Prezidentimiz Mirzo Ulug‘bek tumanidagi “Krantas” zavodiga tashrif buyurdi
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev 29-iyun kuni Mirzo Ulug‘bek tumanidagi “Krantas Group” zavodiga tashrif buyurib, qurilish uchun maxsus texnika ishlab chiqaruvchi korxonalar faoliyati bilan tanishdi.
2008-yilda Toshkent tajriba eksperimental mexanika zavodi negizida tashkil etilgan “Krantas” va “Kranlar va maxsus texnika” korxonalarida 60 turdan ziyod maxsus texnika, jumladan, avtokranlar, kran manipulyatorlari, yonilg‘i va kislota tashuvchi avtotsisternalar, kommunal texnika, samosvallar, avtoustaxonalar, avtogidroko‘targichlar ishlab chiqarilmoqda. Import o‘rnini bosuvchi, eksportbop ushbu texnika vositalari mamlakatimiz iqtisodiyot tarmoqlariga yetkazib berilmoqda.
Bugungi kunda korxonalarda 645 ishchi-xizmatchi mehnat qilmoqda. Mahsulot hajmini oshirish, yangi uskunalar sotib olish va ishlab chiqarish sexlarini barpo etish hisobiga yana 150 ish o‘rni yaratish mo‘ljallanmoqda.
Korxonalarda 2017-2018-yillarda yuk ko‘tarish quvvati 100 tonna bo‘lgan avtokranlar va ko‘p qavatli uy-joylar qurilishiga mo‘ljallangan 8 tonnalik minorali kranlar ishlab chiqarish loyihalashtirilgan. Mamlakatimizda tadbirkorlik sohasiga qaratilayotgan alohida e’tibordan samarali foydalanib, joriy yilda korxonaning eksport hajmini 5 million dollarga yetkazish, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston, Afg‘oniston kabi davlatlarga mahsulot eksport qilish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz korxonada ishlab chiqarilayotgan maxsus texnika vositalari va ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirdi. Bu kabi korxonalar mamlakatimiz sanoati rivojlanishining asosiy omillaridan biri ekanini ta’kidladi.
Korxonada ishlab chiqarilayotgan maxsus texnika turlarini mahalliylashtirishni kengaytirish, kelgusi besh yilga mo‘ljallangan davlat dasturini qayta ko‘rib chiqib, maxsus texnika importini kamaytirish, shu kabi korxonalarda mahalliylashtirilgan maxsus texnikalar xaridini ko‘paytirish yuzasidan mutasaddi rahbarlarga tegishli topshiriqlar berildi.
Sohaga ixtisoslashgan oliy ta’lim muassasalarida kran va maxsus texnikalar ishlab chiqarish bo‘yicha yiliga 20-25 mutaxassis tayyorlovchi fakultetlar ochish va yoshlarni o‘qitish zarurligi qayd etildi.

President Shavkat Mirziyoyev visited the “Krantas” plant in Mirzo Ulugbek district
On June 29, the head of our state Shavkat Mirziyoyev visited the “Krantas Group” plant, where he became acquainted with the activity of enterprises producing construction machinery.
More than 60 types of special machinery – truck cranes, crane manipulators, tanker trucks for transportation of fuel and acids, communal equipment, auto repair shops, auto hydraulic lifters are manufactured at “Krantas” and “Cranes and special vehicles” enterprises, which were established in 2008 on the basis of Tashkent experimental mechanical plant. These import-substituting and export-oriented products are supplied to enterprises of various sectors of the economy of our country.
645 people are employed at “Krantas Group” enterprises. It is envisaged to create 150 more new workplaces due to increasing production volumes, installation of new equipment and opening additional workshops.
In 2017-2018, it is envisaged to establish production in enterprises of truck cranes with capacity of 100 tons and tower cranes of 8 tons capacity, intended for construction of multi-storey buildings. Effectively using the conditions created for the development of entrepreneurship in our country, the enterprises are planning to increase the volume of exports to 5 million dollars this year, to export products to Kazakhstan, Tajikistan, Turkmenistan, Afghanistan and other countries.
The President of our country examined the finished samples of special machinery that are produced at the enterprise and observed the process of their production, noted that such enterprises are important in the development of industry of our country.
Responsible managers were given appropriate instructions on expanding localization of special machinery produced at the enterprises, revising the corresponding state program, which is designed for five years, reducing the import of special machinery and increasing the purchase of its localized analogues.
The need for opening faculties in relevant higher educational institutions on training of 20-25 specialists per year for the sphere of cranes and special machinery production, was noted.