Prezidentimiz Mirzo Ulug‘bek tumanidagi “Krantas” zavodiga tashrif buyurdi
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev 29-iyun kuni Mirzo Ulug‘bek tumanidagi “Krantas Group” zavodiga tashrif buyurib, qurilish uchun maxsus texnika ishlab chiqaruvchi korxonalar faoliyati bilan tanishdi.
2008-yilda Toshkent tajriba eksperimental mexanika zavodi negizida tashkil etilgan “Krantas” va “Kranlar va maxsus texnika” korxonalarida 60 turdan ziyod maxsus texnika, jumladan, avtokranlar, kran manipulyatorlari, yonilg‘i va kislota tashuvchi avtotsisternalar, kommunal texnika, samosvallar, avtoustaxonalar, avtogidroko‘targichlar ishlab chiqarilmoqda. Import o‘rnini bosuvchi, eksportbop ushbu texnika vositalari mamlakatimiz iqtisodiyot tarmoqlariga yetkazib berilmoqda.
Bugungi kunda korxonalarda 645 ishchi-xizmatchi mehnat qilmoqda. Mahsulot hajmini oshirish, yangi uskunalar sotib olish va ishlab chiqarish sexlarini barpo etish hisobiga yana 150 ish o‘rni yaratish mo‘ljallanmoqda.
Korxonalarda 2017-2018-yillarda yuk ko‘tarish quvvati 100 tonna bo‘lgan avtokranlar va ko‘p qavatli uy-joylar qurilishiga mo‘ljallangan 8 tonnalik minorali kranlar ishlab chiqarish loyihalashtirilgan. Mamlakatimizda tadbirkorlik sohasiga qaratilayotgan alohida e’tibordan samarali foydalanib, joriy yilda korxonaning eksport hajmini 5 million dollarga yetkazish, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston, Afg‘oniston kabi davlatlarga mahsulot eksport qilish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz korxonada ishlab chiqarilayotgan maxsus texnika vositalari va ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirdi. Bu kabi korxonalar mamlakatimiz sanoati rivojlanishining asosiy omillaridan biri ekanini ta’kidladi.
Korxonada ishlab chiqarilayotgan maxsus texnika turlarini mahalliylashtirishni kengaytirish, kelgusi besh yilga mo‘ljallangan davlat dasturini qayta ko‘rib chiqib, maxsus texnika importini kamaytirish, shu kabi korxonalarda mahalliylashtirilgan maxsus texnikalar xaridini ko‘paytirish yuzasidan mutasaddi rahbarlarga tegishli topshiriqlar berildi.
Sohaga ixtisoslashgan oliy ta’lim muassasalarida kran va maxsus texnikalar ishlab chiqarish bo‘yicha yiliga 20-25 mutaxassis tayyorlovchi fakultetlar ochish va yoshlarni o‘qitish zarurligi qayd etildi.

Президент нашей страны посетил завод “Krantas” в Мирзо-Улугбекском районе
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев 29 июня посетил завод “Krantas Group”, где ознакомился с деятельностью предприятий, выпускающих строительную технику.
На предприятиях “Krantas” и “Краны и спецтехника”, организованных в 2008 году на базе Ташкентского опытно-экспериментального механического завода, изготавливается более 60 видов специальной техники, в том числе автокраны, крановые манипуляторы, автоцистерны для перевозки топлива и кислоты, коммунальная техника, самосвалы, автомастерские, автогидроподъемники. Эта импортозамещающая и экспортоориентированная техника поставляется предприятиям различных отраслей экономики нашей страны.
Сегодня на предприятиях “Krantas Group” трудятся 645 человек. За счет увеличения объемов производства, установки нового оборудования и открытия дополнительных цехов предусмотрено создать еще 150 новых рабочих мест.
В 2017-2018 годах на предприятиях намечено наладить производство автокранов грузоподъемностью 100 тонн и башенных кранов грузоподъемностью 8 тонн, предназначенных для использования при строительстве многоэтажных домов. Эффективно пользуясь созданными в нашей стране условиями для развития предпринимательства, предприятия планируют в нынешнем году довести объем экспорта до 5 миллионов долларов, поставлять продукцию в Казахстан, Таджикистан, Туркменистан, Афганистан и другие страны.
Президент нашей страны осмотрел готовые образцы выпускаемой на предприятии специальной техники и понаблюдал за процессом их производства, отметил, что такие предприятия занимают важное место в развитии промышленности нашей страны.
Ответственным руководителям даны соответствующие поручения по расширению локализации выпускаемой на предприятиях спецтехники, пересмотру соответствующей государственной программы, рассчитанной на пять лет, снижению импорта спецтехники и увеличению закупки ее отечественных локализованных аналогов.
Отмечено, что необходимо открыть в соответствующих высших образовательных учреждениях факультеты по подготовке 20-25 специалистов в год для сферы производства кранов и спецтехники.