Yong‘oq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasini tuzish va uning faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida
2017-06-02 | Hujjatlar
Lalmi yerlardan foydalanishni rag‘batlantirish va samaradorligini yanada oshirish, ichki va tashqi bozorlarda raqobatdosh bo‘lgan yong‘oq ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirish, xorijiy investitsiyalarni keng jalb qilish hisobiga zamonaviy yong‘oq plantatsiyalarini barpo qilish hamda yong‘oq yetishtirish bo‘yicha ilmiy asoslangan usullar va intensiv texnologiyalarni keng joriy etish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligi, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi, “Sag agro” va “Sam antep gilam” mas’uliyati cheklangan jamiyatlarining:
Yong‘oq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasini (keyingi o‘rinlarda Uyushma deb ataladi);
Uyushma tarkibida mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklida Yong‘oqchilik ilmiy-tadqiqot markazi, Yong‘oq logistika markazi, “Sag agro MTP” MChJ, Jizzax, Qashqadaryo, Surxondaryo, Namangan va Toshkent viloyatlarida hududiy “Yong‘oqagro” MChJ tashkil etish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
2. Quyidagilar Uyushmaning asosiy vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari etib belgilansin:
mahalliy tabiiy-iqlim sharoitlariga moslashtirilgan yong‘oqning serhosil zamonaviy plantatsiyalarini yaratish, shuningdek, yong‘oq yetishtirishning ilmiy asoslangan usullarini va resurslarni tejovchi texnologiyalarni keng joriy etish bo‘yicha qabul qilingan dasturlarning amalga oshirilishini muvofiqlashtirish;
respublika hududlarida yong‘oq ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirish choralarini ko‘rish, mahsulotni sotish bozorlarini kengaytirish maqsadida marketing tadqiqotlarini olib borish, eksport hajmini ko‘paytirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish;
respublika hududlarining tabiiy-iqlim sharoitlariga mos kelishligini inobatga olgan holda, yong‘oqning serhosil nihollarini laboratoriya sharoitlarida yetishtirishni tashkil etish;
ishlab chiqilgan innovatsiyaviy texnologiyalarni yong‘oq yetishtirish jarayoniga joriy qilish uchun ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish;
yong‘oq ko‘chatlarini parvarish qilishga jalb etiladigan agronomlarni yong‘oq plantatsiyalarida agrotexnik tadbirlarni to‘g‘ri o‘tkazish bo‘yicha o‘qitish uchun maxsus tayyorlov kurslarini tashkil etish;
Uyushma tarkibiga kiruvchi tashkilotlarga normativ-huquqiy bazani takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish, imtiyoz va preferensiyalar berish, xorijiy investitsiyalarni, jumladan, xalqaro moliya institutlarining mablag‘larini jalb qilish yo‘li bilan davlat ko‘magini olishda har tomonlama ko‘maklashish.
3. Ma’lumot uchun qabul qilinsinki:
“Sag agro” MChJ va “Sam antep gilam” MChJ, “Yong‘oqchilik ilmiy-tadqiqot markazi” MChJ, “Yong‘oq logistika markazi” MChJ, “Sag agro MTP” MChJ, shuningdek, hududiy “Yong‘oqagro” mas’uliyati cheklangan jamiyatlari Yong‘oq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasining muassislari hisoblanadi;
“Yong‘oqchilik ilmiy-tadqiqot markazi” MChJ yong‘oqni mahalliy iqlimga moslashtirish va rayonlashtirish, serhosil, tez pishar, qurg‘oqchilikka chidamli va virussiz navlari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshiradi;
“Yong‘oq logistika markazi” MChJ yong‘oq mahsulotlarini qayta ishlash va saqlash bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatishga, shuningdek, eksport qilinadigan mahsulotlarni tayyorlash va bojxona hujjatlari rasmiylashtiruvini ta’minlashga ixtisoslashadi;
“Sag agro MTP” MChJ yong‘oq ishlab chiqaruvchilarga agrotexnik tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha mexanizatsiya xizmatlari ko‘rsatadi;
tashkilotlar Uyushmaga erkin a’zo bo‘lish hamda uning tarkibidan chiqish huquqiga egadir;
Uyushma faoliyatini moliyalashtirish uning tarkibiga kiruvchi tashkilotlarning ixtiyoriy ajratmalari hamda qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa mablag‘lar hisobiga amalga oshiriladi.
