2017-05-26 | Siyosat
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev 26-may kuni poytaxtimizning Shayxontohur tumanidagi “Suzuk ota” maqbarasi va jome’ masjidida bo‘ldi.
Istiqlol yillarida mamlakatimizda vijdon erkinligi, diniy bag‘rikenglik tamoyillarini ta’minlash, ularning qonuniy asoslarini yaratish va rivojlantirish masalalariga ustuvor ahamiyat berilmoqda. Imon-e’tiqod, mehr-oqibat, muruvvat kabi fazilatlar xalqimiz ma’naviy hayotini yuksaltirishda muhim asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida milliy urf-odat va qadriyatlarimizni tiklash, muqaddas dinimizni, aziz avliyo va ulamolarimizning boy merosini teran o‘rganish, ularning qadamjolarini obod qilish, tarixiy obidalarni asrab-avaylash yo‘lida beqiyos ishlar amalga oshirilmoqda.
Suzuk otaning asl ismi Mustafoqul bo‘lib, 1140-yilda tavallud topgan. U Ahmad Yassaviyning qizi Gavhari Hushtojning kenja o‘g‘li bo‘lgan. Bolalik chog‘ida bobosi u kishini erkalab “Mening suzigim (suyukligim), xush keldingiz!”, degani bois atrofdagilar ham uni shu ism bilan chaqira boshlagan. Suzuk ota yuzlab shogirdlarga ilm berib, hunarga, halol mehnatga o‘rgatgan. 1363-1364 yillarda yil buyuk bobokalonimiz Amir Temur Yassaviyning nabirasi Suzuk ota qabri ustida maqbara va masjid bunyod ettirgan.
Mustaqillik yillari bu muqaddas qadamjo qayta tiklanib, obodonlashtirildi. “Suzuk ota” mahalla fuqarolar yig‘inida besh mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi. Mahallada hunarmandlik, duradgorlik, o‘ymakorlik rivojlangan.
Muqaddas dinimizga muvofiq maqbarada Qur’oni karimdan tilovat qilindi.
Ushbu masjid va maqbara ma’naviyatimizni yanada yuksaltirishga, yurtimizda ezgulik nurini ziyoda etishga xizmat qilishi kerak, dedi davlatimiz rahbari. Bu yerda hunarmandlar markazi va kutubxonasi tashkil etish lozim.
Prezidentimiz mutasaddilarga maqbara va masjidni rekonstruksiya qilish, atrofini obodonlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Наследие великих предков – бесценное духовное богатство нашего народа
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев 26 мая посетил мавзолей и мечеть Сузук-ота в Шайхантахурском районе нашей столицы.
В годы независимости в нашей стране приоритетное значение придается вопросам обеспечения свободы совести, толерантности, развития законодательной основы этой работы. Вера и убеждения, доброта и милосердие, щедрость и великодушие служат важной основой обогащения духовной жизни нашего народа.
Под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева осуществляется большая работа по возрождению национальных обычаев, традиций и ценностей народа, нашей священной религии, глубокому изучению богатого наследия наших великих мыслителей, благоустройству мест их упокоения, сохранению исторических памятников.
Сузук-ота, получивший от рождения имя Мустафокул, родился в 1140 году. Он был младшим сыном Гавхари Хуштож - дочери Ахмада Яссави. Дед, качая маленького внука на коленях, часто приговаривал: “Мой дорогой, любимый (сузигим), добро пожаловать!”, поэтому окружающие стали мальчика звать именно так. Сузук-ота воспитал сотни учеников, обучил ремеслам, честному труду. В 1363-1364 годах наш великий предок Амир Темур на могиле внука Яссави Сузука-ота построил мавзолей и мечеть.
В годы независимости это священное место поклонения было восстановлено, благоустроено. В сходе граждан махалли “Сузук-ота” проживает более пяти тысяч человек. В махалле развиты ремесленничество, плотницкое дело, резьба по дереву.
Согласно нашей священной религии в мавзолее были зачитаны суры из Корана.
Эти мечеть и мавзолей должны служить дальнейшему повышению нашей духовности, укреплению духа добра и великодушия в нашей стране, сказал глава нашего государства. Здесь необходимо организовать ремесленнический центр и библиотеку.
Президент нашей страны дал поручения ответственным лицам по реконструкции мавзолея и мечети, благоустройству прилегающей территории.