2017-06-08 | Iqtisodiyot
– O‘tgan yili noqulay ob-havo oqibatida asal yetishtirishda ko‘ngildagidek natijaga erishilmadi, – deydi “Qashqadaryo asali” mas’uliyati cheklangan jamiyati raisi Karim Xonnazarov. – Qish biroz sovuq kelganidan asalarichilik xo‘jaliklarida talafot ko‘p bo‘ldi. Bu yil mavsumni samarali boshladik. Naslchilik xo‘jaliklarida zotli arilarni ko‘paytirib, asalari paketlarini talafot ko‘rgan xo‘jaliklarga tarqatdik. Oziqasini yetkazib berishga ko‘maklashdik. Ayni paytda barcha xo‘jaliklarda birinchi bosqich asalni yig‘ib olish ishlari yakunlandi. Yangi tashkil etilgan asalarichilik xo‘jaliklari tijorat banklari tomonidan qo‘llab-quvvatlanib, o‘z vaqtida imtiyozli kreditlar ajratilmoqda. Ular zarur jihoz va asbob-uskunalar bilan ta’minlanmoqda. Bunday jihozlar viloyatning o‘zida tayyorlanayotgani ishimizni yengil qilayotir. Aholining ushbu shifobaxsh ne’matga bo‘lgan ehtiyojini to‘liq qondirish bilan birga, mahsulotni eksportga yo‘naltirishni ham rejalashtirganmiz.
Asalari boqish g‘oyat mashaqqatli ish. U asalarichidan og‘ir mehnat, tajriba va sohaga oid chuqur bilim talab qiladi. Boshqacha aytganda, asalchi ariday mehnatkash va sabr-toqatli bo‘lishi kerak.
– Shu ish bilan shug‘ullanayotganimga 33-yildan oshdi, – deydi chiroqchilik Abdurahmon Boboyev. – Hozirgi kunda 700 dan ziyod asalari oilasini parvarishlamoqdamiz. Har bir asalari oilasidan yiliga 20-25 kilogramm asal olamiz, o‘rtacha 15 tonna mahsulotni bozorga chiqaramiz. Uch o‘g‘lim ham kasbimni davom ettirmoqda. Ular mening ko‘makchilarim. Asalarichilikda yalqovlik yaramaydi. Tog‘ni-tog‘, cho‘lni-cho‘l demay, qiyinchiliklarga chidab qancha uzoq masofaga borilsa, hosildorlik ham shuncha yuqori bo‘ladi. Masalan, biz mart oyining boshidan hatto Jizzax, Sirdaryo viloyatlarigacha boramiz. Daromad ham shunga yarasha bo‘layapti.
Xo‘jalikda naslchilik ishlari yaxshi yo‘lga qo‘yilgan. Asalari oilalari ko‘payishida naslchilik ishlarining muntazam olib borilayotgani muhim ahamiyat kasb etmoqda. Masalan, o‘tgan yili xo‘jalik a’zolari 3 mingdan ziyod "Karpat" zotli ari yetishtirib, boshqa xo‘jaliklarga tarqatgan bo‘lsa, joriy yilda bu ko‘rsatkich 5 mingni tashkil etdi.
Viloyat markaziy davlat o‘rmon xo‘jaligidan olingan ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilda belgilangan dasturga asosan 520 aholi xonadonida 4-5 tadan asalari oilasi tashkil etish mo‘ljallangan.
– Neft-gaz sohasida ishlayman, – deydi kosonlik Oybek Boqiyev. – Yosh oila sifatida o‘tgan yili tumanimizdagi namunali loyiha asosida qurilgan uylardan biriga ega bo‘ldik. Mo‘jazgina hovlida nima qilish mumkin ekan, deb o‘ylab yurgan kezlarim qaynotam asalarichilik bilan shug‘ullanishni taklif qildi. Shu bahona 10 oila asalari oldik. Atrofimizda dala, bog‘, umuman, turli ekinlar bisyor. Har 5-10 kunda joyini o‘zgartirib turdik. Yil oxirida hisoblab qarasak, har oiladan 15-18 kilogrammdan asal olibmiz. Iste’moldan ortganini bozorda sotdik. Yaxshigina pul bo‘ldi. Qiziqish yanada ortdi. Shuning uchun bu yil asalari oilalarini beshtaga ko‘paytirdik.