Yong‘oq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasining tashkiliy tuzilmasi va uning tarkibiga kiruvchi tashkilotlar o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlar sxemasi 1- va 1a-ilovalarga;
boshqaruv xodimlarining umumiy cheklangan soni 20 nafar bo‘lgan ijro etuvchi apparati tuzilmasi 2-ilovaga;
hududiy “Yong‘oqagro” mas’uliyati cheklangan jamiyatlarining namunaviy tuzilmalari 3-ilovaga muvofiq ma’qullansin.
5. Belgilab qo‘yilsinki, Uyushma raisi va uning o‘rinbosarlari muassislarning umumiy yig‘ilishi qarori bilan saylanadi va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan lavozimga tasdiqlanadi;
6. Yong‘oq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasini hamda hududiy “Yong‘oqagro” mas’uliyati cheklangan jamiyatlarini tashkil etish bilan bog‘liq tashkiliy tadbirlarni muvofiqlashtirish va ularni amalga oshirishga ko‘maklashish bo‘yicha 4-ilovaga muvofiq tarkibda Ishchi guruh (keyingi o‘rinlarda Ishchi guruh deb ataladi) tuzilsin.
Ishchi guruhi (Z.T.Mirzayev) bir oy muddatda:
Yong‘oq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasi hamda hududiy “Yong‘oqagro” mas’uliyati cheklangan jamiyatlari belgilangan tartibda tashkil etilishini;
Yong‘oq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasi Ustavining tasdiqlanishini va davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishini;
Yong‘oq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasi ijro apparati tasdiqlangan tuzilmaga va shtatlar jadvaliga muvofiq puxta tanlash asosida yuqori malakali mutaxassislar bilan to‘ldirilishini ta’minlasin.
7. Ishchi guruh (Z.T.Mirzayev) O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligi, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi bilan birgalikda uch oy muddatda 2017-2021-yillarda yong‘oq yetishtirish hajmini yanada ko‘paytirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi loyihasini ishlab chiqsin hamda Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritsin, Dasturda quyidagilar:
birinchi bosqichda (2017-2019-yillar) – yong‘oq ko‘chatlarini respublikaga olib kelish;
ikkinchi bosqichda (2018-2019-yillar) – yong‘oqni payvandlash uchun payvandtaglarni keltirish;
uchinchi bosqichda (2020-yil) – laboratoriya sharoitida yong‘oqning tegishli mintaqa tabiiy-iqlim sharoitlariga mos yuqori hosildor navlarini ishlab chiqarish;
to‘rtinchi bosqichda (2018-2020-yillar) – yong‘oq yetishtirish va uni ichki hamda tashqi bozorda sotishni yo‘lga qo‘yish nazarda tutilsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Andijon, Qashqadaryo, Jizzax, Namangan, Samarqand, Surxondaryo, Toshkent va Farg‘ona viloyatlari hokimliklari, Yong‘oq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasi ikki oy muddatda:
Er resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi, Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi, Tuproqshunoslik va agrokimyo ilmiy-tadqiqot instituti, xorijiy mutaxassislar bilan birgalikda tabiiy-iqlim sharoitlari va tuproq tarkibi bo‘yicha yong‘oq ko‘chatlarini ekish uchun qulay, umumiy maydoni 10 ming gektargacha bo‘lgan yer uchastkalari tanlanishini;
yong‘oq plantatsiyalarini barpo etish bo‘yicha loyiha tashabbuskorlari – tadbirkorlik subyektlari tanlab olinishini ta’minlasinlar.
9. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Qishloq xo‘jaligi korxonalarini tarkibiy qayta tuzish agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki bilan birgalikda ikki oy muddatda yong‘oq plantatsiyalarini barpo etish bo‘yicha loyihalarni, shu jumladan, xalqaro moliya institutlarining imtiyozli kreditlarini jalb qilish hisobiga, bosqichma-bosqich moliyalashtirish manbalarini aniqlasin va 50 million AQSh dollarigacha bo‘lgan miqdorda kredit mablag‘lari ajratilishini ta’minlasin.
10. Yong‘oq plantatsiyalarini barpo etish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish doirasida Uyushma tarkibiga kiruvchi tashkilotlar tomonidan chetdan olib kelinadigan O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan tomchilatib sug‘orish uskunalari, maxsus qishloq xo‘jaligi texnikalari, yong‘oq ko‘chatlari, payvandtaglari, payvandustlari, onalik materiallari, belgilangan tartibda tasdiqlanadigan ro‘yxat asosida, bojxona to‘lovlaridan (bojxona yig‘imlari bundan mustasno) 2020-yilning 1-yanvarigacha bo‘lgan muddatga ozod etilsin.
11. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Uyushmaning talabnomalariga asosan yong‘oq plantatsiyalarini barpo etish loyihalarini amalga oshirish doirasida jalb etiladigan xorijiy mutaxassislarga konsullik yig‘imlari va boshqa yig‘imlar undirilmasdan kirish vizalari rasmiylashtirilishini ta’minlasin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Uyushmaning talabnomalariga asosan yong‘oq plantatsiyalarini barpo etish loyihalarini amalga oshirish doirasida jalb qilinayotgan xorijiy mutaxassislarga davlat boji undirilmasdan ko‘p martalik vizalar berilishini va ularning muddati uzaytirilishini, shuningdek, ularning vaqtincha yashash manzillarida vaqtincha ro‘yxatga olinishini va vaqtincha ro‘yxatga olish muddati uzaytirilishini ta’minlasin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi Uyushmaning talabnomalari bo‘yicha yong‘oq plantatsiyalarini barpo etish loyihalarini amalga oshirish uchun yuqori malakali xorijiy (O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari orasida mavjud bo‘lmagan) mutaxassislarni respublikaga jalb qilishga ruxsatnomalar berilishini (muddati uzaytirilishini) hamda qayd etilgan xorijiy fuqarolarga O‘zbekiston Respublikasi hududida mehnat faoliyati huquqiga rozilik berilishini (muddati uzaytirilishini) ta’minlasin.
14. Yong‘oq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasi Samarqand viloyati, Samarqand shahri, Katta O‘zbek trakti ko‘chasi, 14-uyga joylashtirilsin.
15. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О создании и организации деятельности ассоциации производителей и экспортеров грецкого ореха
В целях дальнейшего стимулирования эффективного использования богарных земель, увеличения объемов производства грецкого ореха, конкурентоспособного на внутреннем и внешнем рынках, создания современных плантаций и активного внедрения научно-обоснованных методов и интенсивных технологий по выращиванию грецкого ореха на основе широкого привлечения иностранных инвестиций:
1. Согласиться с предложением Министерства сельского и водного хозяйства, Министерства экономики, Министерства финансов Республики Узбекистан, Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству, ООО «Sag agro» и ООО «Sam antep gilam»:
о создании Ассоциации производителей и экспортеров грецкого ореха (далее – Ассоциация);
об образовании в составе Ассоциации в форме обществ с ограниченной ответственностью Научно-исследовательского центра ореховодства, Центра логистики грецкого ореха, ООО «МТП Sag agro», территориальных ООО «Ёнгокагро» в Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Наманганской и Ташкентской областях.
2. Определить основными задачами и направлениями деятельности Ассоциации:
координацию реализации принятых программ по созданию современных плантаций высокоурожайных, адаптированных к местным природно-климатическим условиям сортов грецкого ореха, а также широкому внедрению научно-обоснованных методов выращивания грецкого ореха и современных ресурсосберегающих технологий;
принятие мер по увеличению объемов производства грецкого ореха в регионах республики, проведение маркетинговых исследований в целях расширения рынков сбыта, разработку предложений по увеличению объемов экспорта грецкого ореха;
организацию производства в лабораторных условиях высокоурожайной рассады грецкого ореха с учетом ее максимальной адаптации к природно-климатическим условиям регионов республики;
проведение научно-исследовательских работ для дальнейшего внедрения разработанных инновационных технологий в процессы производства грецкого ореха;
организацию для агрономов, привлекаемых к уходу за саженцами грецкого ореха, специальных курсов по обучению правильному проведению агротехнических мероприятий на плантациях грецкого ореха;
содействие организациям, входящим в состав Ассоциации, в получении государственной поддержки путем разработки предложений по совершенствованию нормативно-правовой базы, предоставлению льгот и преференций, привлечению иностранных инвестиций, включая средства международных финансовых институтов.
3. Принять к сведению, что:
учредителями Ассоциации являются ООО «Sam antep gilam» и ООО «Sag agro», ООО «Научно-исследовательский центр ореховодства», ООО «Центр логистики грецкого ореха», ООО «МТП Sag agro», а также территориальные ООО «Ёнгокагро»;
ООО «Научно-исследовательский центр ореховодства» осуществляет научно-исследовательские работы по акклиматизации и районированию высокоурожайных, скороспелых, засухоустойчивых и безвирусных сортов ореха;
ООО «Центр логистики грецкого ореха» специализируется на оказании услуг по обработке и хранению ореховой продукции, а также обеспечивает подготовку и таможенное оформление продукции, отгружаемой на экспорт;
ООО «МТП Sag agro» предоставляет механизированные услуги по проведению агротехнических мероприятий производителям грецкого ореха;
организации имеют право свободно вступать в Ассоциацию и выходить из ее состава;
финансирование деятельности Ассоциации осуществляется за счет добровольных отчислений организаций, входящих в ее состав, и иных источников, не запрещенных законодательством.
