Qozog‘istonning Jambil viloyati delegatsiyasi Jizzax viloyatida bo‘ldi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Qozog‘istonga davlat tashrifidan so‘ng mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga ko‘tarildi.
Qozog‘iston Respublikasi Jambil viloyati hokimligi, ishbilarmon doiralari vakillaridan iborat delegatsiya Jizzax viloyatida bo‘ldi.
Jambil viloyati hokimi Karim Kokrekbayev boshchiligidagi delegatsiya Jizzax viloyati hokimi Ulug‘bek Uzoqov bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlarining oliy darajadagi uchrashuvlarida erishilgan kelishuvlar xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik aloqalari va mamlakatlarimiz hamkorligini yanada mustahkamlashga xizmat qilayotgani alohida ta’kidlandi.
Mehmonlar Jizzax politexnika instituti, Olimpiya zaxiralari kolleji, viloyat tadbirkorlikka ko‘maklashish markazi, bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi, “Jizzaxplasteks” O‘zbekiston – Germaniya qo‘shma korxonasi faoliyati bilan tanishdi. Sharof Rashidov tumanidagi “Yangiobod” mahalla fuqarolar yig‘inida yangilangan namunaviy loyihalar asosida qurilgan zamonaviy uy-joylarni ko‘rdi.
Jizzax shahridagi Xotira xiyobonida Motamsaro ona haykali poyiga gul qo‘ydi. Xiyobondagi “Nuroniylar maskani” majmuasida faoliyat yuritayotgan milliy madaniy markazlar faoliyati, “Do‘stlik uyi”da madaniy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazish uchun yaratilgan sharoitlar, viloyat qozoq milliy madaniyat markazi faollari bilan o‘tkazilgan samimiy suhbat mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
– Xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik davlatlar ijtimoiy-siyosiy rivojlanishida muhim omil bo‘lib xizmat qiladi, – deydi Jambil viloyati o‘zbek madaniyati birlashmasi faxriy prezidenti G‘afur Qosimov. – Jambil ko‘p millatli hudud. O‘zbeklar ham boshqa millatlar qatori tinch-totuv yashab, mehnat qilmoqda.
Delegatsiya a’zolari “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida yengil va kichik yuk avtomashinalari, mikroavtobuslar, qishloq xo‘jalik texnikalari uchun batareyalar ishlab chiqaradigan «Jizzax akkumulyator zavodi» sexlari, zavod laboratoriyasi, ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdi. Mehmonlar ushbu korxona mahsulotlari Qozog‘istonda ham xaridorgir ekanini ta’kidladi.
Jizzax shahrida tashkil etilgan sanoat yarmarkasi mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otdi. G‘allaorol tumanidagi “Sangzorparranda” MChJda yetishtirilgan go‘sht mahsulotlari, Jizzax shahridagi “Ecoclimat” MChJning shisha-tola buyumlari, “JizzaxPlastex” qo‘shma korxonasi mahsulotlari, Sharof Rashidov tumanidagi “Davurbek Jilosi” MChJning qandolat mahsulotlari, Do‘stlik, Zomin, Zarbdor, Paxtakor, Forish, Mirzacho‘l, Yangiobod va Baxmal tumanlari sanoat korxonalarida ishlab chiqarilgan xalq iste’moli mollari sifati va zamonaviy dizayni bilan mehmonlarga manzur bo‘ldi.
G‘allaorollik hunarmand Barno Narzullayevaning yarmarkada namoyish etgan sopol tovoq, lagan va boshqa buyumlarini mehmonlar yuqori baholadi.
– Jambil viloyatining O‘zbekiston bilan tovar aylanmasi hajmi 2016-yilda 34 million AQSh dollarini tashkil etdi, – deydi Jambil viloyati hokimi Karim Kokrekbayev. – Bu ko‘rsatkich 2015-yil bilan solishtirganda 28 foizga ortganini ko‘rish mumkin. Jambil viloyati orqali O‘zbekistonga bug‘doy, makkajo‘xori, kungaboqar yog‘i, fosfat, kalsiy, natriy trifosfat va boshqa xalq iste’moli mollari eksport qilinmoqda. O‘zbekistondan ho‘l va quruq meva, konditer mahsulotlari, mineral suv, trikotaj buyumlari, qurilish materiallari va boshqa mahsulotlar import qilayapmiz. Jizzax viloyatiga tashrifimiz viloyatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni yanada kengaytirishga keng yo‘l ochadi.

Сотрудничество между нашими народами последовательно развивается
Государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Республику Казахстан поднял отношения между нашими странами на новый уровень.
Делегация, состоящая из представителей акимата и деловых кругов Жамбылской области Казахстана, посетила Джизакскую область.
Возглавляемая акимом Жамбылской области Каримом Кокрекбаевым делегация встретилась с хокимом Джизакской области Улугбеком Узоковым.
В ходе встречи особо отмечалось, что договоренности, достигнутые в ходе встреч Президентов Узбекистана и Казахстана, способствуют дальнейшему укреплению дружественных связей и сотрудничества между нашими народами.
Гости посетили Джизакский политехнический институт, колледж олимпийского резерва, областной центр содействия предпринимательству, детский многопрофильный медицинский центр, узбекско-германское совместное предприятие "Жиззахпластекс". Ознакомились с домами, возведенными на основе обновленных типовых проектов в махалле "Янгиобод" Шараф-Рашидовского района.
Делегация возложила цветы к подножию памятника Скорбящей матери на Аллее памяти города Джизака. Деятельность национальных культурных центров, "Дома дружбы", где созданы все условия для проведения культурно-просветительских мероприятий, искренняя беседа с активистами областного казахского национального культурного центра произвели большое впечатление на гостей.
- Дружба между народами способствует развитию государств, - говорит почетный президент Жамбылского областного объединения узбекской культуры Гафур Косимов. - Жамбыл – многонациональный регион. Как и представители других национальностей, в нем в мире и согласии живут, трудятся и узбеки.
Члены делегации посетили свободную экономическую зону "Джизак", где ознакомились с работой Джизакского аккумуляторного завода, выпускающего аккумуляторы для легковых и малых грузовых машин, микроавтобусов и сельхозтехники, осмотрели лабораторию завода. Гости отметили, что продукция данного предприятия пользуется спросом и в Казахстане.
Большой интерес у гостей вызвала промышленная ярмарка, организованная в Джизаке. Они высоко оценили качество и современную упаковку мясных изделий ООО "Сангзорпарранда" Галляаральского района, продукции на основе стекловолокна ООО "Ecoclimat" Джизака, продукции СП "JizzaxPlastex", кондитерских изделий "Davurbek Jilosi" Шараф-Рашидовского района, товаров промышленных предприятий Дустликского, Зааминского, Зарбдарского, Пахтакорского, Фаришского, Мирзачульского, Янгиабадского и Бахмальского районов.
Гостям пришлись по душе и гончарные изделия галляаральской ремесленницы Барно Нарзуллаевой.
- Объем товарооборота между Жамбылской областью и Узбекистаном в 2016 году составил 34 миллиона долларов США, - говорит аким Жамбылской области Карим Кокрекбаев. - По сравнению с 2015 годом этот показатель вырос на 28 процентов. Через Жамбылскую область в Узбекистан экспортируются пшеница, кукуруза, подсолнечное масло, фосфат, кальций, трифосфат натрия и другая продукция. Из Узбекистана импортируем свежие и сушеные фрукты, кондитерские изделия, минеральную воду, трикотажную продукцию, стройматериалы и другие товары. Наш визит в Джизакскую область позволит еще более укрепить дружбу и расширить сотрудничество между нашими областями.