Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, investitsiya loyihalari ijrosining borishi bilan yaqindan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 22-23-iyun kunlari Farg‘ona viloyatida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari tashrifning birinchi kuni qishloq xo‘jaligi korxonalari tashkil etish, ish o‘rinlari yaratish, ilm-fan va madaniyatni rivojlantirish, viloyat eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha yangi loyihalar bilan tanishib, mutaxassislar, tadbirkorlar, fermerlar bilan suhbatlashdi. Farg‘ona viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi farovonligini oshirish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashrifining ikkinchi kuni Farg‘ona shahridagi Nuroniylar maskanini borib ko‘rdi. Mamlakatimizda nuroniylarga hurmat-ehtirom ko‘rsatish, ularni ijtimoiy muhofaza qilish, turmush sharoitini yanada yaxshilashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2016-yil 28-dekabrdagi “O‘zbekiston faxriylarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Joylarda faxriylarning vaqtini mazmunli o‘tkazishi uchun barcha sharoit yaratilmoqda. Farg‘onadagi Nuroniylar maskani Al-Farg‘oniy nomidagi madaniyat va istirohat bog‘ida barpo etilgan. Bu yerda keksalar uchun zarur bo‘ladigan barcha jihatlar e’tiborga olingan. O‘zbek va jahon adabiyoti namunalari bilan boyitilgan kutubxona, zamonaviy jihozlangan sport zali, tibbiyot xonasi, fitobar, choyxona nuroniylar xizmatida.
Mohir hunarmandlar qo‘lida sayqal topgan ayvonlar, naqshinkor ustunlar ijtimoiy markaz husniga husn qo‘shgan.
Prezidentimiz bu yerdagi sharoitlarni yanada yaxshilash, xususan, keksalar uchun avtobus ajratish zarurligini ta’kidladi. Nuroniylar yoshlar bilan ishlashining izchilligini ta’minlash, jamiyatimiz ma’naviy barqarorligini mustahkamlashda ularning o‘rnini oshirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Davlatimiz rahbari Farg‘ona mexanika zavodi hududida kichik sanoat zonasi tashkil etish, yangi mahsulotlar ishlab chiqarish loyihalari bilan tanishdi.
Hozirgi kunda korxonada 36 turdagi sanoat mahsuloti va 31 turdagi xalq iste’moli tovarlari ishlab chiqarilmoqda, 330 ishchi mehnat qilmoqda.
Korxonaning bo‘sh turgan bino va inshootlarini tadbirkorlarga imtiyozli shartlarda berish, ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh mahsulotlar tayyorlashni kengaytirish va yangi ish o‘rinlari yaratish maqsadida bu yerda kichik sanoat zonasi tashkil etilmoqda.
Sanoat zonasida yiliga 300 tonna antifriz, 200 tonna oyna yuvish suyuqligi, 10 ming dona tormoz kolodkasi ishlab chiqarish ko‘zda tutilgan. Qiymati 38,5 milliard so‘m bo‘lgan ushbu loyihani 2018-yilning uchinchi choragida to‘liq ishga tushirish mo‘ljallanmoqda. Ishlab chiqarilgan mahsulotlarning 45 foizi eksportga yo‘naltiriladi.
Loyihaning birinchi bosqichida 200 ish o‘rni yaratiladi. Bozor talablaridan kelib chiqib, kelgusida qo‘shimcha ish o‘rinlari tashkil etiladi.
Farg‘ona shahridagi “Madad” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan suyultirilgan gaz uchun sisternalar va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini tashishga mo‘ljallangan tirkamalar ishlab chiqarish loyihasi taqdimoti o‘tkazildi. Loyiha qiymati 40 milliard so‘m bo‘lib, 30 milliard so‘mi "Kapitalbank" aksiyadorlik tijorat banki krediti, qolgani korxonaning o‘z mablag‘idir.
Korxona 2018-yilda to‘liq quvvatda ishga tushiriladi. 2020-yilda bu yerda eksport hajmini yiliga 1,5 million dollarga yetkazish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari mazkur korxona mahsulotlari namunalarini ko‘zdan kechirdi. Suyultirilgan gazni iste’molchilarga yetkazib beruvchi moslama va tirkamalarni ishlab chiqarishni kengaytirish, mahsulotlarni tashqi bozorga ham yo‘naltirish zarurligini ta’kidladi.
Mamlakatimiz iqtisodiyot tarmoqlari jadal rivojlanishi natijasida elektr energiyasiga bo‘lgan talab ortib bormoqda. Farg‘ona politexnika instituti viloyatdagi ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlikda MikroGES ilmiy-ishlab chiqarish korxonasi loyihasini taklif etmoqda.