Buyuk ajdodimiz, tibbiyot ilmining sultoni Abu Ali ibn Sino o‘z asarlarida asalni inson salomatligi uchun eng yaxshi shifo vositasi sifatida ta’riflagan. Uni muntazam iste’mol qilish tananing tashqi muhit ta’sirlariga qarshi kurashish quvvatini oshiradi, kasallikning yengil kechishiga yordam beradi.
Turmush farovonligi oshishiga monand aholining mahsulotga bo‘lgan talabi va iste’mol madaniyati ham yuksalmoqda. Iste’molchi talabi asosida ish yuritgan tadbirkor yutqazmaydi. Asalni chiroyli, bejirim va xaridorbop idishda qadoqlash davr talabiga aylandi.
Viloyatda bu borada keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Kitob tumanidagi “Nektar kafolat” xususiy korxonasi tabiiy asalni yog‘och idishlarda qadoqlashni yo‘lga qo‘ygan. Bunda asalning sifati uzoq vaqtgacha buzilmaydi, xaridorgirligi ham yuqori bo‘ladi. “Koson yog‘-ekstraksiya” aksiyadorlik jamiyati ham korxonaga qarashli asalarichilik xo‘jaligida yetishtirilgan asalni iste’molchilarga bejirim idishlarda qadoqlangan holda yetkazib bermoqda.
Viloyatda asalarichilik tarmog‘ida erishilgan ijobiy natijalar bilan birga, ayrim kamchiliklar ham mavjud. Yetishtirilayotgan mahsulotni saqlash va qadoqlash uchun maxsus bino ajratilmagan. Eksportni rivojlantirish uchun olinadigan kredit mablag‘iga garov ta’minoti, asalari oilalarini mavsumda hududlarga joylashtirish, sohada ishlatiladigan asbob-uskunalar tanqisligi, kredit ajratish bilan bog‘liq masalalar yirik asal ishlab chiqaruvchilar uchun muammoligicha qolmoqda.
Asalarichilik – serdaromad soha. Qashqadaryo vohasi ari boqish, ko‘paytirish va mahsulot yetishtirish uchun juda qulay tabiiy sharoitga ega. Bunday imkoniyatdan samarali foydalanish, asalarichilikni yanada rivojlantirish aholini arzon va shifobaxsh mahsulot bilan ta’minlashga xizmat qiladi.

В Кашкадарье развивается и пчеловодство
Осуществляемые под руководством Президента нашей страны последовательные реформы способствуют обеспечению изобилия на отечественном рынке качественных, богатых витаминами продуктов питания. В частности, высокие результаты дает также внимание, уделяемое дальнейшему развитию пчеловодства.
В Кашкадарьинской области в нынешнем году намечено довести количество пчелиных семей до 68 тысяч 725, получить свыше 1 тысячи 310 тонн целебной продукции.
– В прошлом году из-за неблагоприятных погодных условий мы не смогли достичь ожидаемых результатов по заготовкам меда, – говорит председатель общества с ограниченной ответственностью “Кашкадарё асали” Карим Хонназаров. – Из-за холодной зимы пчеловодческие хозяйства потерпели большой ущерб. Но нынешний сезон мы начали эффективно. В племенных хозяйствах выращены породистые пчелы, затем пчелиные пакеты были переданы хозяйствам, понесшим потери. Оказано содействие в поставках кормов. В настоящее время во всех хозяйствах завершен первый этап сбора меда. Новые пчеловодческие хозяйства поддерживаются коммерческими банками, им своевременно выделяются льготные кредиты. Они обеспечиваются всем необходимым инвентарем и оборудованием. Пчеловодческий инвентарь в основном изготавливается в самой области, что облегчает нашу работу. Наряду с полным обеспечением потребностей населения в данном целебном продукте, мы также планируем направить его и на экспорт.