4. Одобрить:
организационную структуру Ассоциации производителей и экспортеров грецкого ореха и схему взаимодействия организаций, входящих в ее состав, согласно приложениям №№1, 1а;
структуру исполнительного аппарата Ассоциации с предельной общей численностью управленческого персонала в количестве 20 единиц согласно приложению №2;
типовую структуру территориальных ООО «Ёнгокагро» согласно приложению №3.
5. Определить, что председатель Ассоциации и его заместители избираются решением общего собрания учредителей и утверждаются в должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
6. Образовать Рабочую группу по координации и оказанию содействия в осуществлении организационных мероприятий, связанных с созданием Ассоциации производителей и экспортеров грецкого ореха и территориальных ООО «Ёнгокагро» (далее – Рабочая группа), в составе согласно приложению №4.
Рабочей группе (Мирзаев З.Т.) в месячный срок обеспечить:
осуществление всех организационных вопросов по созданию в установленном порядке Ассоциации и территориальных ООО «Ёнгокагро»;
утверждение устава Ассоциации и её государственную регистрацию;
укомплектование исполнительного аппарата Ассоциации высококвалифицированными специалистами на основе тщательного отбора, в соответствии с утвержденной структурой и штатным расписанием.
7. Рабочей группе (Мирзаев З.Т.) совместно с Министерством сельского и водного хозяйства, Министерством экономики, Министерством финансов Республики Узбекистан, Государственным комитетом Республики Узбекистан по лесному хозяйству в трехмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров проект Программы мер по дальнейшему увеличению объемов производства грецкого ореха на период 2017-2020 годы, предусмотрев организацию на:
первом этапе (2017-2019 гг.) – завоза саженцев грецкого ореха;
втором этапе (2018-2019 гг.) – завоза подвоя для привития грецкого ореха;
третьем этапе (2020 г.) – производства в лабораторных условиях высокоурожайной рассады грецкого ореха с учетом ее адаптации к природно-климатическим условиям соответствующего региона;
четвертом этапе (2018-2020 гг.) – производства и реализации грецкого ореха на внутреннем и внешнем рынках.
8. Министерству сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан, хокимиятам Андижанской, Кашкадарьинской, Джизакской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Ташкентской и Ферганской областей, Ассоциации в двухмесячный срок обеспечить:
совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам, Научно-исследовательским институтом почвоведения и агрохимии, иностранными специалистами отбор земельных участков общей площадью до 10 тысяч гектаров, благоприятных для посадки саженцев грецкого ореха по природно-климатическим условиям и составу почвы;
отбор предложений субъектов предпринимательства – инициаторов проектов по созданию плантаций грецкого ореха.
9. Министерству сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан совместно с Агентством по реструктуризации сельскохозяйственных предприятий, Национальным банком внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан в двухмесячный срок определить источники поэтапного финансирования, в том числе за счет привлечения льготных кредитов международных финансовых институтов, и обеспечить выделение кредитных средств в размере до 50 миллионов долларов США для финансирования проектов по созданию плантаций грецкого ореха.
10. Освободить сроком до 1 января 2020 года от таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) не производимые в Республике Узбекистан оборудование для капельного орошения, специализированную сельскохозяйственную технику, саженцы, подвой, привой, маточный материал грецкого ореха, ввозимые организациями, входящими в состав Ассоциации, в рамках реализации проектов по созданию плантаций грецкого ореха по перечням, утверждаемым в установленном порядке.
11. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан обеспечить по заявкам Ассоциации оформление въездных виз иностранным специалистам, привлекаемым в рамках реализации проектов по созданию плантаций грецкого ореха, без взимания консульских и иных сборов.
12. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан обеспечить по заявкам Ассоциации оформление, выдачу и продление многократных виз, а также временную прописку и продление временной прописки по месту временного проживания иностранным специалистам, привлекаемым в рамках реализации проектов по созданию плантаций грецкого ореха, без взимания государственной пошлины.
13. Министерству занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан обеспечить по заявкам Ассоциации выдачу (продление) разрешений на привлечение в республику высококвалифицированных иностранных специалистов (не имеющихся в числе граждан Республики Узбекистан) для реализации проектов по созданию плантаций грецкого ореха, а также выдачу (продление) указанным иностранным гражданам подтверждений на право трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан.
14. Разместить Ассоциацию по адресу: Самаркандская область, г. Самарканд, улица Катта Узбек тракт, дом 14.