarmoya o‘zlashtirilishi ko‘zda tutilgan.
Yaqinda bu yerda M15 qidiruv qudug‘i ishga tushirildi. Quduqda burg‘ilash ishlari katta – 6 ming metrgacha chuqurlik, anomal bosim – 1200 atmosfera bosimi va kollektorlarning geologik murakkab tuzilishi sharoitida olib borilishi eng zamonaviy muhandislik yechimlarini taqozo etadi. 25-yilga mo‘ljallangan va umumiy qiymati 255 million dollardan ortiq bo‘lgan ushbu loyiha natijasida Mingbuloq neft konidan yiliga 200 ming tonna suyuq uglevodorod qazib olish rejalashtirilgan.
M15 qidiruv-burg‘ilash qudug‘ining ishga tushirilishi bilan 130 dan ziyod ish o‘rni yaratildi.
Prezidentimiz ushbu korxona mamlakatimiz iqtisodiyotini yanada rivojlantirishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi. Quruvchilar va xitoylik mutaxassislar bilan suhbatlashdi.
Shu yerda Farg‘ona vodiysida o‘tkazilgan geologik qidiruv ishlari natijalari haqida ma’lumot berildi. Qidiruv ishlari ko‘plab turdagi tabiiy boyliklarni aniqlash imkonini berdi. Kelgusida ularni o‘zlashtirish bo‘yicha zamonaviy korxonalar tashkil etiladi.
Namangan viloyatida quriladigan gidroelektr stansiyalari loyihasi ham namoyish qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 2-maydagi “2017-2021-yillarda gidroenergetikani yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, Namangan viloyatida umumiy quvvati 38,5 mVt, ishlab chiqarish quvvati 150,8 million kVt soatni tashkil etuvchi kichik gidroelektr stansiyalarini qurish ko‘zda tutilgan. Jumladan, Uchqo‘rg‘on tumani hududida Katta Farg‘ona kanalida kichik GESlar kaskadini qurish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz suvdan energiya olish tabiat in’om etgan imkoniyat, bunday energiya qayta tiklanishi, ekologik tozaligi va arzonligi bilan afzal ekanini ta’kidladi. Xitoy tajribasi asosida mamlakatimizning barcha hududida kichik gidroelektr stansiyalari qurilishi, kelgusida elektr ta’minotining katta qismi ushbu manbalar hisobidan qoplanishini qayd etdi.
Suv tozalash inshootlari barpo etish, aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash qamrovini kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari To‘raqo‘rg‘on tumanidagi «Gold Fresh Fruits» mas’uliyati cheklangan jamiyatida qishloq xo‘jaligini rivojlantirish loyihalari bilan tanishdi.
Mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi, ayniqsa, chorvachilik, parrandachilik, bog‘dorchilikni rivojlantirish, bu borada yangi loyihalarni hayotga tatbiq etishga qaratilayotgan alohida e’tibor oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishni ko‘paytirishga, aholi farovonligini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
«Gold Fresh Fruits» MChJda 482 gektarlik intensiv bog‘ tashkil etilgan. 300 dan ziyod kishi mehnat qilayotgan jamiyatda gilos, olxo‘ri, shaftoli, xurmo va o‘rik ko‘chatlari parvarishlanmoqda. 104 gektar yer gilos ko‘chati ekish uchun tayyorlanmoqda.
Korxona hududida 2018-yil oxirigacha yana 400 gektardan ortiq maydonda gilos bog‘i tashkil etish rejalashtirilgan. Buning uchun 45 million dollar mablag‘ sarflanadi. Bir yilda 10 ming tonnadan ortiq mahsulot yetishtirish, 30 million dollarlik eksport qilish ko‘zda tutilgan. Korxonada 6,5 gektarda meva-cabzavotlarni qayta ishlash, saqlash va qadoqlash logistika markazi tashkil etish mo‘ljallangan. Natijada 300 yangi ish o‘rni yaratiladi.
