Yangi plastik guvohnomalar joriy etilmoqda
Mamlakatimizda yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash, haydovchi va piyodalarga turli qulayliklar yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 19-iyundagi «Ichki ishlar organlari tizimida davlat xizmatlari ko‘rsatish sifatini yanada takomillashtirish va tartib-taomillarini soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga asosan Vazirlar Mahkamasining “Milliy haydovchilik guvohnomasining hamda avtomototransport vositasi ro‘yxatdan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnomaning yangi namunalarini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Qarorga muvofiq 2017-yil 1-oktabr – 2020-yil 31-dekabr davrida milliy haydovchilik guvohnomalarining yangi namunalariga almashtirish haydovchilar tomonidan pasport va eski namunadagi haydovchilik guvohnomasi hamda uning taloni taqdim etilganda amalga oshiriladi.
Milliy haydovchilik guvohnomasi xalqaro standartlar asosida plastikdan tayyorlanadi. Guvohnoma o‘lchami 54x86 millimetrni tashkil etadi. Guvohnomaning rangi – och pushti. Seriyali raqami ikki harfli, nomeri olti raqamli bo‘ladi. Guvohnomada jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami (JSh ShIR) va qurilmalar o‘rtasida ma’lumotlarni bevosita aloqasiz amalga oshirish imkonini beruvchi maxsus elektron belgi NFC smart-karti bo‘ladi.
Milliy haydovchilik guvohnomasining plastik shakli himoya vositalariga ega. Masalan, O‘zbekiston Respublikasi Davlat gerbi tasviri shaklidagi gologramma nishablikning turlicha burchagida o‘z shaklini o‘zgartiradi. Maksimum 30 mikron o‘lchamdagi «Haydovchilik guvohnomasi», «Voditelskoye udostvoreniye», «Driving license» yozuvli mikromatn, ultrabinafsha qoplama, egilganda bir rangdan boshqa rangga tovlanadigan optik turlanadigan «UZ» yozuvli bo‘yoq, doimiy ravishda qiyshayib turadigan to‘lqinli chiziqlarning qalin tarmog‘i shaklidagi naqsh, seriyali raqamining lazer o‘yma naqshi kabi mukammal himoya vositalarga ega.
Guvohnomaning old tomonidan fotosurat uchun joy nazarda tutilgan. «Haydovchilik guvohnomasi», «Voditelskoye udostvoreniye», «Driving license» so‘zlari yozilgan. O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘ining tasviri tushirilgan. O‘zbekiston Respublikasining nomi o‘zbek, rus va ingliz tillarida yozilgan. Yo‘l harakati to‘g‘risidagi konvensiyaning tegishli bandlarida nazarda tutilgan ma’lumotlar majburiy tartibda ko‘rsatiladi.
Guvohnomaning orqa tomonida Yo‘l harakati to‘g‘risidagi konvensiyaning tegishli bandlarida nazarda tutilgan ma’lumotlar majburiy tartibda ko‘rsatiladi. Alohida belgilar uchun joy nazarda tutilgan. Yangi nusxadagi guvohnomada A, V, S, D, VE, SE va DE toifalari bo‘ladi. Ushbu toifalarni boshqarish uchun milliy haydovchilik guvohnomasining haqiqiyligi tegishli piktogrammalar bilan ifodalangan.
E toifasi uchga bo‘lingan. Bunda VE – A toifasiga kirmaydigan, to‘la vazni 3,5 tonnagacha bo‘lgan va haydovchi o‘rnidan tashqari o‘rindig‘i sakkiztadan oshmaydigan avtomobillarni tirkama bilan boshqarishga, SE – D toifasiga kirmaydigan, to‘la vazni 3,5 tonnadan ortiq bo‘lgan yuk avtomobillarini tirkama bilan boshqarishga, DE – yo‘lovchi tashishga mo‘ljallangan, haydovchi o‘rnidan tashqari o‘rindig‘i sakkiztadan ortiq avtomobillarni tirkama bilan boshqarishga ruxsat berilishini bildiradi.
Avtomototransport vositasi ro‘yxatdan o‘tkazilgani to‘g‘risidagi guvohnoma ham yangilandi. Bu guvohnomaning o‘lchami ham 54x86 millimetr bo‘lib, plastikdan tayyorlanadi. Guvohnomaning rangi – ko‘k. Seriyali raqami ikki harfli, nomeri olti raqamli bo‘ladi. Guvohnomada jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami (JSh ShIR), yuridik shaxs uchun soliq to‘lovchining identifikatsiya raqami (STIR) va qurilmalar o‘rtasida bevosita aloqasiz axborot ayirboshlash imkonini beruvchi elektron belgi NFC smart-karti bo‘ladi. Ular mukammal himoya vositalariga ega.
Guvohnomaning old tomonida «Avtomototransport vositasi ro'yxatdan o'tkazilganligi to'g'risida guvohnoma», «Svidetelstvo o registratsii avtomototransportnogo sredstva», «Vehicle license» so‘zlari yozilgan, O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘ining tasviri tushirilgan. «O‘zbekiston Respublikasi» so‘zi davlat tilida, rus va ingliz tillarida yozilgan. Avtomototransport vositasining davlat raqam belgisi, markasi, modeli, rangi, avtomototransport vositasining egasi to‘g‘risidagi ma’lumotlar, guvohnoma berilgan sana, Yo‘l harakati boshqarmasining bo‘limi, jismoniy shaxs uchun – shaxsiy identifikatsiya raqami (JSh ShIR), yuridik shaxs uchun soliq to‘lovchining identifikatsiya raqami (STIR) majburiy tartibda ko‘rsatiladi.
