Umumiy maydoni 5,1 gektar bo‘lgan mazkur hududda bugun keng ko‘lamli qurilish-ta’mirlash ishlari olib borilmoqda. Hududda bino va inshootlar, kommunikatsiya tarmoqlari mavjud bo‘lib, turli loyihalar bo‘yicha ishlab chiqarish uskunalarini o‘rnatish, pardozlash va ishga tushirish muddati 2018-yilning birinchi choragiga belgilangan.
Bu yerda ish boshlaydigan kichik korxonalarda plastmassa mahsulotlari, energiyatejamkor lampalar, transformator podstansiyalari, tikuv va trikotaj mahsulotlari, zamonaviy mebel kabi mahsulotlar ishlab chiqariladi. 17 korxonada 400 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan tijorat banklari tomonidan ishlab chiqarish korxonalarini moliyalashtirish, ularni imtiyozli kreditlar bilan ta’minlash bo‘yicha zamonaviy  tizim yaratildi.
Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki tomonidan Uchtepa tumanida 2017-yilda moliyalashtiriladigan loyihalar to‘g‘risidagi ma’lumotlar o‘zining istiqbolli yo‘nalishlari bilan ajralib turdi. Tibbiy xizmatlar ko‘rsatish, qurilish materiallari, kimyo sanoati, mebel, farmatsevtika, charm-poyabzal kabi yo‘nalishlardagi 70 ga yaqin loyihada 1000 ga yaqin ish o‘rni yaratiladi. «Yurxas» MChJ tomonidan sifatli va jahon andozalari darajasidagi gazlama va matolarni bo‘yash sexi ishga tushiriladi. 2017-yilning uchinchi choragida foydalanishga topshiriladigan korxonada 60 ish o‘rni yaratiladi.
«Baykal-KMU» MChJ ham joriy yil yakuniga qadar o‘z faoliyatini boshlaydi. Yer unumdorligini oshirish uchun "Baykal EM-1" mikrobiologik o‘g‘itlari ishlab chiqaradigan korxona mahsulotlarini Turkiya, BAA, Hindiston va Pokistonga eksport qilishi kutilmoqda. «Avikon tex», «Urologic complex» mas’uliyati cheklangan jamiyatlarida aholi salomatligini mustahkamlash, turli kasalliklar profilaktikasi bo‘yicha tibbiy xizmatlar ko‘rsatiladi.
«Ipoteka-bank» ishtirokida amalga oshirilayotgan loyihada mebel sanoati uchun dekor qog‘ozlar ishlab chiqariladi. Xitoy va Turkiyadan zamonaviy uskunalar olib kelib o‘rnatiladigan korxona 2018-yilda ishga tushiriladi. Bundan tashqari, bank ishtirokida 1 ming 200 tonna baliq mahsulotlarini qayta ishlash yo‘lga qo‘yiladi.
Yiliga 148 tonna quvur va 400 ming dona fiting ishlab chiqarishga ixtisoslashgan "Art Dekor Group" MChJda 60 kishining bandligi ta’minlanadi.
Davlatimiz rahbari mahsulot ishlab chiqarishdan oldin unga bozor topish zarurligini alohida  ta’kidladi.
Prezidentimizga 2017-yilda Uchtepa tumanining sanoat va xizmatlar sohasini rivojlantirish yo‘nalishidagi investitsiya loyihalari to‘g‘risida ma’lumot berildi. Ma’lumotlarda soha yo‘nalishlari, xizmatlar turi, yaratiladigan ish o‘rinlari, ajratiladigan mablag‘lar miqdori, ishlab chiqariladigan mahsulotlar turi o‘z aksini topgan.
Xalq banki tomonidan moliyalashtirilayotgan «Artikor» MChJ tikuvchilik mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Yiliga 150 ming dona mahsulot ishlab chiqaradigan korxonada 60 kishi ishga joylashadi.
Prezidentimiz mazkur loyihalarni yanada takomillashtirish, ish o‘rinlarini oshirish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость дальнейшего усовершенствования новых производственных проектов
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом технопарка, создаваемого на базе бывшего завода "Сигнал" в Учтепинском районе столицы.
На данной территории общей площадью 5,1 гектара, сейчас ведется широкомасштабная строительно-ремонтная работа. На территории имеются здания и сооружения, коммуникационные сети, намечены установка и задействование в первом квартале 2018 года производственного оборудования по различным проектам.
На малых предприятиях, которые намечено открыть в этой зоне, будут производиться пластмассовые изделия, энергосберегающие лампы, трансформаторные подстанции, швейная и трикотажная продукция, современная мебель и другие товары. На 17 предприятиях будет создано более 400 рабочих мест.
По инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева создана современная система финансирования коммерческими банками производственных предприятий, обеспечения их льготными кредитами.
В рамках почти 70 перспективных проектов, финансируемых в 2017 году в Учтепинском районе Национальным банком внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан, в сферах медицинских услуг, производства строительных материалов, мебели, кожевенно-обувной продукции, химической промышленности, фармацевтики будет создано около 1000 рабочих мест. Обществом с ограниченной ответственностью «Yurxas» будет задействован цех по покраске тканей и полотна на уровне мировых стандартов. На производстве, запуск которого намечен на третий квартал 2017 года, будет создано 60 рабочих мест.
ООО «Baykal-KMU» также начнет свою деятельность к концу текущего года. Ожидается экспорт продукции предприятия, которое будет производить микробиологические удобрения "Байкал ЭМ-1" для повышения плодородия земель, в Турцию, ОАЭ, Индию и Пакистан. В обществах с ограниченной ответственностью «Avikon tex», «Urologic complex» будут предоставляться медицинские услуги для укрепления здоровья населения, профилактики различных заболеваний.
В проекте, намечаемом к реализации с участием АКБ «Ипотека банк», будет изготавливаться декоративная бумага для мебельной индустрии. Предприятие, на котором будет установлено современное оборудование из Китая и Турции, заработает в 2018 году. Кроме того, с участием банка будет налажена переработка 1200 тонн рыбной продукции.
В ООО "Art Dekor Group", специализирующемся на производстве 148 тонн труб и 400 тысяч фитингов в год, будет обеспечена занятость 60 человек.
Глава нашего государства особо отметил необходимость предварительного поиска рынка сбыта до начала процесса производства продукции.
Президенту нашей страны была представлена информация об инвестиционных проектах по развитию в Учтепинском районе сферы промышленности и услуг на 2017 год. В ней отражены сведения о направлениях деятельности предприятий, видах услуг, создаваемых рабочих местах, объемах выделяемых средств, ассортименте продукции.
ООО «Artikor», финансируемое "Халк банки" специализируется на производстве швейной продукции. На предприятии, где в год будет выпускаться 150 тысяч штук изделий, смогут трудоустроится 60 человек.
Президент нашей страны дал соответствующие поручения должностным лицам по дальнейшему совершенствованию новых проектов, увеличению рабочих мест.