O‘zbekiston yoshlarining yangi tashkiloti
Toshkentdagi Simpoziumlar saroyida 30-iyun kuni O‘zbekiston “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakatining IV qurultoyi bo‘lib o‘tdi.
Anjuman dasturi rang-barang tadbirlarga boy bo‘ldi. Qurultoy delegatlari O‘zbek Milliy akademik drama teatrida “Taqdir sinovlari” spektaklini tomosha qildi. “Shahidlar xotirasi” xiyoboni va “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi, Temuriylar tarixi davlat muzeyi, Hazrati Imom majmuasini borib ko‘rdi. O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Toshkent axborot texnologiyalari kasb-hunar kolleji, Yakkasaroy tumanidagi 144-umumta’lim maktabida yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Yoshlar ijod saroyida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasida akademiklar va yosh olimlar bilan uchrashdi.
Qurultoy delegatlari Mustaqillik maydonida hurriyatimiz, porloq istiqbolimiz va ezgu niyatlarimiz ramzi bo‘lgan Mustaqillik va ezgulik monumenti poyiga gullar qo‘ydi.
Simpoziumlar saroyida “Kamolot”ning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar kengashlaridan saylangan delegatlar jam bo‘ldi. Qurultoy kun tartibiga qo‘yilgan masalalarning dolzarbligidan kelib chiqib, unda qatnashish uchun Oliy Majlis Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, hukumat a’zolari, vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlari vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari taklif etildi. Shuningdek, videokonferensiya orqali Qoraqalpog‘iston Respublikasi rahbariyati, mahalliy hokimliklar rahbarlari, hududlardagi yoshlar qatnashdi.
“Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakatining qurultoyi ochiq, deb e’lon qilindi.
Qurultoyda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Delegatlar “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati negizida O‘zbekiston yoshlar ittifoqini tashkil etish taklifini ma’qulladi.
“Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati Toshkent shahar kengashi raisi o‘rinbosari B.Mamadaliyev, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati Qoraqalpog‘iston Respublikasi kengashi raisi A.Daniyarov, Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti magistranti O.To‘ychiyev, “Result” o‘quv markazi rahbari A.Sa’dullaev, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti talabasi M.Raimqulova, Sirdaryo viloyatidagi “Sarvinoz Sobirjonovna Fayzi” fermer xo‘jaligi rahbari S.Shokirova va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga yoshlarga qaratilayotgan alohida e’tibor uchun minnatdorlik bildirdi. O‘zbekiston yoshlar ittifoqi navqiron avlod orasiga chuqur kirib boradigan muhim institutga aylanishini ta’kidladi.

Новая организация молодежи Узбекистана
Во Дворце симпозиумов в Ташкенте 30 июня состоялся IV курултай общественного движения молодежи "Камолот" Узбекистана.
Программа курултая была насыщена разнообразными мероприятиями. Для делегатов курултая в Узбекском Национальном академическом драматическом театре был показан спектакль "Испытания судьбы". Также они посетили мемориальный комплекс “Шахидлар хотираси” и музей "Памяти жертв репрессий", Государственный музей истории Темуридов, комплекс Хастимом. Ознакомились с созданными условиями в Узбекском государственном университете мировых языков, Ташкентском профессиональном колледже информационных технологий, общеобразовательной школе №144 в Яккасарайском районе. Во Дворце творчества молодежи они встретились с депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса, в Академии наук Республики Узбекистан с академиками и молодыми учеными.
Делегаты курултая на площади Мустакиллик возложили цветы к подножию монумента Независимости и гуманизма, являющегося символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
Во Дворце симпозиумов собрались делегаты, избранные от советов ОДМ "Камолот" Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента. С учетом актуальности повестки дня курултая были приглашены члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, члены правительства, представители министерств и ведомств, общественных организаций и средств массовой информации. Также посредством видеоконференцсвязи участвовали руководство Республики Каракалпакстан, руководители областных хокимиятов, молодежь в регионах.
Курултай общественного движения молодежи "Камолот" Узбекистана объявляется открытым.
Глава нашего государства отметил, что воспитание молодого поколения имеет важное и актуальное значение, и хотя “Камолот” по мере возможности реализовал намеченные в своей Программе и Уставе цели и задачи, организация не смогла превратиться в настоящее массовое молодежное движение. Было подвергнуто критике, что деятельность территориальных структур Движения ограничивается узким кругом, и направлена, в основном, на учащуюся молодежь, а вопрос работы с неорганизованной молодежью остается вне поля зрения. Не ощущается практического влияния Движения в таких актуальных вопросах, как обеспечение занятости молодежи, повышение ее знаний и расширение мировоззрения, развитие предпринимательства, ограждение от идеологических угроз.