MikroGES xalqaro tasnifga asosan quvvati 0,1 kVtdan 100 kVtgacha bo‘lgan gidroenergetik qurilma bo‘lib, u asosan gidroturbina, tasmali va reduktorli uzatmalar hamda asinxron generatordan iborat. MikroGES ekologik tozaligi, arzonligi, texnologik jihatdan tayyorlash va ekspluatatsiya qilish osonligi bilan ajralib turadi. Loyihada mikroGESlar ishlab chiqarishni tashkil qilish va hayotga tatbiq etish, Farg‘ona politexnika institutida gidroenergetika sohasi mutaxassislarini tayyorlash ko‘zda tutilgan.
MikroGESning quvvati 50 kVt bo‘lgan 2 tajriba nusxasi institut olimlari tomonidan “Farg‘onaazot” AJ va Marg‘ilon traktor ta’mirlash korxonasi bilan hamkorlikda Farg‘ona shahridan o‘tuvchi Marg‘ilonsoyga qo‘yilib, tajriba-sinovdan o‘tkazilmoqda. MikroGESlardan olinayotgan elektr energiyasi shaharning Kashtanzor ko‘chasi, "Marg‘ilonsoy" tantanalar uyi va “Hamkorbank” hududlarini yoritishda ishlatilmoqda.
Farg‘ona viloyati suv xo‘jaligi mutaxassislari bilan birgalikda viloyat hududidan o‘tuvchi soy va kanallarning gidrologik tasniflari o‘rganilib, dastlabki bosqichda 230 joyda quvvati 50 kVtlik mikroGESlar o‘rnatish rejalashtirilgan. Reja amalga oshgach, ushbu mikroGESlardan olingan quvvat viloyatda bir yilda sarflanayotgan elektr energiyasining 2 foizini tashkil etadi. Bu yiliga 17 milliard so‘mlik elektr energiyasi tejaladi, deganidir.
Davlatimiz rahbari ushbu loyiha ilm-fan yutuqlarini amaliyotga joriy etish borasida olib borilayotgan izlanishlarning yaqqol namunasi ekanini ta’kidlab, mikroGESlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish va boshqa hududlarga ham joriy etish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Shu yerda Farg‘ona shahridagi “Osiyo olmos fayz” korxonasining lok-bo‘yoq, temir va beton kesish moslamalarini tayyorlash, “Turon mega fayz” jamiyatining gipsokarton, PVX granulalar, PVX plyonka va plastmassa buyumlar, “Uzsalaman” qo‘shma korxonasining erkaklar, ayollar va bolalar poyabzallari, “Big Bilding Capital Group” korxonasining sanoat changini ushlab qoluvchi filtr materiallari, issiqxona karkas qismlari ishlab chiqarish loyihalari, "O‘zfarmsanoat" aksiyadorlik konserni tomonidan 2017-2018-yillarda viloyatda farmatsevtika sanoatini rivojlantirish manzilli dasturi taqdimotlari o‘tkazildi.
Prezidentimiz barcha loyihalar bo‘yicha fikr bildirib, ularni yanada takomillashtirish, amalga oshirish jarayonlarini tezlashtirish, ish o‘rinlari yaratishga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
Mamlakatimizning barcha hududlarini yaxlit transport-kommunikatsiya tizimiga bog‘lash masalasiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Aholiga keng qulaylik yaratish maqsadida yangi temir yo‘llar qurilib, yangi yo‘nalishlar tashkil etilmoqda.
22-iyun kuni Marg‘ilon va Qo‘qon shaharlari o‘rtasida ilk bor elektrichka qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ushbu poyezdda Marg‘ilondan Qo‘qonga keldi. Bu turdagi zamonaviy transport harakati Farg‘ona vodiysi hayotida tarixiy voqea bo‘ldi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan yo‘lga qo‘yilgan ushbu elektrichka harakati yaqin kunlarda yanada kengayadi va Qo‘qon, Marg‘ilon, Andijon shaharlari o‘rtasida qatnay boshlaydi. Bu aholi uchun juda katta qulaylik yaratadi. Ushbu transport zamonaviy, tezyurar, qulay, xavfsiz. Qishda issiq, yozda salqin, har qanday ob-havo sharoitida barqaror yuradi. Soatiga 120 kilometrgacha tezlikda harakatlana oladi. Har bir elektrichka 6 vagondan iborat.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan mamlakatimiz temir yo‘l tarmog‘ini modernizatsiya qilish, aholiga qulay, arzon va xavfsiz transport xizmati ko‘rsatish yo‘lida izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Farg‘ona vodiysining yirik shaharlari o‘rtasida elektrichkalar harakati yo‘lga qo‘yilayotgani bu boradagi muhim qadamlardan bo‘ladi.
