O‘zbekiston Prezidentiga BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarining maktubi
Avval xabar qilinganidek, BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Zayd Raad al-Husayn 2017-yil 10-12-may kunlari rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonda bo‘ldi.
Oliy komissarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev qabul qildi. Zayd Raad al-Husayn davlat organlari rahbarlari va fuqarolik jamiyati vakillari bilan qator uchrashuv va muzokaralar o‘tkazdi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha mamlakatimiz va chet el jurnalistlari ishtirokida o‘tgan matbuot anjumanida Zayd Raad al-Husayn O‘zbekistonda inson huquqlari bo‘yicha milliy tizimni xalqaro standartlar bilan uyg‘unlashtirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarga yuksak baho berdi.
31-may kuni BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissaridan davlatimiz rahbari nomiga maktub keldi. Unda shunday deyilgan:
Toshkentda 2017-yil 10-may kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvimiz davomida bildirgan ochiq va samimiy fikr-mulohazalaringiz uchun minnatdorlik izhor etaman. Shaxsan Siz bilan uchrashish sharafiga muyassar bo‘lganimdan g‘oyat baxtiyorman. Tashrifim doirasidagi tadbirlar yuksak darajada tashkil etilgani uchun mamlakatingiz hukumatiga samimiy minnatdorlik bildiraman.
O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish masalalariga shaxsan e’tibor qaratayotganingiz, jumladan, 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan Harakatlar strategiyasi qabul qilingani, sud-huquq tizimida islohotlar amalga oshirilayotgani, xorijga viza asosida chiqish tartibini bekor qilish borasidagi sa’y-harakatlar uchun Sizga minnatdorlik bildirmoqchiman.
Mamlakatingizga tashrifim O‘zbekistonda inson huquqlarini har tomonlama ta’minlashdagi muayyan murakkabliklarni anglash, mamlakatingiz hokimiyati, fuqarolik jamiyati, inson huquqlarini himoya qilish milliy muassasasi va xalqaro hamjamiyatga Boshqarmamiz ko‘mak ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan sohalarni belgilab olish imkonini berdi.
O‘zbekiston men rahbarlik qilayotgan Boshqarma bilan samarali hamkorlik qilayotgani uchun minnatdorman. Jenevadagi qarorgohimiz hamkorligimizni davom ettirishga tayyorligidan, mening Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘linmam O‘zbekistonni bevosita qo‘llab-quvvatlashidan mamnunman.

Послание Президенту Узбекистана Верховного комиссара ООН по правам человека
Как уже сообщалось, 10-12 мая 2017 года Узбекистан посетил с официальным визитом Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн.
Он был принят Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, провел ряд встреч и переговоров с руководителями государственных органов, представителями гражданского общества.
В ходе встречи с отечественными и иностранными журналистами по итогам визита в Узбекистан Зейд Раад аль-Хусейн высоко оценил проводимые в нашей стране реформы по гармонизации национальной системы с международными стандартами в области прав человека.
31 мая в адрес главы нашего государства поступило послание Верховного комиссара ООН по правам человека, в котором говорится:
Хочу выразить свою признательность за Ваши открытые и искренние дискуссии во время нашей встречи в Ташкенте 10 мая 2017 года. Для меня была большая честь встретиться с Вами лично, и я сердечно благодарю правительство под Вашим руководством за подготовку и организацию моего визита.
Хотел бы поблагодарить Вас за Вашу личную приверженность и усилия по продвижению прав человека в Узбекистане, в частности принятию Стратегии действий на 2017-2021 годы, осуществлению судебно-правовых реформ, а также отмене процедуры выездных виз.
Этот визит дал мне возможность понять сложности и вызовы при всесторонней реализации прав человека в Узбекистане и определить возможные области, в которых мое Управление может оказать дальнейшую поддержку властям, гражданскому обществу, национальному правозащитному учреждению и международному сообществу.
Благодарен за позитивное взаимодействие Узбекистана с моим Управлением, и, хотя мы готовы продолжать наше сотрудничество из Женевы, я рад, что мое Региональное отделение по Центральной Азии предоставит Узбекистану непосредственную поддержку в регионе.