Madaniyat va san’at sohasini yanada rivojlantirish va takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida
2017-06-01 | Hujjatlar
Mustaqillik yillarida mamlakatimizda madaniyat va san’at sohasini rivojlantirish, jahon miqyosidagi ilg‘or tajribalar asosida zamonaviy madaniyat va san’at muassasalari barpo etish, ularning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ijodkor ziyolilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash masalalariga davlatimiz tomonidan ustuvor ahamiyat qaratib kelinmoqda.
Aholi, xususan, yoshlarning madaniy saviyasini yuksaltirish, ularni milliy va umumbashariy madaniyatning eng yaxshi namunalaridan bahramand etish, shu asosda ma’naviy yetuk, barkamol shaxslarni tarbiyalash, yosh iste’dod egalarining qobiliyati va salohiyatini ro‘yobga chiqarish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
Shu bilan birga, madaniyat va san’at sohasini boshqarishda eskicha usullar saqlanib qolayotgani, mavjud muammolarni hal etish bo‘yicha kompleks yondashuvning yetishmasligi, madaniyat muassasalarining faoliyatini tashkil etish, aholiga madaniy xizmat ko‘rsatishda oqsoqlikka yo‘l qo‘yilayotgani, aksariyat joylarda madaniyat va san’at maskanlarining moddiy-texnik bazasi bugungi kun talablariga javob bermasligini qayd etish zarur. Ayniqsa, soha uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlashda mavjud talab va ehtiyojlarni hisobga olmaslik, ularni qayta tayyorlash, malakasini oshirish borasida puxta tizim yaratilmagani madaniyat sohasida yagona davlat siyosatini samarali amalga oshirish, bu yo‘nalishdagi ustuvor vazifalarni to‘liq bajarish imkonini bermayapti.
Mamlakatimizni yangilash va modernizatsiya qilishning bugungi yangi bosqichida madaniyat va san’atning hayotimizdagi o‘rni va ahamiyatini oshirish, yosh avlodimizni milliy va umuminsoniy qadriyatlar, ona yurtga mehr va sadoqat ruhida tarbiyalash maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasida madaniyat va san’at sohasini yanada rivojlantirish va takomillashtirish bo‘yicha 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan chora-tadbirlar dasturi (keyingi o‘rinlarda Dastur deb ataladi) 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Dasturning asosiy yo‘nalishlari etib belgilangan quyidagi vazifalar ijro uchun qabul qilinsin:
madaniyat va san’at muassasalari faoliyatini tashkil etish va samaradorligini oshirish borasidagi qonunchilikni takomillashtirish. Jumladan, muzeylar va teatrlar faoliyatini takomillashtirish hamda moddiy-texnik bazasini mustahkamlashga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqish. Moddiy madaniy meros va arxeologiya obyektlarini muhofaza qilish va ulardan samarali foydalanish mexanizmlarini yanada takomillashtirish;
madaniyat va san’at muassasalari, teatrlar, muzeylar, badiiy jamoalar, madaniyat va aholi dam olish maskanlari, madaniyat va istirohat bog‘lari faoliyati, moddiy-texnik bazasi holatini atroflicha o‘rganish, ularni ta’mirlash va zarur jihozlar, musiqa asboblari bilan ta’minlash, samarali ijodiy faoliyat uchun qulay shart-sharoitlar yaratish. O‘zbek milliy raqs va xoreografiya san’atini yanada rivojlantirish, madaniyat va san’at rivojiga katta hissa qo‘shgan taniqli san’atkorlar, jahon miqyosidagi nufuzli ko‘rik-tanlovlarda yuqori o‘rinlarni egallagan yoshlarni moddiy qo‘llab-quvvatlash;
yoshlarni san’at maskanlariga, xususan, teatr va muzeylar, konsert tomoshalariga muntazam jalb etish, o‘zbek va jahon madaniyatining eng sara namunalaridan bahramand etish orqali ularning ma’naviy-axloqiy, estetik didi va madaniy darajasini yanada yuksaltirish. Madaniyat va istirohat bog‘lari hududida “Nuroniylar maskan”larini tashkil etib, faxriylarning madaniy dam olishlari uchun zarur sharoitlar yaratish;
“Seni kuylaymiz, zamondosh!”, “Debyut” kabi teatr san’ati ko‘rik-festivallari samaradorligini oshirish orqali buyuk siymolar, zamonamiz qahramonlari obrazi, bugungi kunda yurtimizda amalga oshirilayotgan ulkan bunyodkorlik ishlarini aks ettirgan, badiiy yuksak sahna asarlarini yaratish. “Bahor nafasi” xalqaro san’at festivali, “Boysun bahori” xalqaro folklor festivali, “Yoshlik bahori” respublika yosh opera ijrochilari festivali singari tadbirlar, turli xalq sayllarini tashkil etib, ularga xorijiy sayyohlarni keng jalb etish;
