O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 7-iyul kuni Namangan viloyatiga tashrif buyurdi.
Namangan mamlakatimizning har tomonlama rivojlangan, eng go‘zal viloyatlaridan biri. Keyingi yillarda uning iqtisodiy salohiyati yanada oshib, shahar va qishloqlar obod bo‘lib bormoqda. Joriy yilning birinchi choragida yalpi hududiy mahsulot 8,7 foiz o‘sgan. Bu ulkan bunyodkorlik ishlariga asos bo‘lmoqda.
Mustaqilligimizning 25-yilligi arafasida Qamchiq dovoni orqali 19 kilometrlik noyob tunnelni o‘z ichiga olgan Angren – Pop elektrlashtirilgan temir yo‘li ochilgani mamlakatimiz hayotidagi ulkan voqea bo‘ldi. Bu yo‘l ko‘plab iqtisodiy imkoniyatlar qatori Namangan viloyatining muhim tranzit hududiga aylanishini ham ta’minladi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2015-yil 24-noyabrdagi qarori bilan tasdiqlangan 2016-2019-yillarda Namangan viloyatining sanoat salohiyatini rivojlantirish dasturiga muvofiq yuzlab investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Ularning orasida umumiy qiymati 2 milliard 1 million dollarga teng bo‘lgan, 1800 megavatt elektr energiyasi ishlab chiqarishga mo‘ljallangan To‘raqo‘rg‘on issiqlik elektr stansiyasi alohida o‘rin tutadi. Ushbu  elektr stansiyasi nafaqat Namangan viloyati, balki butun  Farg‘ona vodiysida elektr energiyasiga bo‘lgan talab va ehtiyojni qondirishga xizmat qiladi.
Pop tumanida 100 megavatt quvvatga ega bo‘lgan, umumiy qiymati 210 million dollarni tashkil etadigan quyosh elektr stansiyasini qurish, Mingbuloq tumanida 211 million dollarlik “Mingbuloq neft-gaz” konini o‘zlashtirish va boshqa investitsiya loyihalari viloyat iqtisodiyotini yangi bosqichga ko‘taradi.
Namanganda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasi  izchil rivojlanmoqda. Viloyat ishbilarmonlari xorijiy texnologiyalar asosida xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarib, eksportdan katta daromad topmoqda. Joriy yilning birinchi choragida 79 korxona tomonidan 17,4 million dollarlik eksport amalga oshirilgan. Eksportchi korxonalar safiga 19 yangi subyekt qo‘shilgan.
Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturida bu boradagi ishlarni yanada yuqori bosqichga ko‘tarish, mamlakatimizning barcha hududlari qatori Namangan viloyatini ham izchil rivojlantirish bo‘yicha ulkan reja va maqsadlarni bayon etgan edi.
Prezidentimiz Namanganga tashrifi davomida ana shu rejalar ijrosi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va istiqbolli loyihalar bilan tanishadi.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев прибыл в Наманганскую область
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, новыми проектами на местах, для диалога с народом 7 июля прибыл в Наманганскую область.
Наманганская область является одним из всесторонне развитых, благоустроенных регионов нашей страны. В последние годы еще более возрастает ее экономический потенциал, города и села становятся еще краше. В первом квартале текущего года валовой региональный продукт области вырос на 8,7 процента.
В преддверии 25-летия независимости нашей страны была сдана в эксплуатацию электрифицированная железнодорожная линия Ангрен-Пап, включающая уникальный тоннель через перевал Камчик протяженностью 19 километров, что стало огромным событием в жизни нашей страны. Эта дорога открыла большие экономические возможности и превратила Наманганскую область в важный транзитный регион.
В соответствии с Программой развития промышленного потенциала Наманганской области на 2016-2019 годы, утвержденной постановлением Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 24 ноября 2015 года, в области реализуются сотни инвестиционных проектов. Особое место среди них занимает строительство Туракурганской тепловой электростанции стоимостью 2 миллиарда 1 миллион долларов. Эта электростанция обеспечит электроснабжение не только Наманганской области, но и всей Ферганской долины.
Реализация проектов по строительству солнечной электростанции мощностью 100 мегаватт и стоимостью 210 миллионов долларов, освоению Мингбулакского нефтегазового месторождения в Мингбулакском районе стоимостью 211 миллионов долларов и другие инвестиционные проекты выведут экономику области на новый уровень.
В Намангане динамичными темпами развиваются малый бизнес и частное предпринимательство. Предприниматели области производят востребованную продукцию на основе современных технологий и получают весомый доход от экспорта. В первом квартале текущего года 79 предприятий экспортировали продукцию на 17,4 миллиона долларов. В число предприятий-экспортеров вошли 19 новых субъектов.
Шавкат Мирзиёев в своей предвыборной программе изложил широкомасштабные планы и цели по поднятию этой работы на новый уровень, последовательному развитию всех регионов нашей страны, в том числе Наманганской области.
Президент нашей страны в ходе поездки в Наманган ознакомится с реализацией этих планов, осуществляемой созидательной работой и перспективными проектами.