Yozgi ta’tiling maroqli o‘tsin, bolajon!
Oromgohning ochilish marosimida Prezidentimiz rahnamoligida yosh avlodning har tomonlama barkamol voyaga yetishi, xususan, umumta’lim maktablari o‘quvchilarining puxta bilim olishi, yozgi ta’til davrini mazmunli va maroqli o‘tkazishi uchun zamonaviy sharoitlar yaratilayotgani alohida ta’kidlandi.
Joriy yilda viloyatda 11 ming 420 o‘quvchini dam oldirish ko‘zda tutilgan. Ularning 1 ming 250 nafari Toshkent viloyati, 10 mingdan ortig‘i viloyatdagi oromgohlarda hordiq chiqaradi.
– Bolalarning yozgi ta’til mavsumini yuksak saviyada tashkil etish, oromgohlarni tayyorlash va dam oluvchilar uchun har tomonlama qulay sharoit yaratish borasida zarur chora-tadbirlar ko‘rildi, – deydi viloyat kasaba uyushmalari tashkilotlari birlashmasi raisi o‘rinbosari K.Bekjonov. – Bugun ish boshlagan “Jayxun quyoshi” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohi yozgi ta’til mavsumida ming nafar bolani dam oldirish imkoniyatiga ega. Bu yerda bolalarning har bir kuni maroqli o‘tishi uchun barcha sharoit yaratilgan.
“Chinobod-qurilish” mas’uliyati cheklangan jamiyati quruvchilari tomonidan oromgohda 11 milliard 400 million so‘mlik qurilish-montaj ishlari bajarildi. Barcha bino va qurilmalar zamonaviy inventarlar bilan ta’minlandi. Oromgoh kutubxonasi badiiy adabiyotlar bilan boyitildi. Suzish havzasi, sport maydonchalari bolalar ixtiyoriga topshirildi.
– Bir kunda juda ko‘p do‘stlar orttirdim, – deydi shovotlik Humoyun Qurbonov. – Ovqatlari juda mazali ekan. Ayniqsa, turli mevalardan tayyorlangan sharbatlar jonu dilim. Qiziqishimizga qarab ingiliz tili, qandolatchilik, komputer saboqlari, tikuvchilik, ekologiya, rasm chizish, tennis, voleybol, futbol va boshqa to‘garaklarga qatnashimiz mumkin. Men ingliz tili bilan futbolni tanladim. Rasm chizishga ham qiziqaman. Bu yerda olgan taassurotlarimni sinfdoshlarimga, ota-onamga gapirib beraman.

Хорошего отдыха, ребята!
На открытии лагеря особо отмечалось, что под руководством Президента нашей страны создаются современные условия для воспитания молодого поколения гармонично развитыми личностями, в том числе качественного обучения учащихся общеобразовательных школ, их содержательного и полезного летнего отдыха.
В текущем году в области запланирован отдых 11 тысяч 420 учащихся. Из них 1 тысяча 250 мальчиков и девочек отдохнут в лагерях Ташкентской области, более 10 тысяч - лагерях, расположенных в Хорезмской области.
– Приняты необходимые меры по организации летних каникул детей на высоком уровне, подготовке лагерей к сезону и созданию необходимых условий для отдыхающих, - говорит заместитель председателя объединения профсоюзов области К.Бекжонов. – Начавший свою работу детский оздоровительный лагерь “Жайхун куёши” за лето может обеспечить отдых 1 тысячи детей. Здесь имеются все условия для интересного проведения каждого дня отдыха.
Строителями общества с ограниченной ответственностью “Чинобод-курилиш” в лагере выполнены строительно-ремонтные работы на 11 миллиардов 400 миллионов сумов. Все здания и сооружения оснащены современным инвентарем. Пополнены фонды библиотеки лагеря. В распоряжении детей находятся плавательный бассейн, спортивные площадки.
– Я быстро приобрел здесь множество друзей, – говорит Хумоюн Курбонов из Шаватского района. – Нас очень вкусно кормят. Действуют различные кружки - по английскому языку, кондитерскому делу, компьютерной грамотности, швейному делу, экологии, рисованию, спортивные секции по теннису, волейболу, футболу. Я выбрал английский язык и футбол. Также я люблю рисовать. Конечно, я расскажу родителям и друзьям о своих впечатлениях.