Birinchi Prezidentimizning 2015-yil 29-dekabrdagi 2016-2020-yillarda qishloq xo‘jaligini yanada isloh qilish va rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarori bo‘yicha Xalq banki qator loyihalarni amalga oshirmoqda. Bankning moliyaviy ko‘magida To‘raqo‘rg‘on tumanida tashkil etiladigan 2 ming bosh qoramolga mo‘ljallangan chorvachilik kompleksi va sutni qayta ishlash loyihasi shular jumlasidandir. Loyiha qiymati 11,8 milliard so‘mlik ushbu kompleksning yer maydoni 510 gektar bo‘lib, shundan chorva mollari uchun ozuqa mahsulotlari yetishtirishga 500 gektar, qurilish ishlari uchun 10 gektar yer ajratilishi rejalashtirilgan. Kompleksda yiliga 4 ming 280 tonna sut, 150 tonna go‘sht yetishtiriladi. Loyihani 2018-yilning uchinchi choragida ishga tushirish mo‘ljallangan.
Shu yerda Uchqo‘rg‘on tumanidagi «Muhammadali hamkor biznes» mas’uliyati cheklangan jamiyatida 10 gektarda issiqxona va tomat pastasi ishlab chiqarish zavodi, Namangan shahridagi «Jahon javohiri invest» va Pop tumanidagi «Namangan agro logistic» MChJlarda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash, qayta ishlash hamda issiqxona tashkil etish loyihalari taqdimoti ham o‘tkazildi.
Yuqori texnologiyalar asosida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish, bog‘dorchilikni rivojlantirish, ayniqsa, gilosning serhosil, ertapishar navlarini ekishni ko‘paytirish kerak, dedi Prezidentimiz.
Shavkat Mirziyoyev Pop tumanidagi “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatiga qarashli Ko‘mir briketi ishlab chiqarish zavodiga tashrif buyurdi.
Mamlakatimizda energetika sohasi izchil isloh etilmoqda. Energiya manbalari diversifikatsiya qilinib, aholi va tashkilotlarga bir necha turdagi energiya yetkazib berish choralari ko‘rilmoqda.
Pop tumanida shu sohadagi yana bir korxona ishga tushirildi. Qiymati 7 million dollar bo‘lgan mazkur loyiha natijasida yiliga 500 ming tonna ko‘mir briketi ishlab chiqariladi. Korxonada 160 ish o‘rni yaratildi.
Prezidentimiz briket ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirdi. Mahsulotning narxi, samaradorligi bilan qiziqdi. Zavodda ko‘mir kukuni zamonaviy texnologiya asosida qayta ishlanib, quvvati yuqori moddalar bilan boyitiladi, hid va zararli gazlardan tozalanadi, tashish uchun qulay qilib qadoqlanadi.
Zavod mahsulotlarini mamlakatimiz hududlariga tarqatish punktlari tashkil etish, briket va uni yoqishga mos pechlarni aholiga yetkazib berish, buning uchun imtiyozli kreditlar ajratish kerakligi ta’kidlandi.
Bu yerda “O‘zqurilishmateriallari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan amalga oshirilishi mo‘ljallangan loyihalar taqdimoti ham o‘tkazildi. Namangan viloyatida 2017-2018-yillarda qurilish materiallari ishlab chiqarishga 200 million dollarlik investitsiya yo‘naltirilmoqda.
Bundan maqsad – aholini arzon, sifatli, keng turdagi qurilish materiallari bilan ta’minlash, yangi ish joylari ochish. Bunday materiallar ko‘p va arzon bo‘lsa, odamlar uy-joy quradi, yangi maktab va shifoxonalar, korxonalar, yo‘llar bunyod etiladi. Xalqimiz farovonligi yanada oshadi.
