Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish loyihalari
Davlatimiz rahbari To‘raqo‘rg‘on tumanidagi «Gold Fresh Fruits» mas’uliyati cheklangan jamiyatida qishloq xo‘jaligini rivojlantirish loyihalari bilan tanishdi.
Mamlakatimizda qishloq xo‘jaligini, ayniqsa, chorvachilik, parrandachilik, bog‘dorchilikni rivojlantirish, bu borada yangi loyihalarni hayotga tatbiq etishga qaratilayotgan alohida e’tibor oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishni ko‘paytirishga, aholi farovonligini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
To‘raqo‘rg‘on tumanidagi «Gold Fresh Fruits» MChJda 482 gektar yerda intensiv bog‘ tashkil etilgan. 300 dan ziyod kishi mehnat qilayotgan jamiyatda gilos, olxo‘ri, shaftoli, xurmo va o‘rik ko‘chatlari parvarishlanmoqda. 104 gektar yer gilos ko‘chati ekish uchun tayyorlanmoqda.
Korxona hududida 2018-yil oxirigacha yana 400 gektardan ortiq maydonda gilos bog‘i tashkil etish rejalashtirilgan. Buning uchun 45 million dollar mablag‘ sarflanadi. Bir yilda 10 ming tonnadan ortiq mahsulot yetishtirish, 30 million dollarlik hajmda eksport qilish ko‘zda tutilgan. Korxonada 6,5 gektarda meva-cabzavotlarni qayta ishlash, saqlash va qadoqlash logistika markazi tashkil etish mo‘ljallangan. Natijada 300 yangi ish o‘rni yaratiladi.
Birinchi Prezidentimizning 2015-yil 29-dekabrdagi 2016-2020-yillarda qishloq xo‘jaligini yanada isloh qilish va rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi, 2009-yil 26-yanvardagi oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishni kengaytirishni va ichki bozorni to‘ldirish yuzasidan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi qarorlari bo‘yicha Xalq banki tomonidan qator loyihalar amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Bankning moliyaviy ko‘magida To‘raqo‘rg‘on tumanida tashkil etiladigan 2 ming bosh qoramolga mo‘ljallangan chorvachilik kompleksi hamda sutni qayta ishlash loyihasi shular jumlasidandir. Loyiha qiymati 11,8 milliard so‘mni tashkil etuvchi ushbu kompleksning yer maydoni 510 gektar bo‘lib, shundan chorva mollari uchun ozuqa mahsulotlari yetishtirishga 500 gektar, qurilish ishlari uchun 10 gektar yer ajratilishi rejalashtirilgan.
Kompleksda yiliga 4 ming 280 tonna sut, 150 tonna go‘sht yetishtiriladi. Loyihani 2018-yilning uchinchi choragida ishga tushirish mo‘ljallangan.
Shu yerda Uchqo‘rg‘on tumanidagi «Muhammadali hamkor biznes» mas’uliyati cheklangan jamiyatida 10 gektarga issiqxona va tomat pastasi ishlab chiqarish zavodi, Namangan shahridagi «Jahon javohiri invest» va Pop tumanidagi «Namangan agro logistic» MChJlarda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash, qayta ishlash hamda issiqxona tashkil etish loyihalari taqdimoti ham o‘tkazildi.
Yuqori texnologiya asosida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish, bog‘dorchilikni rivojlantirish, ayniqsa, gilos plantatsiyalari tashkil qilib, uning serhosil, ertapishar navlarini ekishni ko‘paytirishimiz kerak, dedi Prezidentimiz.

Продемонстрированы новые проекты по развитию сельского хозяйства
Глава нашего государства посетил ООО «Gold Fresh Fruits» Туракурганского района, где ознакомился с проектами по развитию сельского хозяйства.
Уделяемое в нашей стране особое внимание развитию сельского хозяйства, в том числе животноводства, птицеводства и садоводства, реализации новых проектов в этих отраслях способствует увеличению объемов заготовки продовольственной продукции и обеспечению благополучия населения.
В ООО «Gold Fresh Fruits» Туракурганского района организован интенсивный сад площадью 482 гектара. Предприятие, на котором трудятся более 300 человек, заготавливает саженцы черешни, сливы, персика, хурмы и абрикоса. Намечено создать черешневый сад на 104 гектарах.
На территории предприятия до конца 2018 года планируется создать черешневые сады еще более чем на 400 гектарах площадей. На эти цели будет направлено 45 миллионов долларов. В год здесь будет выращиваться свыше 10 тысяч тонн урожая и экспортироваться продукция на 30 миллионов долларов. Предприятие намерено организовать логистический центр на 6,5 гектара, который будет заниматься переработкой, хранением и упаковкой плодоовощной продукции. В результате появится возможность создать 300 новых рабочих мест.
В соответствии с постановлениями Первого Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему реформированию и развитию сельского хозяйства на период 2016 — 2020 годы" от 29 декабря 2015 года и "О дополнительных мерах по расширению производства продовольственных товаров и насыщению внутреннего рынка" от 26 января 2009 года Народным банком реализуется ряд проектов.
В их числе - организуемые при финансовом содействии банка животноводческий комплекс на 2 тысячи голов скота и предприятие по переработке молока в Туракурганском районе. Комплекс проектной стоимостью 11,8 миллиарда сумов будет занимать 510 гектаров, из них 500 гектаров будут отведены под выращивание кормовых культур.
В год в комплексе намечено заготавливать 4 280 тонн молока и 150 тонн мяса. Проект будет завершен в третьем квартале 2018 года.
Здесь же состоялась презентация проектов по строительству теплицы площадью 10 гектаров и завода томатной пасты в ООО «Muhammadali hamkor biznes» Учкурганского района, теплиц и мощностей для хранения и переработки сельхозпродукции в ООО «Jahon javohiri invest» города Намангана и «Namangan agro logistic» Папского района.
Президент нашей страны отметил, что необходимо производить сельскохозяйственную продукцию с применением высоких технологий, развивать садоводство, создавать черешневые плантации, выращивать раннеспелые и высокоурожайные сорта черешни.