Buxoroda O‘zbekiston yoshlari kuni nishonlandi
Joriy yil 30-iyun kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakatining IV qurultoyi mamlakatimiz yoshlari hayotida unutilmas kun bo‘lib tarixga kirdi. Anjumanda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ma’ruza qildi va “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati negizida O‘zbekiston yoshlar ittifoqini tashkil etish va 30-iyunni mamlakatimizda Yoshlar kuni, deb e’lon qilishni taklif etdi.
Shu munosabat bilan «Buxoro madaniy markazi»da o‘tkazilgan tadbirda viloyatdagi oliy o‘quv yurtlari talabalari, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari, umumta’lim maktablari o‘quvchilari, jamoatchilik vakillari, harbiy xizmatchilar ishtirok etdi.
Tadbirda Buxoro viloyati yoshlari mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, xalqimiz farovonligini yanada yuksaltirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda faol ishtirok etayotgani ta’kidlandi.
Prezidentimiz qurultoyda so‘zlagan ma’ruzasida yoshlarning har tomonlama barkamol ulg‘ayishi, hayotda munosib o‘rin topishi yo‘lida barcha sharoit va imkoniyatlar yaratib berilayotganiga alohida e’tibor qaratdi. Zamonaviy bilim va kasb-hunarlarni puxta egallagan, mustaqil fikrlaydigan, el-yurt taqdiriga daxldorlik tuyg‘usi bilan yashaydigan yoshlarimiz maydonga dadil chiqib, bugungi kunda hayot oldimizga qo‘yayotgan vazifalarni hal etishga qodir, deya yuksak ishonch bildirdi.
– Mamlakatimizda yosh tadbirkorlar har tomonlama qo‘llab-quvvatlanib, ular uchun barcha sharoit yaratilayotganini o‘z hayotimiz misolida ko‘rib turibmiz, – dedi “O‘zbekiston belgisi” ko‘krak nishoni sohibi, Peshku tumanidagi “Shuhratmashservis agrosaxovati” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Sh.Rahmonov. – Korxonamizda asosan metall konstruksiyalar, shuningdek, sanoat usulida parranda boqish uchun mo‘ljallangan katak-qafaslar ishlab chiqariladi. Mahsulotimizga talab yuqori. Berilayotgan soliq va boshqa imtiyozlardan foydalanib, joriy yilning o‘tgan davrida ishlab chiqarishni kengaytirish hisobidan 10 yangi ish o‘rni yaratdik. Prezidentimiz qurultoyda so‘zlagan ma’ruzasida o‘zining samarali va fidokorona mehnati, Vatanga sadoqati bilan o‘rnak bo‘layotgan mard o‘g‘lonlarimizni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish bundan buyon ham davlatimizning doimiy e’tiborida bo‘lib qolishini ta’kidlaganlarida yurtimizning barcha yoshlari qatori buxorolik yoshlar ham shunday ozod va obod Vatan fuqarosi ekanidan qalbi faxrga to‘ldi. Bu barchamizni el-yurtimiz farovonligi yo‘lida yanada sidqidildan mehnat qilishga undamoqda.
Vatan, mustaqillik, tinchlik, yoshlik va ezgulikni tarannum etuvchi kuy-qo‘shiqlar tadbir ishtirokchilariga yanada ko‘tarinki kayfiyat bag‘ishladi.

В Бухаре отпраздновали День молодежи Узбекистана
Состоявшийся 30 июня текущего года в Ташкенте IV курултай общественного движения молодежи “Камолот” вошел в историю как незабываемый день в жизни юношей и девушек нашей страны. На этом форуме Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил и предложил образовать на базе общественного движения молодежи "Камолот" Союз молодежи Узбекистана, объявить 30 июня Днем молодежи Узбекистана.
В состоявшемся в этой связи в «Бухоро маданий маркази» мероприятии участвовали студенты вузов, средних специальных, профессиональных образовательных учреждений, учащиеся общеобразовательных школ, представители общественности, военнослужащие.
На мероприятии отмечалось, что молодежь Бухарской области принимает активное участие в социально-экономическом развитии нашей страны, широкомасштабных реформах по повышению благосостояния народа.
Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на курултае обратил особое внимание на то, что в нашей стране созданы все условия и возможности для гармоничного развития молодежи, обретения ею достойного места в жизни. Выразил глубокое доверие, что овладевшая современными знаниями и профессиями, самостоятельно мыслящая молодежь, которая живет с чувством сопричастности к судьбе народа, сегодня способна решать задачи, выдвигаемые жизнью.
– На своем жизненном примере вижу, что созданы все условия для всесторонней поддержки молодых предпринимателей, – говорит обладатель нагрудного знака “Ўзбекистон белгиси”, глава общества с ограниченной ответственностью “Шухратмашсервис агросаховати” Пешкунского района Ш.Рахмонов. – На нашем предприятии в основном изготавливаются металлоконструкции и клетки для промышленного содержания птиц. Наша продукция пользуется спросом. Используя предоставляемые налоговые и другие льготы, в прошлом году расширили производство и создали дополнительно еще 10 рабочих мест. Президент в своем выступлении на курултае отметил, что и впредь в центре внимания нашего государства останется поддержка и стимулирование отважных сыновей народа, своим самоотверженным трудом, преданностью Родине являющихся примером для других. При этом, как и вся молодежь нашей страны, юноши и девушки Бухары ощутили чувство гордости за свою страну. Это призывает нас трудиться с еще большей отдачей.
Песни, посвященные Родине, независимости, миру и молодости, подарили участникам мероприятия приподнятое настроение.