Yana 294 oila uyli bo‘ladi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Andijon shahrida bunyod etilayotgan ko‘p qavatli uylar qurilish uchastkasida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbarining 2016-yil 22-noyabrdagi qaroriga muvofiq Andijon shahrida ko‘p qavatli 37 zamonaviy uy-joy bunyod etilishi belgilangan. Jumladan, joriy yilda Sulton Jo‘ra nomidagi mahalla fuqarolar yig‘inida 294 xonadonga mo‘ljallangan yettita ko‘p qavatli turar joy qurilishi rejalashtirilgan. Buning uchun 2,46 gektar yer ajratilgan. Hozirgi kunda qurilish ishlari jadal olib borilmoqda.
Bu turar joylar birinchi galda uyga muhtoj odamlarga beriladi. Yosh oilalarning oyoqqa turib olishi, mustaqil, emin-erkin yashashi uchun sharoit yaratadi.
Prezidentimiz bunday uylarni ko‘proq qurish, ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish, bu yerni yangi massivga aylantirish, Mustaqilligimizning 26-yilligiga xalqqa tuhfa qilish, odamlarga barcha qulayliklar yaratish bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar berdi.
Andijon shahrida Universal sport majmuasi qurish, Muhammad Yusuf maktabini tashkil etish, yangi istirohat bog‘i bunyod qilish, tibbiyot maskanlarini kapital ta’mirlash loyihalari taqdimoti o‘tkazildi.
Shavkat Mirziyoyev Andijon shahrida Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya va Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazlarining filiallarini tashkil etish, viloyat yuqumli kasalliklar shifoxonasi, Andijon davlat tibbiyot instituti klinikasini rekonstruksiya qilish va zamonaviy jihozlash ishlarining aholi salomatligini saqlashdagi ahamiyati haqida alohida to‘xtaldi. Bu xayrli ishlarni tezlashtirish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi.

Еще 294 семьи будут обеспечены жильем
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев побывал на стройплощадке в Андижане, где возводятся многоквартирные дома.
В соответствии с постановлением главы нашего государства от 22 ноября 2016 года в Андижане намечено построить 37 современных многоквартирных домов. В частности, в текущем году семь из них на 294 квартиры будут возведены в сходе граждан махалли имени Султона Журы. Под дома выделено 2,46 гектара площадей, сейчас здесь активно ведутся строительные работы.
Квартиры в этих домах в первую очередь будут предоставлены нуждающимся в жилье. Обзаведясь собственным жильем, молодые семьи быстрее встанут на ноги, заживут самостоятельной жизнью.
Глава нашего государства отметил, что необходимо строить еще больше таких домов, дал указания по развитию социальной инфраструктуры на новом массиве, по сдаче домов в эксплуатацию к 26-летию независимости нашей страны.
Состоялась презентация проектов по строительству универсального спортивного комплекса, открытию школы Мухаммада Юсуфа, возведению нового парка и капитальному ремонту медицинских учреждений в Андижане.
Шавкат Мирзиёев обратил особое внимание на вопросы открытия в областном центре филиалов республиканских специализированных медицинских центров кардиологии и эндокринологии, реконструкции и оснащения современным оборудованием клиники инфекционных заболеваний, клиники Андижанского государственного медицинского института, что имеет важное значение в совершенствовании охраны здоровья населения. Президент дал ответственным лицам поручения по ускорению этой благородной работы.