O‘zbekiston mahsulotlari barchaning e’tiborini tortmoqda
Ostona shahrida EKSPO – 2017 xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazmada 120 dan ortiq davlat o‘zining texnologik, ilmiy, madaniy yutuqlarini namoyish etmoqda. O‘zbekiston pavilyoni ko‘rgazma ishtirokchilari va mehmonlari e’tiborini jalb qilmoqda.
O‘zA maxsus muxbiri Bekzod Hidoyatov ularning ayrimlari bilan suhbatlashdi.
Maykl Xoi, “Zoodel” kompaniyasi ta’sischisi (Shvetsariya):
– O‘zbekiston pavilyoni bizda katta taassurot uyg‘otdi. Mamlakatingiz energetika sohasida yuksak natijalarga erishganiga guvoh bo‘ldik. Tabiiy va mineral o‘g‘itlarga boy. Iqtisodiy salohiyati yuksalib bormoqda. Yoshlarning robototexnika yo‘nalishida qo‘lga kiritayotgan yutuqlari bizning havasimizni keltirdi.
Ko‘rgazmadan o‘rin olgan mahsulotlar O‘zbekiston qo‘lga kiritayotgan yutuqlarni yorqin ifodalab turibdi.
Ali Salmon Anchan (Pokiston):
– Mutaxassisligim dizayn-san’atshunos bo‘lgani uchun ko‘rgazmada ishtirok etayotgan mamlakatlar pavilyonining dekoratsiyasi bilan qiziqmoqdaman.
Barcha pavilyonlarni aylanib chiqib, O‘zbekistonniki singari betakror dizaynga ko‘zim tushmadi. Bir qarashda oddiy, sodda ko‘rinsa-da,  did bilan bezatilgan. Yorug‘lik me’yorida. Ranglar nainki EKSPO – 2017 mazmun-mohiyatiga, ko‘rgazmaga qo‘yilgan mahsulotlarga ham uyg‘un ravishda tanlangan, mamlakatingiz bayrog‘idagi ranglar aks ettirilgandek go‘yo. Bu yerga kirgan odam ruhan dam oladi. Fikri tiniqlashadi.
O‘zbekiston haqida, uning boy tarixi va betakror madaniyati haqida juda ko‘p eshitganman. Pavilyon bilan tanishar ekanman, o‘zimni yurtingizda yurgandek his qildim.
Peng Zi Zi, Jahon savdo markazi loyiha rahbari (BAA):
– O‘zbekiston pavilyoni ko‘rgazma mavzusiga mos interfaol usulda loyihalashtirilgan. Shu bois bu yer juda gavjum. Muhimi, tashrif buyuruvchilar mamlakatingizning suv, quyosh, shamol energiyasi va robototexnika sohalarida amalga oshirayotgan ishlari, qo‘lga kiritayotgan yutuqlari haqida muayyan ma’lumotga ega bo‘lmoqda.
Men O‘zbekiston pavilyonini “milliylik va zamonaviylik aks etgan makon”, deb atagan bo‘lardim.
EKSPO – 2020 Dubayda o‘tkaziladi. Mazkur ko‘rgazmada O‘zbekistonning ham ishtirok etishini chin yurakdan istaymiz.
Duglas Klan, ishtirokchi (Kanada):
– O‘zbekiston pavilyoni barchada katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Men bu yerda nafaqat kelajak energiyasi qanday bo‘lishi haqida ma’lumotga ega bo‘ldim, balki oddiy suv yordamida harakatlanadigan ixcham avtomobil va quyosh nuridan quvvatlanadigan “Ravon”ni o‘z ko‘zlarim bilan ko‘rdim. Yurtingizning boy madaniy merosi, tarixi va buguni bilan tanishdim. Juda ajoyib!
Szyan Li, Xitoy milliy neftgaz korporatsiyasi bosh menejeri:
– O‘zbekistonning gaz va elektr energiyasini tejash va undan samarali foydalanish to‘g‘risidagi g‘oyasi tahsinga loyiq.
Mamlakatingizning kelajak energiyasi bo‘yicha tajribasidan namuna olsa arziydi. Ekspozitsiyaga qo‘yilgan mahsulotlar ko‘rgazma ishtirokchilarida katta taassurot qoldirmoqda. Buni ularning yuz-ko‘zlaridan bilsa bo‘ladi.

Продукция Узбекистана привлекает внимание участников международной выставки
На Международной специализированной выставке ЭКСПО – 2017 в Астане более 120 государств демонстрируют свои технологические, научные, культурные достижения. Павильон Узбекистана привлекает внимание участников и гостей выставки.
Специальный корреспондент УзА Бекзод Хидоятов побеседовал с некоторыми из них.
Майкл Хои, учредитель компании “Zoodel” (Швейцария):
– Павильон Узбекистана произвел на нас большое впечатление. Мы стали свидетелями достижений Узбекистана, располагающего богатыми природными ресурсами, высоких результатов в сфере энергетики. Неуклонно растет и экономический потенциал. Мы восхищены успехами молодежи в области робототехники.
Экспонируемая на выставке продукция ярко демонстрирует достигаемые Узбекистаном успехи в экономическом развитии.
Али Салмон Анчан (Пакистан):
– Поскольку по специальности я дизайнер-искусствовед, мне интересны декорации павильонов стран-участниц выставки.
Ознакомившись с павильонами выставки, убедился в неповторимом дизайне узбекского павильона. На первый взгляд он кажется простым, но понимаешь, что он оформлен со вкусом. Свет – в норме. Цвета выбраны в гармоничном сочетании с сутью и значением выставки ЭКСПО – 2017, демонстрируемой продукцией, они также созвучны цветовой гамме флага страны. Обстановка располагает посетителя к ознакомлению с тем, что здесь представлено.
Очень много слышал об Узбекистане, его богатой истории и неповторимой культуре. Ознакомившись с павильоном, я будто посетил вашу страну.
Пенг Зи Зи, руководитель проекта Всемирного торгового центра (ОАЭ):
– Павильон Узбекистана спроектирован в интерактивной форме, что соответствует тематике выставки. Поэтому здесь весьма оживленно. Важно, что посетители получают определенную информацию о работе, осуществляемой страной в области использования возобновляемых источников энергии и робототехники, достигаемых в этом успехах.
Я назвал бы павильон Узбекистана платформой, где гармонично сочетаются национальная самобытность и современность.
ЭКСПО – 2020 будет проводиться в Дубае. Искренне желаем, чтобы на данной выставке также участвовал и Узбекистан.
Дуглас Клан, участник (Канада):
– Павильон Узбекистана вызывает у всех большой интерес.
Здесь я не только получил информацию об энергии будущего, но и воочию увидел, как с помощью обычной воды движется мини-автомобиль и заряжающийся от солнечных лучей автомобиль “Ravon”. Ознакомился с богатым культурным наследием, историей и сегодняшним днем вашей страны. Очень интересно и познавательно!
Цзян Ли, главный менеджер Китайской национальной нефтегазовой корпорации:
– Заслуживает особого внимания идея Узбекистана об экономии и рациональном использовании газа и электроэнергии.
Стоит позаимствовать опыт страны в области использования энергии будущего. Демонстрируемая в экспозиции продукция оставляет большое впечатление у участников выставки.