Ijro intizomiga qat’iy rioya qilish – jadal taraqqiyotning muhim omilidir
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 4-iyul kuni Toshkent shahrida yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda Vazirlar Mahkamasining Kommunal xizmatlar, transport, kapital qurilish va qurilish industriyasi masalalari kompleksi hamda Iqtisodiy rivojlantirish, tarkibiy o‘zgartirishlar, investitsiyalar, bank va moliya tizimini isloh qilish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari faoliyatini muvofiqlashtirish masalalari kompleksi rahbarlari bilan birga, ushbu komplekslar tarkibiga kiruvchi vazirlik va idoralar rahbarlarining joriy yil birinchi yarim yilligi yakunlari, mavjud muammolar va ularni bartaraf etish choralari, shuningdek, ikkinchi yarim yillikdagi dolzarb vazifalar to‘g‘risidagi hisobotlari tinglandi va har tomonlama, atroflicha muhokama qilindi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev o‘tgan davr mobaynida mazkur komplekslar tarkibiga kiruvchi sohalar bo‘yicha muayyan natija va marralarga erishilgan bo‘lsa-da, xotirjamlikka berilmasdan, hali yechimini kutayotgan masalalarni tahlil qilish, mavjud rezerv va imkoniyatlarni to‘liq ishga solish choralarini ishlab chiqishga asosiy e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari joriy yil birinchi yarim yilligida yangidan yoki qayta tashkil etilgan vazirlik va idoralar faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida to‘xtalib, bu borada Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, Davlat investitsiyalar qo‘mitasi, Kichik tadbirkorlikni rivojlantirish Kafolat jamg‘armasi rahbarlari tomonidan jiddiy kamchiliklarga yo‘l qo‘yilganini qayd etdi. Ushbu vazirlik va idoralar rahbarlari oldiga qisqa muddatda mavjud bo‘sh o‘rinlarga yuqori malakali mutaxassislarni jalb etish, qonun hujjatlari bilan belgilab berilgan asosiy vazifa va funksiyalarni to‘liq va sifatli bajarishni ta’minlash yuzasidan barcha zarur choralarni ko‘rish yuklatildi.
Kommunal xizmatlar, transport, kapital qurilish va qurilish industriyasi masalalari kompleksi tarkibidagi ayrim idoralar, jumladan, Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi, “O‘zqurilishmateriallari”, “O‘zmontajmaxsusqurilish”, “O‘zshaharqurilish invest” kompaniyalari, Respublika yo‘l jamg‘armasi, “Qishloq qurilish bank”i va “Ipoteka-bank” tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil o‘tgan davrida mamlakatimiz hududlari bo‘ylab amalga oshirgan tashriflari va uchrashuvlarda berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlashda yo‘l qo‘yilgan har bir kamchilik va nuqson tanqidiy tahlil qilinib, ushbu idoralar rahbarlari jiddiy ogohlantirildi. Avtomobil va daryo transporti agentligi rahbari egallab turgan lavozimiga noloyiq ekani qayd etilib, ushbu tizimni tubdan qayta ko‘rib chiqish lozimligi ta’kidlandi. Iqtisodiyot va Moliya vazirliklari, Davlat soliq qo‘mitasi ish faoliyati ham qoniqarsiz. Iqtisodiyot kompleksining sobiq rahbarlari iqtisodiy majmua ishini muvofiqlashtira olmagan, viloyat, tuman va shahar darajasidagi idoralar ishini o‘z holiga tashlab qo‘ygan.
