O‘zbekiston va Hindiston strategik sheriklikni yanada mustahkamlash tarafdori
Davlatimiz rahbari Hindiston Bosh vazirini ShHT sammitida Hindistonning mazkur xalqaro tashkilotga to‘laqonli a’zo sifatida qo‘shilishi to‘g‘risida qaror qabul qilinayotgani munosabati bilan tabrikladi.
Shavkat Mirziyoyev mazkur uchrashuv Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining 2016-yil mamlakatimizga amalga oshirgan tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar ijrosini muhokama qilish va hamkorlikning istiqbollarini belgilab olish uchun yaxshi imkoniyat ekanini ta’kidladi.
Narendra Modi O‘zbekiston Hindistonni ShHTga a’zolikka qabul qilish to‘g‘risidagi taklifni qat’iy qo‘llab-quvvatlab kelgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Ushbu tarixiy voqea o‘zaro serqirra sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, xavfsizlikni ta’minlash, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar yaratishini qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyevni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylangani bilan yana bir bor tabriklab, ikki mamlakat o‘rtasidagi mustahkam ishonchga asoslangan aloqalar bundan keyin ham rivojlanib borishiga ishonch bildirdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Hindiston o‘rtasidagi munosabatlarni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Ayniqsa, siyosiy muloqotga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Tomonlar bundan buyon ham oliy va yuksak darajadagi aloqalarni faol rivojlantirish, muntazam siyosiy maslahatlar o‘tkazish, xalqaro tuzilmalar doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlash amaliyotini davom ettirishga tayyor ekanini bildirdi.
O‘zaro savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalari ko‘rib chiqilar ekan, 2016-yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aylanmasi 15 foiz o‘sib, 366 million AQSh dollarini tashkil qilgani ta’kidlandi. Biroq bu ko‘rsatkich ikki davlat imkoniyatlarini to‘liq aks ettirmaydi. O‘zbekiston bilan Hindiston o‘zaro savdo hajmini oshirish va tarkibini diversifikatsiya qilish uchun ulkan salohiyatga ega.
"Navoiy" erkin iqtisodiy zonasida "Minda" kompaniyasi bilan avtomobillar butlovchi buyumlarini ishlab chiqarish, "Novafarm" va "Ultra Xels Kear" kompaniyalari bilan Surxondaryo viloyatida dori-darmonlar va Toshkent viloyatida ineksiya preparatlari ishlab chiqaradigan zamonaviy korxonalarning bunyod etilishi ikki davlat o‘rtasidagi investitsiyaviy hamkorlikka misol bo‘la oladi.
Birgalikda dasturiy mahsulotlar yaratish va telekommunikatsiya uskunalari ishlab chiqarish, meva-sabzavotlar, pilla va charmni chuqur qayta ishlash, eksport uchun tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish, avtomobil ehtiyot qismlari, elektrotexnika mahsulotlari, maishiy kimyo tovarlari va o‘simliklarni himoya qilish vositalari ishlab chiqarish kabi sohalarda istiqbolli loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Hindistonning faramatsevtika sohasida boy tajribasini inobatga olib, ushbu yo‘nalishda uzoq muddatli hamkorlikni amalga oshirishdan manfaatdor ekanini bildirdi.

Узбекистан и Индия выступают за дальнейшее углубление стратегического партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на полях астанинского саммита ШОС встретился с Премьер-министром Республики Индия Нарендра Моди.
Глава нашего государства поздравил Премьер-министра Индии в связи с предстоящим принятием на саммите ШОС решения о вступлении Индии в организацию в качестве полноправного члена.
Шавкат Мирзиёев отметил, что эта встреча является хорошей возможностью для обсуждения хода реализации договоренностей, достигнутых во время визита Премьер-министра Индии в нашу страну в 2016 году, и определения перспектив дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
Нарендра Моди выразил искреннюю благодарность за то, что Узбекистан всегда твердо поддерживал предложение о членстве Индии в ШОС. Он отметил, что данное историческое событие создаст принципиально новые возможности для дальнейшего развития многогранного двустороннего партнерства, позволит расширить практическое региональное сотрудничество в области безопасности, в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Премьер-министр Индии еще раз поздравил Шавката Мирзиёева с избранием Президентом Республики Узбекистан и выразил уверенность в дальнейшем развитии сотрудничества между нашими странами, основанного на взаимном доверии.
На встрече стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения отношений между Узбекистаном и Индией.
Отмечалось, что особое значение придается политическому диалогу. Выражена обоюдная готовность и далее активно развивать контакты на высшем и высоком уровнях, регулярно проводить политические консультации, продолжать практику взаимной поддержки в рамках международных структур.
При рассматривании двустороннего торгово-экономического сотрудничества подчеркивалось, что по итогам 2016 года товарооборот увеличился на 15 процентов и составил 366 миллионов долларов США. Однако этот показатель далеко не полностью отражает возможности двух стран, Узбекистан и Индия обладают огромным потенциалом для наращивания объемов и диверсификации структуры взаимной торговли.
Производство автокомплектующих с компанией «Минда» в свободной экономической зоне «Навои», современные предприятия полного цикла с компаниями «Новафарм» и «Ультра Хелс Кеар» по выпуску лекарств в Сурхандарьинской области и инъекционных препаратов в Ташкентской области – успешные примеры инвестиционного сотрудничества.
Были рассмотрены возможности совместной реализации перспективных проектов в таких отраслях, как разработка совместных программных продуктов и выпуск телекоммуникационного оборудования, переработка плодоовощной продукции, глубокая переработка шелка-сырца и кожи, выпуск готовой продукции с последующим экспортом, производство широкой номенклатуры автокомплектующих, электротехнической продукции, товаров бытовой химии и средств защиты растений.
Узбекская сторона с учетом богатого опыта Индии выразила заинтересованность в установлении долгосрочного сотрудничества в фармацевтической сфере.