Pop tumanida sement, shifer, asbest quvurlar, beton va yarim sintetik moylash materiallari, Kosonsoy va Yangiqo‘rg‘on tumanlarida sement, Namangan shahrida keramik plita va santexnika mahsulotlari, Pop, To‘raqo‘rg‘on, Uychi, Yangiqo‘rg‘on tumanlarida pishiq g‘isht, Chust tumanida pardozlash toshlari ishlab chiqarishni tashkil etish loyihalari taqdimoti o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari Chust tumanida qurilayotgan O‘simliklarni himoya qiluvchi kimyoviy vositalar ishlab chiqaruvchi zavod faoliyati bilan tanishdi. “Ifoda agro kimyo himoya” mas’uliyati cheklangan jamiyati o‘z mablag‘i va “Hamkorbank” krediti hisobidan bunyod etayotgan ushbu zavodda qishloq xo‘jaligi ekinlarini turli kasalliklardan himoya qiluvchi 28 turdagi kimyoviy preparatlar ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilgan. Korxonaning loyiha qiymati 6,5 million dollarni tashkil etadi.
Ushbu zavod ishga tushganidan keyin kimyoviy preparatlarni xorijdan keltirishga ehtiyoj qolmaydi, bunday mahsulot bilan mamlakatimizni to‘liq ta’minlash, hatto uni eksport qilish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Prezidentimiz preparatlarni tayyorlashda ilmiy-tadqiqot institutlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, mahsulotlar sifatini yaxshilash, eksportni kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
Shu yerda Namangan viloyati hududidagi past rentabelli adirlarda yong‘oqzor, pistazorlar bunyod etish, paxta va g‘alla maydonlarini kamaytirish hisobiga qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishni ko‘paytirish, kovul ekishni tashkil qilish, parrandachilik va echkichilikni rivojlantirish loyihalari taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari kam hosil beradigan, zarar ko‘rib ishlayotgan tumanlarda paxta maydonlarini keskin kamaytirish, uning o‘rniga yuqori daromad beradigan meva-sabzavot, poliz ekinlari ekish lozimligini ta’kidladi. Toki odamlarimiz mehnatining rohatini ko‘rsin, hayotidan rozi bo‘lsin.
Mamlakatimizning ayrim hududlarida, jumladan, Namangan viloyatida o‘sadigan kovul bargi, mevasi va tomir po‘sti tabobatda qo‘llaniladi. Turli shishlarni davolash, nafas qisishi, taloq qotishi, qurtlarni haydash, poliartrit, bo‘qoq kabi kasalliklarni davolashda ishlatiladi. Bu yil viloyatda 3 ming gektardan ziyod maydonda ushbu o‘simlikni ekish rejalashtirilgan. Kam xarajat va oz mehnat talab qiladigan bu o‘simlikdan yiliga to‘rt marta hosil olish mumkin.
Kovul yetishtirish bo‘yicha ilmiy asoslar ishlab chiqish, eksport qilish mexanizmini yaratish, viloyatda kovulchilikni rivojlantirish bo‘yicha assotsiatsiya tashkil etish yuzasidan mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari Chortoq tumanidagi Sulton Uvays Qaraniy ziyoratgohini rekonstruksiya qilish loyihasi bilan tanishdi.
Sulton Uvays Qaraniy ziyoratgohi Namangan viloyatidagi muborak maskanlardan biridir. Qadamjo maqbara, masjid, ramziy darvoza va muzeydan iborat.
Qadamjoni qadimiy usulda ta’mirlash, keng va obod ziyoratgohga aylantirish, ziyoratchilarga zarur sharoitlar yaratish, kutubxona tashkil etish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev Chortoq tumanidagi chegara postini borib ko‘rdi.
Postda harbiylarimiz uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan.
Prezidentimiz chegara postida xizmat qilayotgan harbiylar bilan suhbatlashdi.
Davlatimiz rahbari Yangiqo‘rg‘on tumanidagi "Bo‘ston" mahalla fuqarolar yig‘inida mahalla ahli bilan suhbatlashdi. Fuqarolar mahalla tizimiga qaratilayotgan alohida e’tibor jamiyatda ma’naviy muhitni, odamlarning ertangi kunga ishonchini mustahkamlashda muhim omil bo‘layotganini ta’kidladi.