“O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan ushbu yo‘nalishlar uchun 5 elektrichka modernizatsiya qilindi. Natijada transport vositalarining tashqi va ichki qiyofasi butunlay o‘zgargan. Vagonlarga konditsioner, zamonaviy o‘rindiqlar o‘rnatilgan. Xorijdan yana 10 elektropoyezd keltirish rejalashtirilgan.
Joriy yilda Farg‘onadan Marg‘ilongacha bo‘lgan temir yo‘lni elektrlashtirish ishlari yakunlanadi.
Prezidentimiz mazkur turdagi temir yo‘l transporti qatnovining yo‘lga qo‘yilishi Farg‘ona vodiysi aholisining turmush darajasi va sifatini oshirishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Ilgari Farg‘ona vodiysida elektropoyezd qatnaydi desa, birov ishonmasdi. Endi Qo‘qondan Andijonga bir soatda yetib borish mumkin. Bu ham xalqimizning uzog‘ini yaqin qilish borasidagi, odamlar manfaatini ko‘zlab amalga oshirilayotgan islohotlarimiz samarasidir, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu boradagi ishlarni izchil davom ettirish, Farg‘ona shahar vokzali binosi qurilishini nihoyasiga yetkazish yuzasidan mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.

Последовательное развитие осуществляемых реформ – важный фактор повышения благосостояния нашего народа
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой созидательной работой, ходом реализации инвестиционных проектов на местах, для диалога с народом 22-23 июня побывал в Ферганской области.
Глава нашего государства в первый день поездки ознакомился с проектами по организации сельскохозяйственных предприятий, созданию новых рабочих мест, развитию науки и культуры, повышению экспортного потенциала области, побеседовал со специалистами, предпринимателями, фермерами. Провел совещание по социально-экономическому развитию Ферганской области, повышению уровня жизни и благосостояния населения.
Во второй день поездки Президент Шавкат Мирзиёев посетил комплекс "Нуронийлар маскани" в городе Фергане. В нашей стране особое внимание уделяется проявлению внимания и уважения к представителям старшего поколения, их социальной защите, дальнейшему улучшению условий жизни. Важным руководством к действию в этом направлении служит Указ Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Фонда «Нуроний» по социальной поддержке ветеранов Узбекистана" от 28 декабря 2016 года.
На местах создаются все условия для организации содержательного досуга ветеранов. Комплекс "Нуронийлар маскани" в Фергане возведен в парке культуры и отдыха имени Ал-Фаргони. Здесь предусмотрены все необходимые удобства для людей старшего поколения. Аксакалы пользуются услугами библиотеки с национальной и мировой литературой, спортивного зала, оснащенного современным инвентарем, медицинского кабинета, фитобара, чайханы.
Президент нашей страны отметил, что необходимо еще более улучшить созданные здесь условия, в частности выделить автобус для ветеранов. Даны рекомендации по обеспечению последовательности работы аксакалов с молодежью, повышению их роли в укреплении духовной стабильности в обществе.
Глава нашего государства ознакомился с проектами организации малой промзоны на территории Ферганского механического завода.
В настоящее время на предприятии производятся 36 видов промышленной продукции и 31 вид товаров народного потребления, трудятся 330 человек.
В целях предоставления предпринимателям на льготных условиях пустующих зданий и сооружений предприятия, расширения производства конкурентоспособной на внутреннем и внешнем рынках продукции и организации новых рабочих мест здесь создается малая промышленная зона.
В промзоне предусмотрено производство 300 тонн антифриза, 200 тонн жидкости для мытья стекол, 10 тысяч штук тормозных колодок в год. Полное задействование этого проекта стоимостью 38,5 миллиарда сумов планируется на третий квартал 2018 года. 45 процентов произведенной продукции будет направляться на экспорт.
На первом этапе проекта будут созданы 200 рабочих мест. Исходя из требований рынка, в дальнейшем будут созданы дополнительные рабочие места.
ООО “Мадад” представило презентацию проекта по производству цистерн для сжиженного газа и прицепов для перевозки сельхозпродукции. Стоимость проекта составляет 40 миллиардов сумов, из них 30 миллиардов сумов – это кредит "Капиталбанка", остальная часть – собственные средства предприятия.
На полную проектную мощность предприятие выйдет в 2018 году. Намечается, что в 2020 году здесь объемы экспорта будут доведены до 1,5 миллиона долларов в год.
Глава нашего государства осмотрел образцы продукции этого предприятия. Отметил необходимость расширения производства устройств и прицепов для поставки сжиженного газа потребителям, ориентации продукции также на внешний рынок.