madaniyat va san’at yo‘nalishidagi ta’lim muassasalarining malakali kadrlar va mutaxassislarga bo‘lgan talab va ehtiyojlarini o‘rganish, bu borada kadrlar tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirishning samarali tizimini yaratish, zamonaviy ilg‘or tajribalardan foydalanish, dunyoning mashhur musiqachilari, bastakorlari ishtirokida ijodiy uchrashuvlar, mahorat darslari tashkil etish, madaniyat va san’at yo‘nalishidagi ta’lim muassasalarini o‘quv dasturlari va notalar, o‘quv qo‘llanma va darsliklar, ilmiy-metodik adabiyotlar bilan ta’minlash;
O‘zbekistonning yuksak madaniyati va san’atini xalqaro maydonda yanada keng targ‘ib etish, xalqaro ko‘rik-tanlov va festivallarda mamlakatimiz vakillarining ishtirokini kuchaytirish, Samarqand shahrida o‘tkaziladigan “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivali nufuzini yanada oshirish, boshqa turli tadbirlarda chet ellik madaniyat va san’at namoyandalari keng qatnashishlarini ta’minlash, xalqaro ilmiy-amaliy anjumanlar tashkil etish, sohaga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va ulardan samarali foydalanish.
2. O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi 2017-yilning 1-oktabriga qadar:
muzeylar va teatrlar faoliyatini takomillashtirish hamda ularning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash kompleks chora-tadbirlarini;
yoshlarni teatr va muzeylarga, konsert-tomosha tadbirlariga tizimli ravishda jalb etish orqali ularning ma’naviy-axloqiy, estetik va madaniy darajasini yanada yuksaltirishga qaratilgan chora-tadbirlar dasturini;
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi va Iqtisodiyot vazirligi bilan birgalikda mamlakatimizdagi konsert-tomosha va teatr muassasalarining ijodiy xodimlari uchun grim va postijyor mahsulotlari, oyoq kiyimlar, maxsus liboslar, jumladan, balet san’ati uchun liboslar, yuksak darajada ishlangan sahna dekoratsiyalari va konstruksiyalari, parda va sahna liboslarini tayyorlashga ixtisoslashgan qo‘shma korxona tashkil etish yuzasidan takliflarini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi Madaniyat vazirligi va Toshkent shahri hokimligi bilan birgalikda bir oy muddatda Toshkent shahri, Buxoro ko‘chasi, 10-uyda joylashgan binoni “O‘zbekkonsert” davlat muassasasi tasarrufiga o‘tkazish va ushbu binoda jahon andozalariga to‘liq mos keladigan, akademik jamoalarning badiiy dasturlari namoyish etiladigan, jonli ijroga mo‘ljallangan zamonaviy konsert zalini barpo etish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi va Moliya vazirligi 2018/2019 o‘quv yilidan boshlab O‘zbekiston davlat konservatoriyasida madaniyat va san’at yo‘nalishidagi oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasalari, shuningdek, maktabdan tashqari ta’lim muassasalari uchun malakali musiqa pedagoglarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirishga ixtisoslashtirilgan fakultet tashkil etish yuzasidan zarur choralarni amalga oshirsin.
5. Quyidagilar Dasturni amalga oshirishni moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiya dasturlari mablag‘lari;
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari;
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari ta’lim va tibbiyot muassasalarining moddiy-texnik bazasini rivojlantirish jamg‘armasi;
tijorat banklarining kredit mablag‘lari;
yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik xayriyalari, qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar.
6. O‘zbekiston Respublikasida madaniyat va san’at sohasini yanada rivojlantirish va takomillashtirish bo‘yicha 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan chora-tadbirlar dasturini amalga oshirish bo‘yicha Respublika komissiyasi tarkibi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Respublika komissiyasi (A.Aripov):
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahri, tumanlar va shaharlarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va tegishli hududlarning hokimlari boshchiligida Dasturni amalga oshirish bo‘yicha bir hafta muddatda tegishli ishchi guruhlar tashkil etsin;
vazirlik va idoralar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari tomonidan har bir davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, viloyat, shahar, tumanlar bo‘yicha Dastur asosida ikki hafta muddatda hududiy dasturlar ishlab chiqilishini ta’minlasin, ularni tasdiqlasin hamda ularda nazarda tutilgan tadbirlar o‘z vaqtida amalga oshirilishini muvofiqlashtirsin;
Dasturda nazarda tutilgan chora-tadbirlarning bajarilishiga mas’ul bo‘lgan vazirlik va idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyatini tizimli asosda muvofiqlashtirib, belgilangan tadbirlarning to‘liq va sifatli bajarilishi ustidan monitoring olib borsin va nazorat qilsin.
7. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari:
Dasturni amalga oshirish yuzasidan ikki hafta muddatda hududiy dasturlarni ishlab chiqib, Respublika komissiyasiga tasdiqlash uchun kiritish;
Dasturni amalga oshirish uchun zarur bo‘ladigan mahalliy byudjet mablag‘larining rejalashtirilishi va to‘liq ajratilishi, homiylik xayriyalari jalb etilishini ta’minlash;
hududlarda madaniyat sohasida faoliyat yuritayotgan yuqori malakali xodimlar, jumladan, iqtidorli yosh mutaxassislar uchun munosib turar joy sharoitlarini yaratish maqsadida hududlar markazlarida imtiyozli ipoteka kreditlari asosida ko‘p qavatli xizmat uylarini qurish, shuningdek, yuqorida ko‘rsatilgan toifadagi mutaxassislar uchun uy-joylar ajratish;
madaniyat va istirohat bog‘larida aholi, ayniqsa, bolalar va yoshlar xavfsizligini ta’minlash maqsadida mavjud attraksion va boshqa o‘yin qurilmalarining xavfsizlik qoidalariga muvofiqligini ta’minlash choralarini ko‘rsin.
8. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему развитию и совершенствованию сферы культуры и искусства
В годы независимости в нашей стране вопросам развития сферы культуры и искусства, строительства соответствующих современных учреждений на основе передового международного опыта, укрепления их материально-технической базы, всесторонней поддержки творческой интеллигенции со стороны государства уделяется приоритетное внимание.
Осуществлена широкомасштабная работа, направленная на повышение культурного уровня населения, особенно молодого поколения, приобщение к лучшим образцам национальной и мировой культуры, воспитание на этой основе духовно зрелых, гармонично развитых личностей, реализацию способностей и потенциала одаренной молодежи.
Вместе с тем необходимо отметить, что в управлении сферой культуры и искусства сохраняются устаревшие методы, наблюдается недостаточно комплексный подход к решению имеющихся проблем, в том числе в организации деятельности учреждений культуры, оказании соответствующих услуг населению. Материально-техническая база учреждений сферы в отдельных районах не отвечает требованиям сегодняшнего дня. Эффективной реализации единой государственной политики в области культуры, выполнению в полном объеме поставленных задач препятствует и то, что при подготовке кадров не учитываются реальные потребности сферы, отсутствует четкая система их переподготовки и повышения квалификации.
В целях повышения роли и значения культуры и искусства на новом этапе обновления и модернизации страны, воспитания молодого поколения в духе национальных и общечеловеческих ценностей, любви и преданности Родине:
1. Утвердить Программу мер по дальнейшему развитию и совершенствованию сферы культуры и искусства в Республике Узбекистан в 2017-2021 годах (далее – Программа) в соответствии с приложением 1.
Считать основными направлениями Программы:
совершенствование законодательства по организации и повышению эффективности деятельности учреждений культуры и искусства, укреплению их материально-технической базы, в частности, разработку комплексных мер, направленных на совершенствование деятельности музеев и театров, охраны объектов материального культурного наследия и археологии, а также механизмов их эффективного использования;
всесторонний анализ деятельности учреждений культуры и искусства, театров, музеев, художественных коллективов, учреждений культуры и досуга населения, парков культуры и отдыха, состояния их материально-технической базы, осуществление капитального ремонта и реконструкции, оснащение необходимым оборудованием, музыкальными инструментами, создание оптимальных условий для плодотворной творческой деятельности. Дальнейшее развитие узбекского национального танца и хореографии, материальное стимулирование известных деятелей культуры и искусства, внесших большой вклад в развитие этой сферы, и молодых талантов – победителей престижных международных смотров-конкурсов;
дальнейшее повышение культурно-духовного уровня молодежи посредством регулярного привлечения ее к искусству, в частности, посещения театров, музеев, концертов, приобщения к лучшим образцам национальной и мировой культуры. Создание на территории парков культуры и отдыха зон “Нуронийлар маскани” («Мест отдыха ветеранов»);
создание высокохудожественных постановок путем проведения смотров и фестивалей театрального искусства «Сени куйлаймиз, замондош!” («Тебя воспеваем, современник!»), “Дебют”, раскрывающих образы героев нашего времени, рассказывающих о жизни сегодняшнего Узбекистана. Повышение уровня международных и республиканских фестивалей искусств “Бахор нафаси” («Дыхание весны»), “Бойсун бахори” («Весна Байсуна»), “Ёшлик бахори” («Молодежная весна»), организации различных народных гуляний, широкое привлечение к ним иностранных туристов;
изучение потребностей образовательных учреждений сферы культуры и искусства в квалифицированных кадрах и специалистах, создание эффективной системы их подготовки, переподготовки и повышения квалификации, использование для этого современного передового опыта, проведение творческих встреч и мастер-классов с известными зарубежными музыкантами и композиторами, обеспечение образовательных учреждений сферы учебными программами и нотами, пособиями и учебниками, научно-методической литературой;
широкую пропаганду богатой культуры и искусства Узбекистана на международной арене, активизацию участия представителей нашей страны в международных смотрах-конкурсах и фестивалях, дальнейшее повышение престижа международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари» в Самарканде, обеспечение широкого участия зарубежных деятелей культуры и искусства в других проводимых в стране мероприятиях, организацию международных научно-практических конференций, внедрение в сферу современных информационно-коммуникационных технологий и их эффективное использование.
