Seulda O‘zbekiston sayyohlik salohiyati namoyish etildi
Mamlakatimizning Janubiy Koreyadagi elchixonasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasi bilan hamkorlikda tashkil qilingan tadbirda yetakchi sayyohlik kompaniyalari, vazirlik va idoralarning ikki yuzdan ortiq vakili qatnashdi.
Prezidentimiz rahnamoligida mamlakatimizda turizmni rivojlantirish, yurtimizga kelayotgan sayyohlar oqimini ko‘paytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu boradagi davlat dasturlariga muvofiq hududlarda turizmning zamonaviy infratuzilmasini rivojlantirish chora-tadbirlari amalga oshirilmoqda, yangi sayyohlik yo‘nalishlari ishlab chiqilib, buning uchun zarur sharoitlar yaratilmoqda.
Tadbir ishtirokchilariga O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirish, yuksak xalqaro standartlarga mos keladigan tegishli infratuzilmani takomillashtirish va modernizatsiya qilish, yurtimizga kelayotgan mehmonlar uchun xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash va qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha bajarilayotgan keng ko‘lamli ishlar xususida batafsil ma’lumot berildi.
O‘zbekiston xalqining bebaho me’moriy yodgorliklari va boy madaniy merosini asrab-avaylash, ekologik, ekstremal, ov qilish, gastronomik, davolash-sog‘lomlashtirish turizmi, alpinizm, baliq ovlash, bayking kabi turli dam olish va ko‘ngilochar tadbirlar uyushtirish, Muynoq tumanida xalqaro turistik klaster tashkil etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarga alohida e’tibor qaratildi.
Koreya Respublikasi Turistik agentliklar assotsiatsiyasi raisi Yang Mu Song mazkur tadbir Janubiy Koreyaning turistik kompaniyalari va jamoatchiligi vakillariga O‘zbekistonning sayyohlik imkoniyatlari, jahonga mashhur arxitektura yodgorliklari va turfa madaniyati bilan tanishish imkonini berganini ta’kidladi.
– O‘zbekiston turizmni rivojlantirish uchun ulkan madaniy-etnografik, shuningdek, tarixiy salohiyatga ega, – dedi Yang Mu Song. – Bunday tadbirlar O‘zbekiston nufuzini yanada oshirish va Janubiy Koreyadan mamlakatingizga sayyohlar oqimining ko‘payishiga xizmat qiladi. Janubiy Koreya fuqarolarining O‘zbekistonga sayohat qilishini ko‘paytirish uchun sa’y-harakatlarni faollashtiramiz.
Koreys tilida namoyish etilgan “O‘zbekistonga yo‘l” filmi ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi. Film orqali mehmonlar O‘zbekistonning boy tarixiy, madaniy va me’morchilik merosi, mamlakatimizda mustaqillik yillarida erishilgan yutuqlar, turizm infratuzilmasini takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumotga ega bo‘ldi.
– Milliy an’ana hamda jadal taraqqiyotni o‘zida mujassam etgan O‘zbekiston Osiyo va Yevropani birlashtiradigan Buyuk ipak yo‘lining markazi hisoblanadi, – dedi Sejong universiteti professori Yung Ju An. – O‘zbekiston bilan Janubiy Koreyani ming yillik tarixiy rishtalar bog‘lab turibdi. Samarqand, Buxoro, Xiva va Shahrisabzning ko‘plab tarixiy-madaniy obyektlari YuNESKOning Butunjahon madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgani O‘zbekistonning jahon sayyohlik bozorida katta mavqega ega ekanidan dalolat beradi.
Tashkil etilgan fotoekspozitsiyada ishtirokchilar yurtimiz tabiatining betakror go‘zalligi va xilma-xilligi, qadimiy shaharlari, noyob arxitektura yodgorliklari, diqqatga sazovor joylari va mamlakatimizning bugungi taraqqiyoti ko‘rsatkichlari bilan tanishdi. O‘zbekiston xalqining boy madaniyati va an’analarini ochib bergan amaliy-bezak san’ati buyumlari namoyishi ham ishtirokchilar e’tiborini tortdi.
– Kompaniyamiz O‘zbekiston bilan ko‘p yillardan buyon hamkorlik qilib kelmoqda, – deydi «Lotte Hotel & Resorts» kompaniyasi vitse-prezidenti Pak Je Xong. – O‘zbekistonda sayyohlik infratuzilmasini takomillashtirish va modernizatsiya qilishga alohida e’tibor qaratilayotgani yurtingizga sayyohlar oqimining ko‘payishiga xizmat qilayotir.
– Mazkur tadbir joriy yilda turizm sohasidagi muhim voqealardan biri bo‘ldi, – deydi «Ameks travel» sayyohlik kompaniyasi prezidenti An Byong Chol. – Janubiy Koreyaning sayyohlik kompaniyalari va turoperatorlari O‘zbekistonning sayyohlik salohiyati bilan yaqindan tanishish va o‘zbekistonlik hamkasblari bilan hamkorlik munosabatlarini yo‘lga qo‘yish uchun qulay imkoniyatga ega bo‘ldi. Ayniqsa, O‘zbekiston turizm sohasida ham jadal rivojlanayotgani, yurtingizda jahon madaniyati durdonalarini asrab-avaylash borasida salmoqli ishlar amalga oshirilayotgani quvonarlidir.
