Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona shahridagi kichik sanoat zonasida bo‘ldi
Davlatimiz rahbari “Farg‘ona mexanika zavodi” mas’uliyati cheklangan jamiyatida kichik sanoat zonasi tashkil etish, yangi mahsulotlar ishlab chiqarish loyihalari bilan tanishdi.
Farg‘ona mexanika zavodining umumiy maydoni 36,1 gektar, shundan ishlab chiqarish maydoni 9,9 gektar. Hozirgi kunda korxonada 36 turdagi sanoat mahsuloti va 31 turdagi xalq iste’moli tovari ishlab chiqarilmoqda, 330 ishchi mehnat qilmoqda.
Korxonaning bo‘sh turgan bino va inshootlarini tadbirkorlarga imtiyozli shartlarda berish, ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh mahsulotlar tayyorlashni kengaytirish va yangi ish o‘rinlari yaratish maqsadida bu yerda kichik sanoat zonasi tashkil etilmoqda.
Sanoat zonasida yiliga 300 tonna antifriz, 200 tonna oyna yuvish suyuqligi, 10 ming dona tormoz kolodkasi ishlab chiqarish ko‘zda tutilgan.
Qiymati 38,5 milliard so‘m bo‘lgan ushbu loyihani 2018-yilning uchinchi choragida to‘liq ishga tushirish mo‘ljallanmoqda. Ishlab chiqarilgan mahsulotlarning 45 foizi eksportga yo‘naltiriladi.
Loyihaning birinchi bosqichida 200 ish o‘rni yaratiladi. Bozor talablaridan kelib chiqib, kelgusida qo‘shimcha ish o‘rinlari tashkil etiladi.
Farg‘ona shahridagi “Madad” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan suyultirilgan gaz uchun sisternalar va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini tashishga mo‘ljallangan tirkamalar ishlab chiqarish loyihasi taqdimoti o‘tkazildi. Loyiha qiymati 40 milliard so‘m bo‘lib, 30 milliard so‘mi "Kapitalbank" aksiyadorlik tijorat banki krediti, qolgani korxonaning o‘z mablag‘idir.
100 ish o‘rni tashkil etiladigan korxona 2018-yilda ishga tushiriladi. 2020-yilda bu yerda eksport hajmi bir yilda 1,5 million dollarga yetkazish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari mazkur korxona mahsulotlarini ko‘zdan kechirdi. Suyultirilgan gazni iste’molchilarga yetkazib beruvchi moslama va tirkamalarni ishlab chiqarishni kengaytirish, mahsulotlarni tashqi bozorga yo‘naltirish zarurligini ta’kidladi.
Mamlakatimiz iqtisodiyot tarmoqlari jadal rivojlanishi natijasida energiyaga bo‘lgan talab ortib bormoqda. Farg‘ona politexnika instituti viloyatdagi ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlikda Mikro-GES ilmiy-ishlab chiqarish korxonasi loyihasini taklif etmoqda.
MikroGES xalqaro tasnifga asosan quvvati 0,1 kVtdan  100 kVtgacha bo‘lgan gidroenergetik qurilma bo‘lib, u asosan gidroturbina, tasmali va reduktorli uzatmalar hamda asinxron generatordan iborat. MikroGES GESlarga nisbatan ekologik tozaligi, oddiyligi, arzonligi, texnologik jihatdan tayyorlash va ekspluatatsiya qilish osonligi bilan ajralib turadi. Loyihada mikroGESlar ishlab chiqarishni tashkil qilish va hayotga tatbiq etish, Farg‘ona politexnika institutida gidroenergetika sohasi mutaxassislarini tayyorlash ko‘zda tutilgan.
MikroGESning quvvati 50 kVt bo‘lgan 2 tajriba nusxasi institut olimlari tomonidan “Farg‘onaazot” OAJ va Marg‘ilon traktor ta’mirlash korxonasi bilan hamkorlikda Farg‘ona shahridan o‘tuvchi Marg‘ilonsoyga qo‘yilib, tajriba-sinovdan o‘tmoqda. MikroGESlardan olinayotgan elektr energiya shaharning Kashtanzor ko‘chasi, "Marg‘ilonsoy" to‘yxonasi va “Hamkorbank” hududlarini yoritishda ishlatilmoqda.
Farg‘ona viloyati suv xo‘jaligi mutaxassislari bilan birgalikda viloyat hududidan o‘tuvchi soy va kanallarning gidrologik tasniflari o‘rganilib, dastlabki bosqichda 230 joyda quvvati 50 kVtlik mikroGESlar o‘rnatish rejalashtirilgan. Reja amalga oshgach, bir yilda 230 mikroGESdan olingan quvvat 92 million kVtni yoki viloyatda bir yilda sarflanayotgan elektr energiyaning 2 foizini tashkil etadi. Bu yiliga 17 milliard so‘mlik elektr energiya tejaladi, deganidir.