В результате динамичного развития отраслей экономики нашей страны повышается спрос на электроэнергию. Ферганский политехнический институт совместно с производственными предприятиями области предлагает проект научно-производственного предприятия МикроГЭС.
МикроГЭС согласно международной классификации является гидроэнергетическим устройством с мощностью от 0,1 кВт до 100 кВт, которое в основном состоит из гидротурбины, ленточных и редукторных передатчиков и асинхронного генератора. МикроГЭС отличается экологической чистотой, доступностью, упрощенными процессами технологической разработки и эксплуатации. Проектом предусмотрены организация производства микроГЭС и внедрение их в практику, подготовка специалистов гидроэнергетической сферы в Ферганском политехническом институте.
Два экспериментальных микроГЭС мощностью по 50 кВт установлены учеными института совместно с АО “Фаргонаазот” и Маргиланским трактороремонтным предприятием на протекающем по территории города Ферганы Маргилансае, где проводится испытание. Получаемая от микроГЭС электроэнергия используется в освещении улицы Каштанзор, зала торжеств "Маргилонсой" и территории “Хамкорбанка”.
Совместно со специалистами водохозяйственной отрасли Ферганской области изучены гидрологические характеристики протекающих по территории области каналов, и на первом этапе планируется установка в 230 точках микроГЭС мощностью по 50 кВт. С реализацией этого проекта полученная от микроГЭС мощность составит 2 процента расходуемой в области электроэнергии в год. Это означает, что в год будет сэкономлено электроэнергии на 17 миллиардов сумов.
Глава нашего государства отметил, что данный проект является ярким примером внедрения в практику достижений науки, дал рекомендации по увеличению выпуска микроГЭС и их внедрению в других регионах.
Здесь же состоялись презентации проектов по выпуску лакокрасочных изделий, устройств по резке металла и бетона предприятием “Осиё олмос файз”, производству гипсокартона, ПВХ гранул, ПВХ пленки и пластмассовых изделий – обществом “Turon mega fayz”, мужской, женской и детской обуви – совместным предприятием “Uzsalaman”, производству фильтрующих материалов промышленной пыли, каркасных частей теплицы – предприятием “Big Bilding Capital Group”, а также адресной программы акционерного концерна "Узфармсаноат" по развитию в области фармацевтической промышленности в 2017-2018 годы.
Президент нашей страны высказал свои мнения по всем проектам, подчеркнул необходимость обращения особого внимания на их дальнейшее совершенствование, ускорение процессов реализации, создание новых рабочих мест.
Уделяется особое внимание дальнейшему развитию единой транспортно-коммуникационной системы нашей страны. Строятся новые железнодорожные линии, открываются новые маршруты, что создает большие возможности для населения.
22 июня между городами Маргилан и Коканд впервые начала курсировать электричка. Президент нашей страны на поезде прибыл из Маргилана в Коканд. Начало курсирования этого вида железнодорожного транспорта стало историческим событием для Ферганской долины.
Движение электрички, начало которому положено по инициативе Президента нашей страны, в ближайшие дни получит дальнейшее расширение и охватит маршруты между городами Коканд, Маргилан и Андижан. Это создаст большие удобства для населения. Этот вид транспорта является современным, скоростным, комфортным, безопасным. Зимой в вагонах тепло, летом обеспечивается прохладная температура. Скорость движения достигает до 120 км/ч. Каждая электричка состоит из 6 вагонов.
По инициативе главы нашего государства осуществляется последовательная работа по модернизации железнодорожной сети нашей страны, оказанию населению качественных, доступных и безопасных транспортных услуг. Налаживание движения электричек между крупными городами Ферганской долины является одним из важных шагов в этом направлении.
Акционерным обществом “Узбекистон темир йуллари” модернизированы 5 электричек для этих направлений. В результате кардинально изменился экстерьер и интерьер транспортных средств. В вагонах установлены кондиционеры, современные удобные сиденья. Планируется завезти из-за рубежа еще 10 электричек.
В этом году будет завершена работа по электрификации железной дороги от Ферганы до Маргилана.
Президент нашей страны отметил, что налаживание движения этого вида железнодорожного транспорта имеет важное значение в повышении уровня и качества жизни населения Ферганской долины.
Если бы раньше сказали, что в Ферганской долине будут курсировать электропоезда, мало кто поверил бы в это. Теперь из Коканда в Андижан можно доехать за час. Это также является результатом осуществленных нами реформ на пути интересов нашего народа, создания еще более благоприятных условий и удобств для наших соотечественников, сказал Шавкат Мирзиёев.
Намеченные главой нашего государства в ходе поездки в Ферганскую область меры, крупные проекты послужат поднятию на новый уровень социально-экономического развития области.