2. Министерству культуры Республики Узбекистан до 1 октября 2017 года внести в Кабинет Министров свои предложения относительно:
комплексных мер по совершенствованию деятельности музеев и театров, укреплению их материально-технической базы;
программы мер, направленных на дальнейшее улучшение эстетического воспитания и повышение культурно-духовного уровня молодежи путем ее системного привлечения к посещению театров и музеев, концертно-развлекательных мероприятий;
совместно с Государственным комитетом по инвестициям Республики Узбекистан и Министерством экономики – предложения по созданию специализированного совместного предприятия по производству продукции для концертно-развлекательных и театральных учреждений (грима и постижерных изделий, обуви, специальной одежды, в том числе балетных костюмов, изготовленных на высоком уровне сценических декораций и конструкций, занавесей и сценических костюмов).
3. Государственному комитету по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции Республики Узбекистан совместно с Министерством культуры и хокимиятом города Ташкента в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения по передаче здания по адресу: город Ташкент, улица Бухара, 10 в распоряжение государственного учреждения “Узбекконцерт” и созданию в этом здании соответствующего мировым стандартам современного концертного зала для выступлений академических коллективов.
4. Министерству высшего и среднего специального образования и Министерству финансов Республики Узбекистан принять меры по организации с 2018/2019 учебного года в Государственной консерватории Узбекистана специального факультета по подготовке, переподготовке и повышению квалификации педагогов музыки для учреждений высшего и среднего специального образования, а также для учреждений внешкольного образования по направлению культуры и искусства.
5. Источниками финансирования реализации Программы определить средства:
Инвестиционной программы Республики Узбекистан;
Государственного бюджета Республики Узбекистан;
Внебюджетного фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан;
Внебюджетного фонда развития материально-технической базы образовательных и медицинских учреждений при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
кредитные средства коммерческих банков;
спонсорские средства юридических и физических лиц, другие источники, не запрещенные законодательством.
6. Утвердить состав Республиканской комиссии по реализации Программы мер по дальнейшему развитию и совершенствованию сферы культуры и искусства Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в соответствии с приложением 2.
Республиканской комиссии (А.Арипов):
создать в недельный срок в Республике Каралпакстан, областях, городе Ташкенте, районах и городах рабочие группы по реализации Программы во главе с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимами соответствующих территорий;
обеспечить разработку в двухнедельный срок министерствами и ведомствами, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента на основе Программы соответствующих территориальных программ областей, городов и районов, государственных и хозяйственных органов, их утверждение и координацию своевременного исполнения указанных в них мер;
на системной основе координировать деятельность министерств и ведомств, местных органов государственной власти, ответственных за выполнение предусмотренных в Программе мер, осуществлять мониторинг и контроль за полным и качественным исполнением намеченных мер.
7. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента:
в двухнедельный срок на основе Программы разработать соответствующие территориальные программы и внести для утверждения в Республиканскую комиссию;
обеспечить планирование и выделение из местных бюджетов средств, необходимых для реализации Программы, привлечение спонсорских средств;
в целях создания достойных жилищных условий для работающих в сфере высококвалифицированных кадров, в том числе одаренных молодых специалистов, в областных центрах на основе льготного ипотечного кредитования осуществлять строительство многоэтажных жилых домов, а также выделять жилье для специалистов вышеуказанных категорий;
принять меры по соответствию требованиям безопасности имеющихся в парках культуры и отдыха аттракционов и других развлекательных сооружений.