Namangan shahrida Prezidentimiz raisligida mutasaddi rahbarlar va viloyat faollari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi. Unda viloyat iqtisodiyotini yangi bosqichga ko‘tarish, infratuzilmani rivojlantirish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini yaxshilash, aholini ish bilan ta’minlash va turmush darajasini yanada oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ushbu tadbirlarda 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi hamda "Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili" Davlat dasturidagi maqsad-vazifalar o‘z ifodasini topdi.

В основе всех наших действий воплощена благородная цель - удовлетворенность жизнью людей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, новыми проектами на местах, для диалога с народом 7 июля прибыл в Наманганскую область.
Наманганская область является одним из всесторонне развитых, благоустроенных регионов нашей страны. В последние годы еще более возрастает ее экономический потенциал, города и села становятся еще краше. В первом квартале текущего года валовой региональный продукт области вырос на 8,7 процента. Это расширяет масштаб созидательной работы.
В преддверии 25-летия независимости нашей страны была сдана в эксплуатацию электрифицированная железнодорожная линия Ангрен-Пап, включающая уникальный тоннель через перевал Камчик протяженностью 19,2 километра, что стало историческим событием в жизни нашей страны. Эта дорога открыла большие экономические возможности и превратила Наманганскую область в важный транзитный регион.
В соответствии с Программой развития промышленного потенциала Наманганской области на 2016-2019 годы, утвержденной постановлением Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 24 ноября 2015 года, в области реализуются сотни инвестиционных проектов. Особое место среди них занимает строительство Туракурганской тепловой электростанции стоимостью 2 миллиарда 1 миллион долларов. Эта электростанция обеспечит электроснабжение не только Наманганской области, но и всей Ферганской долины.
Реализация проектов по строительству солнечной электростанции мощностью 100 мегаватт и стоимостью 210 миллионов долларов, освоению Мингбулакского нефтегазового месторождения в Мингбулакском районе стоимостью 211 миллионов долларов и другие инвестиционные проекты поднимут экономику области на новый уровень.
В Намангане динамичными темпами развиваются малый бизнес и частное предпринимательство. Предприниматели области производят востребованную продукцию на основе современных технологий и получают весомый доход от экспорта. В первом квартале текущего года 79 предприятий экспортировали продукцию на 17,4 миллиона долларов. В число предприятий-экспортеров вошли 19 новых субъектов.
Шавкат Мирзиёев в своей предвыборной программе изложил широкомасштабные планы и цели по поднятию этой работы на новый уровень, последовательному развитию всех регионов нашей страны, в том числе Наманганской области.
Президент нашей страны в ходе поездки в Наманган ознакомился с реализацией этих планов, осуществляемой созидательной работой и перспективными проектами.
Наманган взрастил многих великих ученых и мыслителей. Здесь жили такие поэты и просветители, как Махдуми Аъзам Косоний, Боборахим Машраб, Фазли Намангани, Нодим Намангани, Мухаммадшариф Суфизода и другие.
Шавкат Мирзиёев на состоявшейся 2 ноября 2016 года встрече с избирателями Наманганской области предложил создать в честь Исхокхона Ибрата современный парк, мемориальный комплекс и школу Ибрата. Это предложение было широко поддержано общественностью, в настоящее время ведутся строительные работы.
Президент нашей страны ознакомился с ходом строительства этого комплекса.
Новый сад наряду с созданием удобств для отдыха населения послужит повышению духовности людей. Здесь будет воздвигнут памятник Ибрату. Музей расскажет о жизни и многогранном творчестве Исхокхона Ибрата. В школе Ибрата молодежь будет изучать иностранные языки. Все эти объекты, объединенные в единый комплекс, будут играть важную роль в пропаганде великих заслуг просветителя, изучении его наследия.
Исхокхон Ибрат родился в ХIX веке в Туракургане, хорошо владел такими языками, как арабский, русский, персидский, английский, французский, хинди и урду, сказал Президент нашей страны. Побывал во многих странах мира, обладал обширными познаниями о науке, культуре и искусстве Востока и Европы, привез в нашу страну передовые технические новшества своего времени.
