O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Bosh vaziri Navoz Sharif bilan uchrashdi
Shavkat Mirziyoyev va Navoz Sharif uchrashuvida asosiy e’tibor mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari, mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash masalalariga qaratildi.
O‘zbekiston Pokistonning ShHTga a’zo davlat sifatida qabul qilinishini qo‘llab-quvvatlab, tashkilotga raisligi davrida bu masalaga alohida e’tibor qaratdi.
Mamlakatlarimiz xalqaro maydonda bir-birini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda davlatlararo, hukumatlararo va idoralararo 50 ga yaqin hujjat imzolangan. Mamlakatimizda Pokiston bilan hamkorlikda tashkil etilgan 55 korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
O‘zbekiston Pokistonga paxta tolasi, ko‘nchilik xomashyosi, transport va turizm xizmatlarini eksport qiladi. Pokiston mamlakatimizga dori vositalari, kimyo va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetkazib beradi, transport xizmati ko‘rsatadi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Pokiston bilan ko‘p qirrali va o‘zaro  manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish tarafdori ekanini qayd etdi.
Pokiston Bosh vaziri Navoz Sharif Pokiston O‘zbekiston bilan barcha sohalarda hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился с Премьер-министром Пакистана Навазом Шарифом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в отведенной для него резиденции встретился с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Навазом Шарифом. На встрече обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития сотрудничества между нашими странами, вопросы укрепления региональной безопасности.
Узбекистан поддержал прием Пакистана в ШОС в качестве государства-члена, уделил особое внимание данному вопросу во время своего председательства в организации.
Наши страны поддерживают друг друга на международной арене. Между Узбекистаном и Пакистаном заключено около 50 межгосударственных, межправительственных и межведомственных документов в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах. В нашей стране действуют 55 предприятий, организованных в сотрудничестве с Пакистаном.
Узбекистан экспортирует в Пакистан хлопковое волокно, кожгалантерейное сырье, транспортные и туристические услуги. Пакистан поставляет в нашу страну лекарственные средства, химическую и сельскохозяйственную продукцию, оказывает транспортные услуги.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что Узбекистан и в дальнейшем будет развивать многоплановое и взаимовыгодное сотрудничество с Пакистаном.
Премьер-министр Пакистана Наваз Шариф отметил, что Пакистан заинтересован в дальнейшем расширении сотрудничества с Узбекистаном во всех сферах.