Yig‘ilish ishtirokchilarining diqqat-e’tibori davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari faoliyatida ijro intizomiga og‘ishmay rioya qilish, belgilangan vazifa va funksiyalar, topshiriqlarni o‘z vaqtida va sifatli ijro etish, har qaysi sohada qat’iy tartib-intizomni ta’minlash zarurligiga qaratildi. Bu borada jiddiy kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan “O‘zbekoziqovqatxolding” kompaniyasi raisi O.Rustamov, “O‘zagroeksport” jamiyati rahbari J.Xolmuhamedov va “O‘zbekcharmpoyabzali” uyushmasi raisi M.Mansurov o‘tgan haftada lavozimidan ozod etilgani eslatib o‘tildi. Barcha vazirlik va idoralar, kompaniyalar va xo‘jalik birlashmalar rahbarlari bundan tegishli xulosa chiqarib olishi kerakligi alohida uqtirildi.
Yig‘ilishda mamlakatimiz iqtisodiyotining buguni va ertasi qanday bo‘lishi ko‘p jihatdan Iqtisodiy rivojlantirish kompleksi vazirliklarining ishi sifati va natijalariga bog‘liq ekani alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, majlisda oxirgi yillarda kichik biznesni rag‘batlantirish yuzasidan ko‘plab qarorlar qabul qilinganiga qaramay, tadbirkorlikni rivojlantirish yo‘lida to‘siqlar hali ham mavjudligi qayd etildi.
Shu munosabat bilan, Kompleks rahbari – Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorovga Savdo-sanoat palatasi, Iqtisodiyot vazirligi, Markaziy bank hamda boshqa vazirlik va idoralar bilan birgalikda tadbirkorlik sohasidagi barcha muammolarni batafsil tahlil qilib, ilg‘or xalqaro tajribani inobatga olgan holda, mamlakatimizda kichik biznes, xususiy mulk va tadbirkorlik rivojiga keskin turtki beradigan takliflarni ishlab chiqish topshirildi.
Yig‘ilishda joylarda bo‘sh turgan davlat obyektlari yoki ilgari xususiylashtirilgan, lekin bugungi kunda foydalanilmayotgan bino-inshootlar bo‘yicha barcha ta’sir mexanizmlari ishlab chiqilgan, zarur huquqiy baza yaratib berilgan bo‘lsa-da, bu borada hali sezilarli natijalar ta’minlanmagani afsus bilan qayd etildi.
Bank-moliya tizimini rasmiyatchilik bilan, yuzaki isloh qilish amaliyotiga chek qo‘yib, tizimni zamonaviy uslublar asosida ishlaydigan sohaga aylantirish vazifasi o‘rtaga qo‘yildi. “Eng muhimi, bugungi kunda mamlakatimizdagi tijorat banklari eng zamonaviy xizmatlarni ko‘rsatib, har bir mijozning ko‘ngliga yo‘l topa oladigan, uni o‘ziga jalb etish uchun raqobat qilish salohiyatiga ega bo‘lishi kerak”, dedi davlatimiz rahbari.
Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirlik va idoralar, xo‘jalik birlashmalarining joriy yil ikkinchi yarim yilligida belgilangan maqsadli parametrlar va tadbirlarni to‘liq va o‘z muddatida amalga oshirish, shuningdek, o‘rta va uzoq muddatli istiqbolni oldindan hisob-kitob qilish va unga erishish uchun “yo‘l xaritalari” ishlab chiqish masalalari muhokama qilinib, aniq topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirlik va idoralar, kompaniya va uyushmalar rahbarlarining hisobotlari eshitildi va muhokama qilindi, iqtisodiyot tarmoqlarini izchil rivojlantirish borasidagi kamchiliklarni bartaraf etish hamda jadal o‘sish sur’atlarini ta’minlash maqsadida mavjud rezerv va imkoniyatlarni to‘liq safarbar etish vazifalari belgilandi.

Strict compliance with the executive discipline is an important factor of dynamic development
On July 4, a meeting under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was held in Tashkent.
At the meeting, reports of the heads of the Complex on the issues of communal service, transport, capital construction and construction industry and the Complex on the issues of economic development, structural reforms, investments, reforming of banking and financial systems, coordination of activities of the free economic and small industrial zones of the Cabinet of Ministers, as well as of the heads of ministries and departments that are members of these complexes on the results of the first half of this year, the existing problems and measures on solving them, actual tasks for the second half of the year were heard and thoroughly discussed.