Ибрат был одним из первых в нашей стране типографов, в 1908 году приобрел в Оренбурге литографическую машину и открыл в своем доме типографию "Исхокия". Просветитель был автором многих научных, педагогических и художественных произведений, открыл в своем селе школу и библиотеку, создал парк современного типа для отдыха населения, разработал и издал в собственной типографии шестиязычный словарь, считающийся уникальным и сегодня. Его известный труд "История Ферганы" является одним из важных источников, рассказывающих об истории нашей страны.
Глава нашего государства отметил необходимость усовершенствовать данный комплекс, организовать языковую школу при Наманганском государственном университете, наладить в ней специализированное преподавание иностранных языков совместно с Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы имени Алишера Навои и Узбекским государственным университетом мировых языков. Даны поручения по созданию необходимых условий для преподавателей и учащихся, открытию типографии, благоустройству территории.
Известный просветитель не зря взял себе псевдоним Ибрат, сказал Президент нашей страны. Его жизнь, посвященная развитию и процветанию страны, служила и служит примером для всех нас. Необходимо создать здесь обстановку, достойную нашего великого ученого. Пусть молодежь глубоко овладевает иностранными языками, изучает жизнь и деятельность Ибрата. Важно, чтобы здесь преподавали учителя из университетов столицы, зарубежные специалисты.
Говоря о воспитании молодежи, Президент нашей страны отметил, что в этом вопросе спешка недопустима, необходимо принимать всесторонне продуманные решения с учетом пожеланий молодежи и родителей.
Шавкат Мирзиёев на улице Наманган Туракургана встретился с людьми, вел диалог с ними. Жители выразили признательность за осуществляемые преобразования и реформы.
Глава нашего государства посетил узбекско-китайское совместное предприятие "Мингбулакнефть" в Мингбулакском районе.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе состоявшегося 11-13 мая текущего года государственного визита в Китай встретился с председателем совета директоров Китайской Национальной нефтегазовой корпорации Ван Илинем. Эта корпорация принимает активное участие в разведке и разработке углеводородных месторождений на территории нашей страны, глубокой переработке природного газа в Мубарекском газохимическом комплексе. На встрече были обсуждены перспективы реализации проектов в сфере высоких технологий и вопросы привлечения китайских инвестиций в приоритетные отрасли экономики Узбекистана.
Проект "Разведка и разработка Мингбулакского месторождения" является широкомасштабным долгосрочным проектом. В его рамках предусмотрено ввести в строй 4 разведочные буровые скважины и капитально отремонтировать 4 имеющиеся скважины.
Проект включен в Инвестиционную программу Республики Узбекистан на 2017 год, в настоящее время главным подрядчиком - компанией “Xibu Duolling Engineering” завершена подготовка буровой площадки и вахтового поселка. В нынешнем году намечено освоить 15 миллионов долларов инвестиций, привлекаемых от финансово-коммерческих институтов Китая на ремонт административного здания месторождения, введение в строй разведочной буровой М15 и выполнение других работ.
Недавно на месторождении запущена разведочная скважина М15. Буровые работы на скважине будут вестись на большой глубине - до 6 тысяч метров при аномальном давлении - 1200 атмосфер в условиях сложного геологического строения коллекторов, что требует применения самых современных инженерных решений. В результате этого проекта стоимостью более 255 миллионов долларов, рассчитанного на 25 лет, предусматривается добывать в год 200 тысяч тонн жидкого углеводорода.
С введением в строй разведочной буровой скважины М15 создано более 130 рабочих мест.
Президент нашей страны отметил, что данное предприятие сыграет важную роль в дальнейшем развитии экономики. Провел беседу со строителями и китайскими специалистами.
Здесь же представлена информация о результатах проведенных геологоразведочных работ в Ферганской долине, которые позволили выявить запасы многих видов природных богатств. В дальнейшем будут созданы современные предприятия для их освоения.
