Yoshlik va nafosat bayrami, mahorat va kamolot ko‘rigi
Jizzax shahrida o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari o‘quvchilarining “Barkamol avlod – 2017” respublika sport musobaqalari boshlandi.
Ilk bor Jizzaxda, so‘ngra Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Andijon, Toshkent, Surxondaryo va Namangan viloyatlarida o‘tkazilgan “Barkamol avlod” yoshlar sport o‘yinlari ruhi va nafasi bugun yana Jizzax zaminida hukmron.
“Barkamol avlod” nafaqat sport bayrami, balki yoshlar o‘rtasida do‘stlik rishtalarini tarannum etuvchi, ularni yagona maqsad sari ruhlantiruvchi beqiyos kuchga aylanib bormoqda.
Mamlakatimizda yo‘lga qo‘yilgan uch bosqichli tizim – “Umid nihollari”, “Barkamol avlod” va Universiada sport o‘yinlari ulg‘ayib kelayotgan navqiron avlod ongiga sog‘lom turmush tarzini bolalikdan boshlab chuqur singdirishda muhim vosita bo‘lib xizmat qilmoqda.
Jizzax shahri kamalakning barcha ranglarini o‘zida mujassam etgan betimsol qiyofa kasb etdi. Bu minglab chiroqlar yog‘dusida aks etgan maftunkor manzara mamlakatimizning barcha sohalarida ro‘y berayotgan o‘zgarishlar, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, hayotimizning yanada sermazmun bo‘lib borayotganining o‘ziga xos ramziga aylandi.
Nurlarga burkangan shaharning “So‘g‘diyona” stadioniga eltadigan Sharof Rashidov shohko‘chasi, Alisher Navoiy ko‘chasi bu bayramona manzaraning markazini ajib tarzda birlashtirib, go‘zallik bag‘rida go‘zallik yaratgan. Boisi shu ikkala ko‘cha o‘rtasida joylashgan “So‘g‘diyona” stadionida katta sport bayrami – “Barkamol avlod – 2017” final musobaqalarining tantanali ochilish marosimi o‘tadi.
“Barkamol avlod – 2017” jizzaxliklar uchun alohida ahamiyatli voqeadir. Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan tashkil etilgan va yoshlarimizning sevimli sport anjumaniga aylangan uch bosqichli sport musobaqalarining o‘rta bo‘g‘ini – “Barkamol avlod” birinchi musobaqasi Jizzaxda boshlanganini jizzaxliklar hamon iliq taassurotlar bilan eslaydi.
Oradan yillar o‘tib, ushbu yirik nufuzli tadbir – yoshlik, barkamollik, nafosat va birdamlik bayrami – “Barkamol avlod – 2017” musobaqalariga mezbonlik qilayotgan Jizzax yanada chiroy ochdi.
“Barkamol avlod – 2017” musobaqalarining ochilish marosimi o‘tayotgan zamonaviy sport majmuasi keyingi uch yilda barpo etildi. Uning tarkibida o‘n ming tomoshabin o‘rinli “So‘g‘diyona” stadioni, yengil atletika, suzish va gimnastika zallari, matbuot anjumanlarini o‘tkazish uchun konferens zal va boshqa qulayliklar mujassam etilgan.
...Nihoyat, orziqib kutilgan daqiqalar keldi. Sport ixlosmandlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari bilan to‘lgan stadion uzra “Barkamol avlod – 2017” sport o‘yinlarining chorlov sadolari yangraydi.
Maydonga Qoraqalpog‘iston Respublikasi, barcha viloyatlar, Toshkent shahri terma jamoalari kirib keladi.
Jizzax viloyati hokimi U.Uzoqov akademik litsey va kasb-hunar kollejlari o‘quvchilarining “Barkamol avlod – 2017” sport o‘yinlarini ochiq, deb e’lon qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Barkamol avlod – 2017” sport o‘yinlari ishtirokchilariga tabrigini Prezidentning Davlat maslahatchisi X.Sultonov o‘qib eshittiradi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi yangraydi.
Davlatimiz bayrog‘i ko‘tariladi.
“Barkamol avlod” sport o‘yinlari bayrog‘i hilpiraydi.
“Barkamol avlod – 2017” sport musobaqalari ishtirokchilari bo‘lajak bellashuvlarda halol va murosasiz kurashishga tantanali qasamyod qiladi.
...Stadionga Toshkent viloyatining Parkent tumanida joylashgan "Fizika-Quyosh" ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasi Materialshunoslik institutining quyosh o‘chog‘idan alanga oldirilgan “Barkamol avlod – 2017” sport o‘yinlarining mash’alasini ko‘targan yigit va qiz kirib keladi.