Davlatimiz rahbari ushbu loyiha ilm-fan yutuqlarini amaliyotga joriy etish borasida olib borilayotgan izlanishlarning yaqqol namunasi ekanini ta’kidlab, mikroGESlarni ishlab chiqarishni ko‘paytirish va boshqa hududlarga ham izchil joriy etish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Shu yerda Farg‘ona shahridagi “Osiyo olmos fayz” korxonasining lok-bo‘yoq, temir va beton kesish moslamalarini tayyorlash, “Turon mega fayz” jamiyatining gipsokarton, PVX granulalar, PVX plyonka va plastmassa buyumlar, “Uzsalaman” qo‘shma korxonasining erkaklar, ayollar va bolalar poyabzallari, “Big Bilding Capital Group” korxonasining sanoat changini ushlab qoluvchi filtr materiallari, issiqxona karkas qismlari ishlab chiqarish loyihalari, "O‘zfarmsanoat" aksiyadorlik konserni tomonidan 2017-2018-yillarda viloyatda farmatsevtika sanoatini rivojlantirish manzilli dasturi taqdimotlari o‘tkazildi.

Shavkat Mirziyoyev visited a small industrial zone in the city of Fergana
The head of our state got acquainted with projects of organization of a small industrial zone in «Fargona mekhanika zavodi” LLC (Fergana mechanical plant), production of new products.
The total area of ​​ Fergana mechanical plant is 36,1 hectares, of which the production area is 9,9 hectares. Currently, the company produces 36 types of industrial products and 31 kinds of consumer goods, 330 people are employed.
A small industrial zone is being created here in order to provide entrepreneurs with preferential conditions for empty buildings and facilities of enterprise, expanding production of products competitive in domestic and foreign markets, creating new workplaces.
It is planned to produce 300 tons of antifreeze, 200 tons of liquid for washing windows, 10 thousand pieces of brake pads in the industrial zone per year. Full involvement of this project worth 38,5 billion sums is planned for the third quarter of 2018. 45 percent of the output will be exported.
Two hundred workplaces will be created at the first stage of the project. Additional workplaces will be created on the basis of market requirements.
“Madad” LLC presented a project on production of cisterns for liquefied gas and trailers for transportation of agricultural products.
The cost of the project is 40 billion sums, of which 30 billion sums is a loan from “Kapitalbank”, the rest is the company’s own funds.
Hundred workplaces will be created in 2018 in the company. In 2020, it is planned to raise the export volumes to 1,5 million dollars per year.
The head of our state examined products of this enterprise. He noted the need to expand production of devices and trailers for supplying liquefied gas to consumers, orienting products to the foreign market.
Demand for energy is increasing as a result of dynamic development of the economy of our country. Fergana polytechnic institute in cooperation with industrial enterprises of the region offers a project of scientific-production enterprise Micro-HPS.
Micro-HPS, according to the international classification, is a hydropower device with a power from 0,1 kW to 100 kW, which mainly consists of hydro turbine, belt and reducer transmitters and asynchronous generator. Micro-HPS is characterized by ecological purity, simplicity, price availability, simplified process of technological development and operation. The project envisages the organization of micro-HPS production and their implementation in practice, training of hydropower specialists in Fergana polytechnic institute.
Proceeding from these tasks, two experimental micro HPSs with a capacity of 50 kW were installed by scientists of the Institute jointly with “Fargonaazot” JSC and Margilan tractor repair enterprise in Margilansai, which is situated in the territory of the city of Fergana, where they are tested in experimental test mode. The electricity received from micro-HPS is used in lighting the street of Kashtanzor, the hall of celebrations “Margilonsoy” and the territory of “Hamkorbank”.
Hydrological characteristics of mountain streams and channels flowing through the territory of the region have been studied in cooperation with specialists of water management branch of Fergana region, and at the first stage, it is planned to install micro-HPS in 230 places at a capacity of 50 kW. With implementation of this project, the power generated from the micro-HPS will become 2 percent of the electricity consumed per year. This means that 17 billion sums will be saved per year.
The head of our state noted that this project is a vivid example of introduction of scientific achievements into practice, gave recommendations on increasing the output of micro-HPSs and their consistent implementation in other regions.
Projects were presented on production of paint and varnish products, devices for cutting metal and concrete by the company “Osiyo olmos fayz”, production of gypsum board, PVC granules, PVC film and plastic products by the company “Turon mega fayz”, men’s, women’s and children’s footwear by the joint enterprise “Uzsalaman”, production of filtering materials of industrial dust, frame parts of greenhouse by the enterprise “Big building capital group”, as well as targeted program of the joint concern “Uzfarmsanoat” on development in the field of pharmaceutical industry in 2017-2018.
The President of our country expressed his views on all projects, emphasized the need to focus on their further improvement, accelerating the process of implementation, creating new workplaces.