O‘zbekiston delegatsiyasining Qobul shahrida o‘tgan xalqaro uchrashuvdagi ishtirokiga doir
2017-yilning 6-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili boshchiligidagi delegatsiya Afg‘oniston Islom Respublikasi poytaxtida o‘tkazilgan “Qobul jarayoni” xalqaro uchrashuvida ishtirok etdi.
BMTning Afg‘onistonga ko‘maklashish bo‘yicha missiyasi yordamida Afg‘oniston Islom Respublikasi tashabbusi bilan o‘tkazilgan tadbirda 20 dan ortiq davlatlar, jumladan qo‘shni mamlakatlar delegatsiyalari ishtirokida Afg‘oniston, mintaqa va jahondagi xavfsizlik va terrorizm tahdidi muammolari hamda Afg‘onistondagi kurashayotgan tomonlarni murosaga keltirish masalalari muhokama qilindi.
Konferensiyada Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani va Afg‘oniston Hukumati Ijroshi Raisi Abdulla Abdulla nutq so‘zladi.
6-7-iyun kunlari Qobul shahrida O‘zbekiston delegatsiyasini Afg‘oniston Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani qabul qildi, Afg‘oniston Prezidentining infratuzilmalar, kadrlar resurslari va texnologiyalar bo‘yicha katta maslahatchisi Humoyun Qayumiy, Afg‘oniston Prezidentining qishloq xo‘jaligi va rivojlanish masalalari bo‘yicha katta maslahatchisi Abdul Hamid Helmondiy, Afg‘oniston Prezidentining milliy xavfsizlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi Muhammad Hanif Atmar, Afg‘oniston Prezidentining MDH mamlakatlari bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha maxsus vakili Shokir Korgar, Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Hikmat Xalil Karzay, shuningdek Jamoat ishlari, Sog‘liqni saqlash, Energetika va suv resurslari, Transport va fuqaro aviatsiyasi vazirliklarining rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Forum davomida Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ahmet Yildiz bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi va unda tomonlarni qiziqtirgan masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Tashrif doirasida Afg‘oniston Islom Respublikasining turli vazirlik va idoralari vakillari bilan ham uchrashuvlar o‘tkazilib, ularda savdo-iqtisodiy hamkorlikning ayrim masalalari muhokama qilindi.

Об участии делегации Узбекистана в международной встрече в г.Кабуле
6 июня 2017 года узбекская делегация во главе со Специальным представителем Президента Республики Узбекистан по Афганистану приняла участие в международной встрече «Кабульский процесс» в столице Исламской Республики Афганистан.
На мероприятии, инициированном ИРА при поддержке Миссии ООН по содействию Афганистану, делегации более чем 20 стран, в том числе соседних государств, обсудили проблемы безопасности и угрозы терроризма в Афганистане, регионе и мире, вопросы межафганского примирения.
На конференции выступили Президент ИРА Мухаммад Ашраф Гани, Исполнительный Председатель Правительства ИРА Абдулла Абдулла.
6-7 июня в рамках пребывания в г.Кабуле узбекскую делегацию принял президент Афганистана Мухаммад Ашраф Гани, проведены переговоры со старшим советником Президента ИРА по вопросам инфраструктуры, кадровых ресурсов и технологиям Хумаюном Каюми, старшим советником Президента ИРА по вопросам сельского хозяйства и развития Абдулом Хамидом Хелманди, советником Президента ИРА по вопросам национальной безопасности Мухаммадом Ханифом Атмаром, специальным представителем Президента ИРА по развитию сотрудничества со странами СНГ Шокиром Коргаром, первым заместителем министра иностранных дел Хикматом Халилом Карзаем, а также руководителями министерств общественных работ, здравоохранения, энергетики и водных ресурсов, транспорта и гражданской авиации.
В кулуарах Форума проведена встреча с первым заместителем министра иностранных дел Турецкой Республики Ахметом Йылдызом, где состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
В рамках визита также состоялись встречи с представителями различных министерств и ведомств ИРА, на которых были обсуждены отдельные вопросы торгово-экономического сотрудничества.