“Barkamol avlod – 2017” sport o‘yinlari olovini boks bo‘yicha ikki karra Olimpiya o‘yinlari ishtirokchisi Xurshid Tojiboyev va dzyudo bo‘yicha Osiyo chempioni Iroda Abdurahmonova yoqadi.
Tomoshabinlarning hayajonli xitoblari, gulduros olqishlari bilan kutib olingan ushbu alanga yoshlarimizning qaynoq qalbi, yoniq orzu-intilishlari ramzi sifatida akademik litsey va kasb-hunar kollejlari o‘quvchilarining “Barkamol avlod – 2017” musobaqalari davomida porlab turadi.
Mutaxassislar va keng jamoatchilik tomonidan “Kichik Olimpiada”, deb ta’riflangan uch bosqichli uzluksiz sport tizimi musobaqalari Olimpiya o‘yinlari qoida va talablari asosida o‘tkaziladi. E’tiborlisi, “Barkamol avlod” sport musobaqalari birinchi marta Jizzax viloyatida sportning 8 turi bo‘yicha (basketbol, voleybol, futbol, yengil atletika, milliy kurash, belbog‘li kurash, tennis va suzish) tashkil etilgandi. Bu yilgi musobaqalarda sportning o‘n yetti – basketbol, voleybol, futbol, qo‘l to‘pi, og‘ir atletika, dzyudo, yunon-rum kurashi, erkin kurash, boks, suzish, taekvondo, yengil atletika, badiiy gimnastika, tennis, stol tennisi, badminton va shaxmat turlari bo‘yicha o‘tkazilmoqda.
Ushbu musobaqa mamlakatimizda yoshlarni xalqimiz orzu qilgan barkamol insonlar qilib tarbiyalashda erishayotgan yutuqlarimiz namoyishidir. Bugun musobaqada ishtirok etayotganlar o‘z sohalari bo‘yicha puxta bilim olgan, zamonaviy axborot texnologiyalarini o‘zlashtirgan, xorijiy tillarni yaxshi biladigan, bilimli, yuksak ma’naviyatli va ayni paytda jismonan sog‘lom yoshlar vakillaridir. Bunday marralarga erishishda davlatimiz tomonidan bolalar sportini rivojlantirishga ko‘rsatilayotgan katta g‘amho‘rlik muhim ahamiyatga ega bo‘lmoqda.
Bolalar sportini rivojlantirishga qaratilayotgan alohida e’tiborning amaldagi samaralari – yoshlarimizning jahon va qit’a miqyosidagi nufuzli musobaqalarda qo‘lga kiritayotgan yutuqlari bilan haqli ravishda faxrlanamiz. Bugun Vatanimiz sharafini xalqaro maydonlarda munosib himoya qilayotgan sportchilar orasida uch bosqichli sport tizimidan yetishib chiqqan yoshlar ko‘pchilikni tashkil qiladi. Mazkur uch bosqichli noyob sport tizimi mutaxassislar tomonidan yangi pedagogik texnologiya sifatida e’tirof etilib, bugun ko‘plab davlatlar uni katta qiziqish bilan o‘rganayotir.
“Barkamol avlod” sport musobaqalari yettinchi marotaba o‘tkazilmoqda. Musobaqaning mamlakat bosqichida tuman, shahar, viloyat miqyosidagi bellashuvlarda o‘z iqtidori va qobiliyatini namoyon etgan eng sara sportchilar qatnashmoqda. “Barkamol avlod” bellashuvlarida qayd etilayotgan natijalar, ko‘rsatkichlar, rekordlar yildan-yilga o‘sib borayotgani yoshlarimizning sportdagi salohiyati yuksalayotganidan dalolatdir. Ahamiyatli jihati, musobaqalar O‘zbekiston yoshlarining do‘stlik va birdamligi ramziga, nafosat va go‘zallik bayramiga aylanib bormoqda.
Ushbu musobaqalarga mezbonlik qilayotgan Jizzax viloyatida sportni rivojlantirish, ayniqsa, bolalar sportining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, o‘sib kelayotgan yosh avlodning jismonan sog‘lom bo‘lib voyaga yetishi uchun qulay sharoit va keng imkoniyatlar yaratishga katta e’tibor qaratilmoqda. Xususan, Bolalar sportini rivojlantirish jamg‘armasi tashkil etilganidan buyon o‘tgan davrda viloyatda o‘nlab sport inshootlari, jumladan, bolalar musiqa va san’at maktablari qurilib, foydalanishga topshirildi.
“Barkamol avlod – 2017” sport o‘yinlariga tayyorgarlik ishlarida viloyat ahli bir tanu bir jon bo‘lib qatnashdi, desak, mubolag‘a bo‘lmas. Bunday jipslikni, uyushqoqlikni bugun viloyatda qad rostlagan ko‘plab sport inshootlari, qayta rekonstruksiya qilingan binolar, obod xiyobon va ko‘chalar namoyish qilib turibdi.