Состоялась презентация проекта строительства гидроэлектростанций в Наманганской области.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан "О Программе мер по дальнейшему развитию гидроэнергетики на 2017-2021 годы" от 2 мая 2017 года в Наманганской области предусмотрено построить малые гидроэлектростанции общей мощностью 38,5 мегаватта со среднегодовой выработкой электроэнергии в объеме 150,8 миллиона киловатт-часов. В частности, на территории Учкурганского района намечено возведение каскада малых ГЭС на Большом Ферганском канале.
Президент нашей страны отметил, что водная энергетика - это большие возможности, дарованные нам природой, она выгодна своей возобновляемостью, экологической чистотой и доступностью. На основе опыта Китая малые гидроэлектростанции будут построены во всех регионах нашей страны, в будущем большая часть потребности в электроэнергии будет обеспечиваться за счет этих источников.
Особое внимание уделено строительству водоочистных сооружений, расширению масштабов питьевого водоснабжения населения.
Глава нашего государства посетил ООО «Gold Fresh Fruits» Туракурганского района, где ознакомился с проектами по развитию сельского хозяйства.
Уделяемое в нашей стране особое внимание развитию сельского хозяйства, в том числе животноводства, птицеводства и садоводства, реализации новых проектов в этих отраслях способствует увеличению объемов заготовки продовольственной продукции и обеспечению благосостояния населения.
В «Gold Fresh Fruits» организован интенсивный сад площадью 482 гектара. Предприятие, на котором трудятся более 300 человек, заготавливает саженцы черешни, сливы, персика, хурмы и абрикоса. Еще на 104 гектарах будет черешневый сад.
На территории предприятия до конца 2018 года планируется создать черешневые сады еще более чем на 400 гектарах площадей. На эти цели будет направлено 45 миллионов долларов. В год здесь будет выращиваться свыше 10 тысяч тонн урожая и экспортироваться продукция на 30 миллионов долларов. Предприятие намерено организовать логистический центр на 6,5 гектара, который будет заниматься переработкой, хранением и упаковкой плодоовощной продукции. В результате появится возможность создать 300 рабочих мест.
В соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему реформированию и развитию сельского хозяйства на период 2016-2020 годы" от 29 декабря 2015 года Народным банком реализуется ряд проектов. В их числе - организуемые при финансовом содействии банка животноводческий комплекс на 2 тысячи голов скота и предприятие по переработке молока в Туракурганском районе. Комплекс проектной стоимостью 11,8 миллиарда сумов будет занимать 510 гектаров, из них 500 гектаров будут отведены под выращивание кормовых культур. В год в комплексе намечено заготавливать 4 280 тонн молока и 150 тонн мяса. Проект будет завершен в третьем квартале 2018 года.
Здесь же состоялась презентация проектов по строительству теплицы площадью 10 гектаров и завода томатной пасты в ООО «Muhammadali hamkor biznes» Учкурганского района, теплиц и мощностей для хранения и переработки сельхозпродукции в ООО «Jahon javohiri invest» Намангана и «Namangan agro logistic» Папского района.
Президент нашей страны отметил, что необходимо производить сельскохозяйственную продукцию с применением высоких технологий, развивать садоводство, выращивать раннеспелые и высокоурожайные сорта черешни.
Шавкат Мирзиёев посетил в Папском районе завод по производству угольных брикетов при акционерном обществе "Узбекистон темир йуллари".
Энергетическая отрасль нашей страны последовательно развивается. Диверсифицируются источники энергии, принимаются меры по обеспечению населения и организаций несколькими видами энергии.
В Папском районе введено в строй новое предприятие угольной промышленности проектной стоимостью 7 миллионов долларов. Здесь в год будет производиться 500 тысяч тонн угольных брикетов. На предприятии создано 160 рабочих мест.
Президент нашей страны следил за процессом изготовления брикетов, поинтересовался ценой и характеристиками продукции. Угольный порошок на заводе проходит переработку на основе современной технологии, обогащается, очищается от вредных газов и прессуется в удобные для транспортировки брикеты.
