O‘zbekiston va Hindiston strategik sheriklikni yanada mustahkamlash tarafdori
Davlatimiz rahbari Hindiston Bosh vazirini ShHT sammitida Hindistonning mazkur xalqaro tashkilotga to‘laqonli a’zo sifatida qo‘shilishi to‘g‘risida qaror qabul qilinayotgani munosabati bilan tabrikladi.
Shavkat Mirziyoyev mazkur uchrashuv Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining 2016-yil mamlakatimizga amalga oshirgan tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar ijrosini muhokama qilish va hamkorlikning istiqbollarini belgilab olish uchun yaxshi imkoniyat ekanini ta’kidladi.
Narendra Modi O‘zbekiston Hindistonni ShHTga a’zolikka qabul qilish to‘g‘risidagi taklifni qat’iy qo‘llab-quvvatlab kelgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Ushbu tarixiy voqea o‘zaro serqirra sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, xavfsizlikni ta’minlash, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar yaratishini qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyevni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylangani bilan yana bir bor tabriklab, ikki mamlakat o‘rtasidagi mustahkam ishonchga asoslangan aloqalar bundan keyin ham rivojlanib borishiga ishonch bildirdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Hindiston o‘rtasidagi munosabatlarni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Ayniqsa, siyosiy muloqotga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Tomonlar bundan buyon ham oliy va yuksak darajadagi aloqalarni faol rivojlantirish, muntazam siyosiy maslahatlar o‘tkazish, xalqaro tuzilmalar doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlash amaliyotini davom ettirishga tayyor ekanini bildirdi.
O‘zaro savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalari ko‘rib chiqilar ekan, 2016-yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aylanmasi 15 foiz o‘sib, 366 million AQSh dollarini tashkil qilgani ta’kidlandi. Biroq bu ko‘rsatkich ikki davlat imkoniyatlarini to‘liq aks ettirmaydi. O‘zbekiston bilan Hindiston o‘zaro savdo hajmini oshirish va tarkibini diversifikatsiya qilish uchun ulkan salohiyatga ega.
"Navoiy" erkin iqtisodiy zonasida "Minda" kompaniyasi bilan avtomobillar butlovchi buyumlarini ishlab chiqarish, "Novafarm" va "Ultra Xels Kear" kompaniyalari bilan Surxondaryo viloyatida dori-darmonlar va Toshkent viloyatida ineksiya preparatlari ishlab chiqaradigan zamonaviy korxonalarning bunyod etilishi ikki davlat o‘rtasidagi investitsiyaviy hamkorlikka misol bo‘la oladi.
Birgalikda dasturiy mahsulotlar yaratish va telekommunikatsiya uskunalari ishlab chiqarish, meva-sabzavotlar, pilla va charmni chuqur qayta ishlash, eksport uchun tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish, avtomobil ehtiyot qismlari, elektrotexnika mahsulotlari, maishiy kimyo tovarlari va o‘simliklarni himoya qilish vositalari ishlab chiqarish kabi sohalarda istiqbolli loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Hindistonning faramatsevtika sohasida boy tajribasini inobatga olib, ushbu yo‘nalishda uzoq muddatli hamkorlikni amalga oshirishdan manfaatdor ekanini bildirdi.

Uzbekistan and India stand for further deepening strategic partnership
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has met with Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi at the SCO summit in Astana.
The Head of our state has congratulated the Prime Minister of India on the upcoming adoption of India as a full-fledged member of the SCO during the summit.
Shavkat Mirziyoyev has highlighted that this meeting is a good opportunity to discuss the pace of implementing the agreements, reached during the visit of the Prime Minister of India to our country in 2016 and to determine prospects of further developing bilateral cooperation.
Narendra Modi expressed sincere gratitude for Uzbekistan’s firm support of the membership of India in the SCO. He underlined that this historical event will create principally new opportunities for developing further multifaceted bilateral partnership, allow to enhance regional cooperation in the sphere of security, trade-economic and investment spheres.
The Prime Minister of India once again has congratulated Shavkat Mirziyoyev on his election as the President of the Republic of Uzbekistan and expressed confidence in further development of the cooperation between our countries, based on mutual trust.
The parties have discussed the issues of further enhancing relations between Uzbekistan and India.
It was underscored that a significance is attached to political dialogue. Mutual willingness to further develop contacts on the highest and high levels, regularly conduct political consultations, continue mutual support within the frameworks of international organizations has been re-affirmed.
The sides have highlighted that in 2016 the trade turnover increased by 15 per cents and reached 366 million US dollars. However, this indicator is far below the potential of the two countries, Uzbekistan and India are able to increase the volumes and diversify the structure of the mutual trade.
Car parts manufacturing with “Minda” company at the Navoi free economic zone, modern full-cycle enterprises, manufacturing medicines and injection drugs in Surkhandarya and ashkent regions with “Novafarm” and “Ultra Heathcare” companies are successful examples of the investment cooperation.
The parties have considered the possibilities of joint implementation of prospective projects in such spheres as development of joint software products and manufacturing telecommunications equipment, processing of fruits and vegetables, deep processing of raw silk and leather, manufacturing and exporting finished products, production of wide assortment of car parts, electrotechnical goods, household chemicals and plant protection products.
Uzbekistan, considering rich experience of India, has expressed interest in establishing long-term cooperation in pharmaceuticals.