Guvohnomaning orqa tomonida avtomototransport vositasi to‘g‘risidagi ma’lumotlar, ya’ni ishlab chiqarilgan yili, turi, kuzov/shosse raqami, to‘la vazni, yuksiz vazni, dvigatelning toifasi va quvvati, yonilg‘i turi, o‘rindiqlar soni, tik turiladigan o‘rinlar soni hamda alohida belgilar majburiy tartibda ko‘rsatiladi.
Joriy etilayotgan mazkur yangiliklar mamlakatimizda yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan islohotlarning yangi bosqichi bo‘lib, bosqichma-bosqich avtomototransport vositasini majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazishda amalga oshiriladi. Eski namunadagi milliy haydovchilik guvohnomalari hamda avtomototransport vositasi ro‘yxatdan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnomalar 2021-yil 1-yanvardan boshlab haqiqiy emas, deb hisoblanadi.

Внедряются новые пластиковые водительские удостоверения
В нашей стране уделяется особое внимание обеспечению безопасности дорожного движения, созданию удобств для водителей и пешеходов.
На основе постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан о мерах по дальнейшему совершенствованию качества оказания государственных услуг и упрощения процедур в системе органов внутренних дел от 19 июня 2017 года внесены изменения и дополнения в постановление Кабинета Министров "О мерах по внедрению новых образцов национального водительского удостоверения и свидетельства о регистрации автомототранспортного средства" от 2 марта 2017 года.
В соответствии с постановлением в период с 1 октября 2017 года до 31 декабря 2020 года все национальные водительские удостоверения старого образца будут заменены на новые при предоставлении водителями паспорта, водительского удостоверения старого образца и его талона.
Национальное водительское удостоверение изготавливается на основе международных стандартов из пластика. Размер удостоверения составляет 54х86 мм. Цвет удостоверения – розовый. Серийный номер из двух букв, номер цифровой шестизначный. В удостоверении указывается личный идентификационный номер физического лица (ЛИН ФЛ) и специальный электронный опознавательный знак, позволяющий непосредственно обмениваться информацией между устройствами – NFC смарт-карта.
Национальное удостоверение в пластиковой форме имеет совершенные защитные средства. Например, голограмму в виде изображения Государственного герба Республики Узбекистан, которая меняет форму под разным углом наклона, микротекст – «Нaydovchilik guvohnomasi Водительское удостоверение Driving licence», размером максимум 30 микронов, ультрафиолетовое покрытие, оптически-варьируемую краску на надписи «UZ», переливающийся с одного цвета на другой при наклоне орнамент в виде густой сетки волнистых линий с постоянно меняющейся кривизной, лазерную гравировку серийного номера.
На лицевой стороне свидетельства предусмотрено место для фотографии, наносятся слова «Нaydovchilik guvohnomasi», «Водительское удостоверение», «Driving licence», а также изображение Государственного флага Республики Узбекистан, название Республики Узбекистан на государственном, русском и английском языках. В обязательном порядке указываются сведения, предусмотренные соответствующими пунктами Конвенции о дорожном движении.
На оборотной стороне в обязательном порядке указываются сведения, предусмотренные соответствующими пунктами Конвенции о дорожном движении. Предусмотрено место для особых отметок. Удостоверения нового образца предоставляют право на управление транспортными средствами категорий A, B, C, D, BE, CE и DE, подтвержденное соответствующими пиктограммами.
Категория Е делится на три вида. При этом ВЕ – означает разрешение на управление автомобилями с прицепом, не входящими в категорию А, с полным весом до 3,5 тонны, имеющими не более восьми посадочных мест помимо места водителя. СЕ – на управление автомобилями с прицепом, не входящими в категорию Д, с полным весом более 3,5 тонны, ДЕ – на управление автомобилями с прицепом, предназначенными для перевозки пассажиров, рассчитанными на восемь посадочных мест помимо места водителя.
Обновлено и свидетельство о регистрации автомототранспортного средства. Оно также изготавливается из пластика размером 54х86 мм. Цвет свидетельства – синий. Серийный номер из двух букв, номер цифровой шестизначный. На свидетельстве указывается личный идентификационный номер физического лица (ЛИН ФЛ), для юридического лица – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН) и специальный электронный опознавательный знак, позволяющий непосредственно обмениваться информацией между устройствами – NFC смарт-карта. Они имеют совершенные средства защиты.
На лицевой стороне свидетельства нанесены слова «Avtomototransport vositasi ro‘yxatdan o‘tkazilganligi to‘g‘risida guvohnoma», «Свидетельство о регистрации автомототранспортного средства», «Vehicle license», а также изображение Государственного флага Республики Узбекистан и название Республики Узбекистан на государственном, русском и английском языках. В обязательном порядке указываются государственный номерной знак, марка/модель, цвет, сведения о владельце автомототранспортного средства, дата выдачи свидетельства о регистрации автомототранспортного средства, отделение Управления безопасности дорожного движения. Для физического лица – личный идентификационный номер физического лица (ЛИН ФЛ), юридического лица – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН).
На оборотной стороне свидетельства о регистрации автомототранспортного средства в обязательном порядке указываются сведения об автомототранспортном средстве: год его выпуска, тип, номер кузова/шасси, полная масса, масса без нагрузки, номер и мощность двигателя, тип горючего, количество сидячих мест вместе с водителем, количество стоячих мест, особые отметки.
Данные новшества являются новым этапом реформ, направленных на обеспечение безопасности движения в нашей стране. Они будут осуществляться поэтапно при проведении обязательного техосмотра автомототранспортного средства.
Национальные водительские удостоверения и свидетельства о регистрации автомототранспортного средства старого образца с 1 января 2021 года считаются не действительными.