Tadbir doirasida O‘zbekiston va Janubiy Koreya turoperatorlari ishtirokida B2B formatida o‘tkazilgan uchrashuvlarda mamlakatimizga sayyohlar oqimini ko‘paytirishga ko‘maklashish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Xususan, Koreya Respublikasining «Chanel A» va «SBS» ommaviy axborot vositalari vakillari Janubiy Koreya sayyohlik sanoati vakillarini mamlakatimizning sayyohlik salohiyati bilan tanishtirish uchun O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda. Ular O‘zbekistonning me’moriy yodgorliklari, boy tarixi, noyob madaniy merosi va o‘ziga xos an’ana va urf-odatlari to‘g‘risida axborotni tarqatishda yordam berishga tayyor ekanini ta’kidladi.

Демонстрация туристического потенциала Узбекистана в Сеуле
В мероприятии, организованном Посольством Республики Узбекистан в Республике Корея совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма, НАК «Узбекистон хаво йуллари», приняли участие более 200 представителей ведущих туристических компаний, ассоциаций, министерств и ведомств.
Под руководством Президента нашей страны уделяется особое внимание развитию туризма, увеличению потока туристов в Узбекистан. Реализуется ряд государственных программ, в которых предусмотрены меры по развитию современной инфраструктуры туризма во всех регионах нашей страны, разрабатываются новые туристические маршруты, создаются необходимые условия.
Участники мероприятия были подробно проинформированы о проводимых масштабных работах по развитию туристической отрасли Узбекистана, совершенствованию и модернизации соответствующей инфраструктуры, отвечающей высоким международным стандартам, улучшению качества сервиса и созданию благоприятных условий для качественного отдыха гостей нашей страны.
Внимание участников мероприятия было акцентировано на принимаемых правительством нашей страны мерах по сохранению бесценных памятников архитектуры, богатого культурного наследия народа Узбекистана, а также организации самых разных видов отдыха, таких, как экологический, экстремальный, охотничий, гастрономический, лечебно-оздоровительный туризм, альпинизм, рыбалка, байкинг, туристический кластер международного масштаба в Муйнакском районе, и другие.
Председатель Ассоциации туристических агентств Республики Корея Янг Му Сонг отметил, что данное мероприятие позволит представителям южнокорейских туркомпаний и общественности всесторонне ознакомиться с туристическими возможностями, всемирно известными памятниками архитектуры и колоритной культурой Узбекистана.
– Узбекистан имеет огромный культурно-этнографический, а также исторический потенциал для развития туризма, – сказал Янг Му Сонг. – Такие мероприятия будут способствовать продвижению имиджа Узбекистана и увеличению турпотока из Южной Кореи. Мы приложим активные усилия по наращиванию интенсивности посещения южнокорейскими гражданами Узбекистана.
Живой интерес аудитории вызвал продемонстрированный на корейском языке фильм «Окно в Узбекистан». Картина предоставила гостям расширенную информацию о богатом историческом, культурном и архитектурном наследии Узбекистана, достижениях нашей страны за годы независимости, а также предпринимаемых мерах по совершенствованию инфраструктуры туризма.
– Узбекистан является центром Великого шелкового пути, связывающим Азию и Европу. Это страна, где гармонично сочетаются национальные традиции и динамичное развитие, – сказала профессор университета Седжонг Юнг Джу Ан. – Узбекистан имеет глубокую историческую связь с нашей страной, насчитывающую более тысячи лет, сложившуюся благодаря торговым отношениям, осуществлявшимся по Великому шелковому пути. Многие исторические достопримечательности, расположенные в таких городах, как Самарканд, Бухара, Хива и Шахрисабз, включены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, что свидетельствует о большом авторитете страны на мировом рынке туризма.
По организованной фотоэкспозиции посетители ознакомились с неповторимой красотой и разнообразием природного ландшафта, древними городами, уникальными архитектурными памятниками, туристическими достопримечательностями и современным развитием Узбекистана. Особое внимание гостей также было обращено на организованный стенд изделий декоративно-прикладного искусства, раскрывающий неповторимый колорит богатой культуры и традиций узбекского народа.
– Наша компания уже много лет сотрудничает с Узбекистаном, – сказал вице-президент компании «Lotte Hotel & Resorts» Пак Дже Хонг. – В стране уделяется особое внимание вопросам совершенствования и модернизации туристической инфраструктуры, которая позволит увеличить турпоток в Узбекистан. Проведение подобных мероприятий очень полезно и будет содействовать развитию туристического рынка.
– Данное мероприятие является одним из значимых событий этого года в области туризма, – сказал президент туристической компании «Ameks travel» Ан Бёнг Чоль. – Южнокорейским туристическим компаниям и туроператорам предоставилась хорошая возможность поближе познакомиться с туристическим потенциалом Узбекистана и установить партнерские связи со своими узбекскими коллегами. Отрадно, что страна стремительно развивается, в том числе в туристической области, осуществляется масштабная работа по сохранению шедевров мировой культуры.
В рамках мероприятия проведены двусторонние встречи в формате B2B с участием узбекских и южнокорейских туроператоров, в ходе которых была достигнута договоренность об оказании содействия в увеличении турпотока в нашу страну. В частности, представители СМИ Республики Корея «Chanel A» и «SBS» выразили намерение установить взаимовыгодное сотрудничество с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма для ознакомления представителей туриндустрии Южной Кореи с туристическим потенциалом нашей страны. Они отметили, что готовы оказать помощь в распространении информации об архитектурных памятниках, богатой истории, уникальном культурном наследии и самобытных традициях Узбекистана.