O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston Prezidenti Almazbek Atamboyev bilan uchrashdi
ShHTning Ostona sammiti doirasida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev o‘zi uchun ajratilgan qarorgohda Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev bilan uchrashdi.
Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston Prezidenti bilan bu galgi uchrashuvi ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash, hamkorlik aloqalarni kengaytirishda muhim bosqich bo‘lishi, Samarqanddagi uchrashuvda erishilgan kelishuvlarni mazmunan boyitishini ta’kidladi.
Almazbek Atamboyev o‘zbek va qirg‘iz xalqlarining azaliy qardoshlik munosabatlari, urf-odat va an’analari o‘xshashligi o‘zaro hamkorlikni izchil rivojlantirishda muhim omil bo‘layotganini qayd etdi.
Keyingi paytlarda ikki davlat o‘rtasidagi aloqalar sezilarli darajada faollashdi. Davlat rahbarlarining telefon orqali muloqotlari, hukumatlar va hududlar darajasida delegatsiyalar almashinuvi amalga oshirilmoqda. Mamlakatlarimiz jamoatchiligi vakillarining Andijon va O‘sh shaharlariga o‘zaro tashrifi  bo‘lib o‘tdi.
Prezidentlar siyosiy muloqotni yanada rivojlantirish va ijtimoiy-iqtisodiy munosabatlarni kengaytirish masalalarini muhokama etib, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik qator muammolar yuzasidan fikr almashdilar.
Shavkat Mirziyoyev Almazbek Atamboyevni O‘zbekistonga o‘ziga qulay bo‘lgan vaqtda tashrif buyurishni taklif qildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Кыргызстана Алмазбеком Атамбаевым
В рамках саммита ШОС в Астане Президент Шавкат Мирзиёев в отведенной для него резиденции встретился с Президентом Республики Кыргызстан Алмазбеком Атамбаевым.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что нынешняя встреча с Президентом Кыргызстана служит укреплению и расширению сотрудничества между нашими странами, обогащению новым содержанием договоренностей, достигнутых на встрече в Самарканде.
Алмазбек Атамбаев отметил, что древние братские отношения узбекского и кыргызского народов, общность обычаев и традиций служат важным фактором в последовательном развитии взаимного сотрудничества.
В последнее время активизировались связи между двумя государствами. Главы государств проводят диалог по телефону, осуществляется обмен делегациями на уровне правительств и регионов. Состоялись взаимные визиты представителей общественности наших стран в города Андижан и Ош.
Президенты обсудили вопросы развития политического диалога и расширения социально-экономических отношений, обменялись мнениями по интересующему стороны ряду проблем регионального и международного характера.
Шавкат Мирзиёев пригласил Алмазбека Атамбаева посетить с визитом Узбекистан в удобное для него время.