Отмечалась необходимость организации в регионах страны дистрибьюторских пунктов завода, доставки населению не только брикетов, но и предназначенных для их сжигания печей, выделения льготных кредитов на эти цели.
Здесь же прошла презентация проектов акционерного общества "Узкурилишматериаллари". В Наманганской области в период 2017-2018 годов в сферу производства строительных материалов намечено вложить 200 миллионов долларов инвестиций.
Это делается для обеспечения населения широким ассортиментом качественных и недорогих стройматериалов, создания новых рабочих мест. Когда будет широкий выбор строительных материалов и цены на них станут доступными, люди будут больше строить жилье, появятся новые школы и больницы, предприятия и дороги, еще более повысится благосостояние народа.
Представлены проекты по организации производства цемента, шифера, асбестовых труб, бетона и полусинтетических смазочных материалов в Папском районе, цемента в Касансайском и Янгикурганском районах, керамических плит и сантехники в городе Намангане, жженого кирпича в Папском, Туракурганском, Уйчинском, Янгикурганском районах, а также отделочных камней в Чустском районе.
Глава нашего государства ознакомился со строящимся в Чустском районе заводом по производству средств химической защиты растений. На заводе, организуемом за счет собственных средств ООО “Ифода агро кимё химоя” и кредита “Хамкорбанка”, намечено производить 28 видов препаратов для защиты сельскохозяйственных культур. Проектная стоимость предприятия составляет 6,5 миллиона долларов.
Введение завода в строй позволит обеспечить потребность внутреннего рынка в таких препаратах, которые в настоящее время импортируются, и наладить их экспорт.
Президент нашей страны отметил необходимость тесного сотрудничества с научно-исследовательскими институтами в производстве препаратов, улучшения их качества и расширения экспорта.
Здесь же состоялась презентация проектов закладки ореховых, фисташковых плантаций на низкорентабельных холмистых землях, по увеличению объемов выращивания сельхозпродукции за счет сокращения посевных площадей хлопчатника и зерна, налаживанию выращивания каперсов, развитию птицеводства и козоводства.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость резкого сокращения площадей хлопчатника в тех районах, где низок урожай, вместо этого выращивать фрукты и овощи, бахчевые культуры. Люди должны получать достойное вознаграждение за свой труд.
Произрастающие в некоторых регионах нашей страны, в том числе в Наманганской области, каперсы, их листья, плоды и кожица корней применяются в народной медицине как средства, полезные при лечении опухолей, заболеваний дыхательных путей, селезенки, полиартрита, зоба, и как антигистаминное средство. В нынешнем году в области намечено выращивать это растение более чем на 3 тысячах гектаров. За год, не используя больших финансовых средств и трудовых ресурсов, можно собрать четыре раза урожай каперсов.
Президент нашей страны поручил разработать научные основы выращивания каперсов и механизм экспорта, организовать ассоциацию по развитию их выращивания.
Глава нашего государства ознакомился с проектом реконструкции святыни Султан Увайс Карани в Чартакском районе.
Комплекс состоит из мечети, символических ворот и музея.
Даны поручения по ремонту святыни с использованием элементов национального зодчества, превращению ее в благоустроенное место, созданию необходимых условий для посетителей, открытию библиотеки.
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев посетил пограничный пост в Чартакском районе.
На посту созданы все необходимые условия для военнослужащих.
Глава нашего государства побеседовал с пограничниками.
Президент нашей страны посетил также махаллю "Бустон" Янгикурганского района и побеседовал с людьми. Они выразили признательность главе нашего государства за внимание к институту махалли, что повышает уверенность людей в завтрашнем дне.
В Намангане под председательством Президента нашей страны состоялось совещание с участием ответственных руководителей и актива области. На нем уделено особое внимание вопросам неуклонного роста экономики области, развития инфраструктуры, улучшения инженерно-коммуникационных сетей, обеспечения занятости и дальнейшего повышения уровня и качества жизни населения.
В этих мероприятиях нашли свое отражение цели и задачи Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Государственной программы "Год диалога с народом и интересов человека".