Prezidentimiz Mirzo Ulug‘bek tumani ichki ishlar boshqarmasi 8-shahar ichki ishlar bo‘limi faoliyati bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari joriy yilning 9-fevral kuni ichki ishlar organlari faoliyati, tizimda mavjud muammo va kamchiliklar, istiqboldagi vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida militsiya tayanch punktlari infratuzilmasini takomillashtirish, ichki ishlar organlari tizimini kompleks isloh qilish, uning tarkibiy tuzilmalarini optimallashtirish zarurligini ta’kidladi.
Ana shu vazifalardan kelib chiqib, ichki ishlarni xalqimizga yanada yaqinlashtirish, jinoyat sodir etilishining oldini olish, profilaktika tadbirlarini kuchaytirish maqsadida poytaxtimiz tumanlari ichki ishlar boshqarmalari qoshida shahar ichki ishlar bo‘limlari tashkil etilmoqda.
Mirzo Ulug‘bek tumani ichki ishlar boshqarmasi 8-shahar ichki ishlar bo‘limida voyaga yetmaganlar va yoshlar bo‘yicha inspektor, tezkor vakil, surishtiruvchi, pasport inspektori, profilaktika inspektori faoliyat ko‘rsatadi. Ichki ishlar bo‘limi sohaga oid eng zamonaviy komputer uskunalari bilan jihozlangan. Bu Alisher Navoiy, Bobur, Shukur Burhonov nomidagi, "Gulzor", "Yangi hayot", "Katta qorasuv", "Sho‘rtepa" mahalla fuqarolar yig‘inlarida yashovchi 32 mingdan ortiq aholi osoyishtaligini ta’minlash, jinoyatchilikning oldini olishda o‘z samarasini beradi. Hudud aholisi turli masalalarda tuman ichki ishlar boshqarmasiga murojaat etmasdan shu yerda o‘z muammolarini hal qilishi mumkin.
Prezidentimiz 8-shahar ichki ishlar bo‘limi xodimlari bilan muloqot qildi, zamonaviy texnologiyalar bo‘yicha amalga oshirilayotgan ish jarayoni bilan tanishdi.
Ichki ishlar idoralarini xalqqa yaqinlashtirishdan maqsad jinoyatchilikning oldini olish, uning asl sabablarini aniqlash, aholining huquq va erkinliklari, osuda va tinch hayotini ta’minlashdan iborat, dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda "Avtokon" – avtomashinalarning davlat raqamlarini avtomatik aniqlash va qoidabuzarliklarni qayd etish maxsus apparatining taqdimoti o‘tkazildi. Yo‘l harakati inspektori mashinasiga o‘rnatiladigan ushbu maxsus qurilma qoidabuzarlik sodir etib, jarima to‘lamay yurgan transport vositalarini bevosita harakat jarayonida aniqlash imkonini beradi.

Шавкат Мирзиёев: "Приближение деятельности органов внутренних дел к народу служит обеспечению мирной и спокойной жизни граждан"
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью городского отдела внутренних дел №8 Мирзо-Улугбекского районного управления внутренних дел.
Глава нашего государства на состоявшемся 9 февраля текущего года видеоселекторном совещании, посвященном деятельности органов внутренних дел, имеющимся в сфере проблемам и недостаткам, задачам на перспективу, отметил необходимость совершенствования инфраструктуры опорных пунктов, комплексного реформирования системы органов внутренних дел, оптимизации их структурных подразделений.
Исходя из этих задач, а также в целях дальнейшего приближения деятельности органов внутренних дел к народу, усиления профилактики преступности в столице организуются городские отделы внутренних дел при районных управлениях внутренних дел.
В городском отделе внутренних дел №8 Мирзо-Улугбекского УВД осуществляют свою деятельность инспектор по делам несовершеннолетних и молодежи, оперативный уполномоченный, дознаватель, инспектор паспортного стола и инспектор профилактики. Отдел внутренних дел оснащен самым современным компьютерным оборудованием. Это позволит эффективно выполнять задачи по обеспечению спокойствия и профилактике преступности на территориях махаллей имени Алишера Навои, Бабура, Шукура Бурханова, "Гулзор", "Янги хаёт", "Катта Корасув", "Шувтепа", где проживает более 32 тысяч человек. Кроме того, жители данных махаллей могут обращаться в этот городской отдел.
Президент нашей страны побеседовал с сотрудниками городского отдела внутренних дел №8, ознакомился с рабочими процессами, осуществляемыми с использованием современных технологий.
Цель приближения органов внутренних дел к народу заключается в предотвращении преступности, выявлении способствующих ей причин, защите прав и свобод, обеспечении мирной и спокойной жизни людей, сказал глава нашего государства.
Здесь прошла презентация специального устройства для автоматического распознавания государственных регистрационных знаков автомобилей и фиксации правонарушений "Автокон". Данный прибор, устанавливаемый в машине инспектора службы безопасности дорожного движения, позволяет распознать в транспортном потоке автомобили, владельцы которых уклоняются от уплаты штрафа за нарушение правил дорожного движения.