Пчеловодство - очень трудоемкая отрасль. Она требует от пчеловода большого опыта и глубоких знаний, трудолюбия и терпения.
– Я занимаюсь этим делом вот уже более 33 лет, – говорит Абдурахмон Бобоев из Чиракчинского района. – Сегодня мы содержим свыше 700 пчелиных семей. С каждого улья получаем 20-25 килограммов меда в год, на рынок поставляем в среднем по 15 тонн продукции. Сегодня семейное дело продолжают трое моих сыновей. Они помогают мне во всем. В пчеловодстве необходимо трудиться не покладая рук, преодолевать возникающие сложности, только тогда урожайность будет высокой.
В хозяйстве хорошо налажена племенная работа, которая имеет важное значение в увеличении пасеки. К примеру, в прошлом году члены хозяйства вырастили свыше 3 тысяч пчел карпатской породы, они были переданы другим хозяйствам. В нынешнем году этот показатель составил 5 тысяч.
По данным областного управления государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству, в соответствии с утвержденной в нынешнем году программой в 520 домашних хозяйствах намечено организовать уход за 4-5 пчелиными ульями в каждом.
– Работаю в нефтегазовой сфере, – говорит Ойбек Бокиев из Касанского района. – Мы как молодая семья в прошлом году стали счастливыми владельцами одного из новых домов, возведенных в нашем районе по типовым проектам. Раздумывали над тем, чем заняться в своем уютном дворе. И тогда мой тесть предложил нам заняться пчеловодством. Мы купили 10 ульев. Вокруг нашего дома расположены поле, сад, где произрастают разные растения и цветы. В итоге, за год мы с каждого улья получили 15-18 килограммов меда. Лишний мед продали на рынке и получили неплохую прибыль. Интерес к этому делу сразу повысился. Поэтому в нынешнем году мы закупили еще пять ульев.
Наш великий предок, великий ученый Абу Али ибн Сино в своих произведениях не раз напоминал о том, что мед является одним из лучших средств для лечения. Регулярное потребление меда укрепляет иммунитет, смягчает течение заболеваний.
По мере повышения уровня благосостояния населения нашей страны, соответственно этому растет и культура потребления. Если предприниматели наладят дело с учетом всех запросов потребителей, то не прогадают. Так, является требованием времени упаковка меда в компактную и изящную тару с красивым оформлением.
В области осуществляется широкомасштабная работа в данном направлении. Частное предприятие “Нектар кафолат” Китабского района наладило расфасовку натурального меда по деревянным бочонкам, в которых продукт надолго сохраняет свои свойства. Такая продукция пользуется повышенным спросом. В пчеловодческом хозяйстве при акционерном обществе “Косон ёг-экстракция” мед потребителям поставляется в красиво оформленной таре.
Вместе с положительными результатами, достигнутыми в области в пчеловодческой отрасли, имеются также некоторые недостатки. Нет необходимых мощностей для хранения и упаковки заготавливаемого продукта. Проблемой для крупных производителей меда все еще остаются вопросы, связанные с залоговым обеспечением для кредитов, выдаваемых на развитие экспортной деятельности, размещением пчелиных ульев в регионах во время сезона, нехваткой необходимого инвентаря, получением кредитов.
Пчеловодство – прибыльное дело. Для разведения пчел и заготовки их сладкой продукции Кашкадарьинский оазис располагает очень благоприятными природными условиями. Эффективное использование этих возможностей, дальнейшее развитие пчеловодства будет способствовать обеспечению населения медом по доступным ценам.