Andijonda tashkil etiladigan kichik sanoat zonasida 2 ming ish o‘rni yaratiladi
Davlatimiz rahbari Andijon shahridagi eski «Andijonmash» aksiyadorlik jamiyatida bo‘ldi. Bu yerda tashkil etilishi rejalashtirilayotgan kichik sanoat zonasi loyihasi bilan tanishdi.
Bo‘sh turgan yer maydoni 19,16 gektar bo‘lgan mazkur hududda tashkil qilinadigan sanoat zonasida yengil sanoat, elektrokabel, charm-poyabzal mahsulotlari, eshik-rom, mebel, dori-darmon, plastmassa va qurilish materiallari ishlab chiqariladi, meva-sabzavot va poliz mahsulotlari qayta ishlanadi. 2 ming yangi ish o‘rni ochiladi.
Sanoat zonasida tadbirkorlar va tijorat banklari tomonidan 127 milliard so‘mlik 15 loyiha amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
“Engelberg Group” MChJning yangi fabrikasi ana shu loyihalardan biri. Alyumin profilli romlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxona Turkiya va Germaniyadan keltiriladigan zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlanadi. “Rohat savdo servis” MChJ tomonidan suspenziyalar, tibbiy mazlar, ampulalar, sirop va tabletkalar ishlab chiqariladi.
Prezidentimizning 2017-yil 23-fevraldagi “Tadbirkorlarning ishlab chiqarish maydonlaridan foydalanishlarini yanada rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi yuzasidan viloyatda izchil ishlar olib borilmoqda.
Viloyatdagi xususiylashtirilgan va bo‘sh turgan obyektlardan samarali foydalanishni tashkil etish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida ma’lumot berildi. Bu borada shahar va tumanlarda qo‘shimcha xatlov ishlari olib borilmoqda. Shu kunga qadar 5 ming 697 bino-inshoot xatlovdan o‘tkazildi, ularning 283 tasi bo‘sh turganligi aniqlangan. Shulardan 210 tasida yangi loyihalar amalga oshirish rejalashtirilgan.
Prezidentimizga taqdim qilingan loyihalar kichik va yirik GESlar qurish, gaz ta’minoti tizimini takomillashtirish, sement va ohak ishlab chiqarish kabi yo‘nalishlarga mo‘ljallangan.
Buloqboshi tumanida Xitoy texnologiyasi asosida yiliga 21 ming tonna kimyoviy cho‘ktirilgan bo‘r mahsuloti ishlab chiqarishga mo‘ljallangan loyiha Markaziy Osiyoda yagona hisoblanadi. Mahsulot to‘liq mahalliy xomashyo – ohaktoshdan olinadi. Korxona ishga tushgach, chet eldan sotib olinayotgan shu turdagi mahsulotga bo‘lgan talab qondiriladi, uni eksport qilish yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbari loyiha tashabbuskorlari – tadbirkorlar bilan suhbatlashdi.
“O‘zfarmsanoat” kompaniyasi va tijorat banklari tomonidan 2017-2018-yillarga mo‘ljallangan farmatsevtika sohasini rivojlantirish dasturi loyihasiga Prezidentimiz alohida e’tibor qaratdi.
«Trastbank» tomonidan Andijon tumanida “Zamin Bio Health” jamiyatida yillik quvvati 10 million flakon insulin ishlab chiqarishga ixtisoslashgan loyiha amalga oshirilgach, 100 kishi ish bilan ta’minlanadi.
“O‘zeltexsanoat” aksiyadorlik kompaniyasi va tijorat banklari tomonidan 2017-2018-yillarga mo‘ljallangan mazkur sohani rivojlantirish dasturi loyihasi taqdimoti yaratiladigan ish o‘rinlarining ko‘pligi bilan e’tiborni tortdi.
Prezidentimiz “O‘zavtosanoat” aksiyadorlik kompaniyasi Andijon viloyatida amalga oshirishni rejalashtirgan loyihalar bilan tanishdi.
Bunda yengil avtomobillarning yangi modellarini ishlab chiqarish, uskuna va jihozlarni modernizatsiya qilish, yengil avtomobillar qismlarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, yangi modeldagi avtomobillar uchun interer, shtamplangan, payvandlangan panellar, radiator, konditsioner tizimlari, o‘rindiqlar, ovoz so‘ndirgich tizimi qismlari, gaz chiqarish tizimlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan.

В организуемой в Андижане малой промышленной зоне будет создано 2 тысячи рабочих мест
Глава нашего государства посетил бывшее акционерное общество "Андижонмаш" в Андижане и ознакомился с проектом организуемой здесь малой промышленной зоны.
В малой промышленной зоне, создаваемой на базе пустующей территории площадью 19,16 гектара, будут налажены производство продукции легкой промышленности, электрических кабелей, мебели, лекарственных средств, пластмассовых изделий и строительных материалов, переработка плодоовощных и бахчевых культур. Здесь будет создано 2 тысячи новых рабочих мест.
В промышленной зоне предпринимателями и коммерческими банками намечено реализовать 15 проектов на 127 миллиардов сумов.
В их числе – проект нового предприятия ООО "Engelberg Group". На предприятии, где организуется выпуск рам из алюминиевого профиля, будут установлены современные технологии из Турции и Германии. ООО "Рохат савдо сервис" наладит производство суспензий, медицинских мазей, ампул, сиропов и таблеток.
В области проводится последовательная работа в соответствии с постановлением Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему стимулированию использования предпринимателями производственных площадей" от 23 февраля 2017 года.
Была представлена информация об осуществляемых в области мерах по эффективному использованию приватизированных и пустующих объектов. В частности, в городах и районах области проводится дополнительная инвентаризация таких объектов. Уже изучены 5 697 зданий и сооружений. Выявлено 283 пустующих объекта, на базе 210 из них намечено реализовать новые проекты.
Представленные главе нашего государства проекты нацелены также на строительство крупных и малых ГЭС, совершенствование системы газоснабжения, организацию производства цемента и извести.
В Булакбашинском районе планируется реализовать уникальный для Центральной Азии проект по производству на основе китайской технологии гашеной извести мощностью 21 тысяча тонн в год. Продукция будет производиться полностью на основе местного сырья. Введение данного предприятия в строй позволит обеспечить внутренний спрос на эту продукцию, наладить ее экспорт.
Глава нашего государства провел беседу с предпринимателями-инициаторами проектов.
Президент нашей страны уделил особое внимание проекту программы развития фармацевтической промышленности на 2017-2018 годы, разработанному компанией "Узфармсаноат" и коммерческими банками.
"Трастбанк" планирует реализовать проект по производству 10 миллионов флаконов инсулина в год на базе общества "Zamin Bio Health" Андижанского района. В результате реализации этого проекта работу получат 100 человек.
Множество рабочих мест позволит создать и выполнение представленного акционерной компанией "Узэлтехсаноат" и коммерческими банками проекта по развитию электротехнической промышленности на 2017-2018 годы.
Президент нашей страны ознакомился с проектами, реализация которых намечена акционерной компанией "Узавтосаноат". Ими предусмотрено наладить производство новых моделей легковых автомобилей, осуществить модернизацию оборудования, локализацию производства комплектующих и узлов легковых автомобилей, в том числе элементов салона автомобилей новых моделей, штампованных, сварных панелей, радиаторов, систем кондиционирования воздуха, сидений, шумоглушителей, выхлопной системы для новых моделей авто.