Prezidentimiz Mirzo Ulug‘bek tumani ichki ishlar boshqarmasi 8-shahar ichki ishlar bo‘limi faoliyati bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari joriy yilning 9-fevral kuni ichki ishlar organlari faoliyati, tizimda mavjud muammo va kamchiliklar, istiqboldagi vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida militsiya tayanch punktlari infratuzilmasini takomillashtirish, ichki ishlar organlari tizimini kompleks isloh qilish, uning tarkibiy tuzilmalarini optimallashtirish zarurligini ta’kidladi.
Ana shu vazifalardan kelib chiqib, ichki ishlarni xalqimizga yanada yaqinlashtirish, jinoyat sodir etilishining oldini olish, profilaktika tadbirlarini kuchaytirish maqsadida poytaxtimiz tumanlari ichki ishlar boshqarmalari qoshida shahar ichki ishlar bo‘limlari tashkil etilmoqda.
Mirzo Ulug‘bek tumani ichki ishlar boshqarmasi 8-shahar ichki ishlar bo‘limida voyaga yetmaganlar va yoshlar bo‘yicha inspektor, tezkor vakil, surishtiruvchi, pasport inspektori, profilaktika inspektori faoliyat ko‘rsatadi. Ichki ishlar bo‘limi sohaga oid eng zamonaviy komputer uskunalari bilan jihozlangan. Bu Alisher Navoiy, Bobur, Shukur Burhonov nomidagi, "Gulzor", "Yangi hayot", "Katta qorasuv", "Sho‘rtepa" mahalla fuqarolar yig‘inlarida yashovchi 32 mingdan ortiq aholi osoyishtaligini ta’minlash, jinoyatchilikning oldini olishda o‘z samarasini beradi. Hudud aholisi turli masalalarda tuman ichki ishlar boshqarmasiga murojaat etmasdan shu yerda o‘z muammolarini hal qilishi mumkin.
Prezidentimiz 8-shahar ichki ishlar bo‘limi xodimlari bilan muloqot qildi, zamonaviy texnologiyalar bo‘yicha amalga oshirilayotgan ish jarayoni bilan tanishdi.
Ichki ishlar idoralarini xalqqa yaqinlashtirishdan maqsad jinoyatchilikning oldini olish, uning asl sabablarini aniqlash, aholining huquq va erkinliklari, osuda va tinch hayotini ta’minlashdan iborat, dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda "Avtokon" – avtomashinalarning davlat raqamlarini avtomatik aniqlash va qoidabuzarliklarni qayd etish maxsus apparatining taqdimoti o‘tkazildi. Yo‘l harakati inspektori mashinasiga o‘rnatiladigan ushbu maxsus qurilma qoidabuzarlik sodir etib, jarima to‘lamay yurgan transport vositalarini bevosita harakat jarayonida aniqlash imkonini beradi.

Shavkat Mirziyoyev: “Approximating activities of internal affairs bodies to people serves to ensuring peaceful and tranquil life of citizens”
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with activities of the City department of internal affairs No. 8 of Mirzo Ulugbek district department for internal affairs.
The head of our state, at the video-conference that was held on February 9 of this year, dedicated to the activities of internal affairs bodies, problems and shortcomings in the sphere, challenges for the future, noted the need of improving the infrastructure of supporting units, comprehensive reformation of the system of internal affairs bodies, optimization of their structural divisions.
City departments of internal affairs are organized under the district departments of internal affairs proceeding from these tasks, as well as in order to further approximate activities of the internal affairs bodies to people, strengthen crime prevention in the capital.
Inspector on minors and youth affairs, an operational commissioner, an investigator, a passport inspector and a preventive inspector are carrying out their activities in the City department of internal affairs No. 8 of Mirzo Ulugbek district department for internal affairs. The Internal affairs department is equipped with the most modern computer equipment. This will allow to effectively implement tasks on ensuring peace and crime prevention in the territories of makhallas named after Alisher Navoi, Babur, Shukur Burkhanov, Gulzor, “Yangi hayot”, “Katta Korasuv”, “Shuvtepa”, where more than 32 thousand people are living. In addition, residents of these makhallas can apply to this city department.
The President of our country talked with employees of the City department of internal affairs No. 8, got acquainted with the working process carried out using modern technologies.
The purpose of approximating internal affairs bodies to people is to prevent crime, identify causes contributing to it, protect the rights and freedoms, ensure a peaceful and tranquil life for people, said the head of our state.
Presentation of a special device for automatic recognition of state registration plates of cars and fixing offenses “Avtokon” was held. This device, installed in the car of the road safety inspector, makes it possible to recognize automobiles in the traffic flow whose owners are evading payment of fine for violation of traffic rules.