President of our country Shavkat Mirziyoyev noted that despite the achievement of certain results and success in the spheres included in these complexes in the first half of the year, it is necessary not to indulge in tranquility, but to focus on the analysis of issues pending their solution, to develop measures on full utilization of available reserves and opportunities.
The head of our state drew particular attention to issues of effective establishment of activities of ministries and departments that are newly formed or transformed during the first half of this year, pointed to serious shortcomings admitted in this direction by the heads of the Ministry of housing and communal services, the State committee on investments, the Guarantee fund for development of small business. Heads of ministries and departments are instructed to take all necessary measures on staffing vacancies with highly qualified specialists, ensuring full and qualitative fulfillment of their main tasks and functions determined by the legislative acts.
Shortcomings and omissions made by some departments in the Complex on the issues of communal service, transport, capital construction and construction industry, including the State committee for architecture and construction, the “Uzkurilishmateriallari”, “Uzmontajmakhsuskurilish”, “Uzshakharkurilishinvest” companies, the Republican road fund, “Kishlok kurilish bank” and “Ipoteka-bank” banks while ensuring the execution of instructions of the President of our country during visits to the regions and at meetings, were critically analyzed, leaders of these departments were seriously warned. Discrepancy of the position of the head of the Uzbek agency of automobile and river transport and the need for a fundamental review of the Agency’s activities were noted. Activities of the ministries of Economy and Finance, the State tax committee are unsatisfactorily. Former heads of the economic complex were unable to coordinate activities of the complex, let the departments of the regional, district and city levels run their course.
Attention of participants of the meeting was drawn to the necessity of unconditional compliance with the executive discipline in the activities of state and economic management bodies, timely and qualitative execution of certain tasks, functions and instructions, ensuring strict order and discipline in each sphere. Chairman of “Uzbekozikovkatholding” company O.Rustamov, head of “Uzagroexport” society J.Kholmukhamedov and chairman of “Uzbekcharmpoyabzali” association M.Mansurov were dismissed from their posts last week for serious shortcomings in this direction. It was particularly noted that the heads of all ministries and departments, companies and business associations should draw appropriate conclusions from this.
At the meeting it was emphasized that today’s and tomorrow’s development of our country’s economy largely depends on the quality and results of activities of the ministries included in the Complex of economic development.
It is emphasized that there are still barriers to the development of entrepreneurship despite the numerous resolutions adopted in recent years on stimulating small business.
In this regard, the head of the complex – deputy Prime minister Jamshid Kuchkorov was entrusted to comprehensively analyze all problems in the sphere of entrepreneurship and develop proposals on the basis of international best practice jointly with the Chamber of commerce and industry, the Ministry of economy, the Central bank and other ministries and departments, an implementation of which will give a powerful impetus to the development of small business, private property and entrepreneurship in our country.
At the meeting it was noted with regret that visible results still have not been achieved despite the development and implementation of effective mechanisms, the necessary legal framework on vacant state facilities or previously privatized but now unused buildings and facilities.
It was entrusted to stop the practice of formal, superficial reform of banking and financial system, to turn it into a sphere operating on the basis of modern methods. “The most important, today the commercial banks of our country, providing the most modern services, should have necessary potential in order to be attractive for each client, compete for him/her”, said the head of our state.
Issues of complete and timely implementation by Complexes of the Cabinet of Ministers, ministries and departments, economic associations of target parameters and measures identified for the second half of this year, as well as development of “road maps” for assessing and achieving indicators for the medium and long term, specific instructions were given.
At the meeting, reports of the heads of the Cabinet of Ministers’ complexes, ministries and departments, companies and associations were heard and discussed, tasks of fully utilizing available reserves and opportunities for addressing shortcomings in consistent development of the economy and ensuring dynamic growth rates were defined.