Prezidentimizning Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga, Jizzax shahrini bosh reja asosida qayta qurishga berayotgan e’tibori tufayli “So‘g‘diyona” stadioni jahon andozalari darajasida yangidan qurilib, bir necha sport turi bilan shug‘ullanish imkoniyati yaratilgan sport zalini o‘z ichiga olgan sport majmuasi barpo etildi. Viloyat markazidagi “Yoshlar shaharchasi”, “Istiqlol” bolalar bog‘i, “O‘rda” yoshlar ekologik bog‘ida ham katta hajmda rekonstruksiya ishlari amalga oshirildi.
“Barkamol avlod” musobaqalari dasturiga kiritilgan sport turlari bo‘yicha inshootlar, ishtirokchilar joylashtiriladigan mehmonxona, yotoqxona hamda boshqa ijtimoiy-maishiy obyektlar zamonaviy andozalarda ta’mirlanib, jihozlandi. Jumladan, Jizzax olimpiya zaxiralari kolleji, Jizzax politexnika instituti, shu institut qoshidagi 1-son akademik litseyi sport zallarida, bir qator kollejlarning turar joylari va sport zallari, inshootlarida keng ko‘lamdagi ta’mirlash va rekonstruksiya ishlari amalga oshirildi.
“Barkamol avlod – 2017” sport o‘yinlarining final bosqichi qatnashchilari uchun qiziqarli va ko‘ngilochar tadbirlarga boy madaniy dastur tayyorlandi. Unda taniqli sportchilar, yozuvchi va shoirlar, san’at namoyandalari bilan uchrashuvlar, diqqatga sazovor joylarga sayohatlar, turli konsertlar, badiiy film va sahna asarlari namoyishlari, zamonaviy ishlab chiqarish korxonalari faoliyati bilan tanishtirish singari tadbirlar ko‘zda tutilgan.
...Maydonga musiqa sadolari ostida rang-barang liboslardagi sportchilar, taniqli estrada xonandalari kirib keladi. Ular ijro etgan sahna ko‘rinishlari, qo‘shiq va raqslarda O‘zbekiston yoshlariga xos intilish, g‘ayrat-shijoat, jo‘shqinlik va nafosat namoyon bo‘ladi. Mamlakatimizning iste’dodli yosh avlodi vakillari yorqin teatrlashtirilgan tomosha namoyish etadi.
“Barkamol avlod – 2017” sport musobaqalari o‘yinlarining tantanali ochilish marosimi katta konsert dasturi bilan yakunlandi.

Праздник молодости, красоты и спорта
В городе Джизак стартовали спортивные соревнования "Баркамол авлод – 2017" среди учащихся средних специальных, профессиональных образовательных учреждений.
В Джизаке – первом городе, принимавшем спортивные игры "Баркамол авлод", которые затем проходили в Нукусе, Андижане, Чирчике, Термезе и Намангане, – вновь царят дух и настрой этого замечательного спортивного события.
“Баркамол авлод” – это не только праздник спорта, но и набирающее силу движение, укрепляющее дружбу молодежи, сплачивающее юношей и девушек вокруг единой цели.
Организованная в нашей стране трехступенчатая система спортивных игр, состоящая из соревнований "Умид нихоллари", "Баркамол авлод" и Универсиады, служит важным средством глубокого утверждения здорового образа жизни среди молодого поколения, начиная с раннего возраста.
Сегодня Джизак особенно прекрасен. Празднично украшенный город в свете тысяч фонарей, переливающемся всеми цветами радуги, стал своеобразным символом осуществляемых в нашей стране преобразований и созидательной работы во всех сферах, растущего уровня и качества жизни нашего народа.
Центром сосредоточения этой чарующей атмосферы стали проспект Шарафа Рашидова и улица Алишера Навои, которые ведут к стадиону "Сугдиёна", где состоялась церемония торжественного открытия большого спортивного праздника – финального этапа соревнований "Баркамол авлод – 2017".
“Баркамол авлод” – среднее звено в организованной по инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова трехступенчатой системе спортивных игр и любимые соревнования нашей молодежи – особое событие в жизни джизакцев. Они тепло вспоминают первые соревнования "Баркамол авлод", состоявшиеся в этом городе.
За минувшие годы Джизак, вновь принимающий этот крупный спортивный форум, праздник молодости, гармоничного развития, красоты и единства, стал еще краше.
Современный спортивный комплекс, где проходила церемония открытия соревнований “Баркамол авлод – 2017”, был построен за последние три года. В комплекс входят стадион "Сугдиёна" на 10 тысяч зрителей, залы легкой атлетики и гимнастики, плавательный бассейн, конференц-зал и другие сооружения со всеми удобствами.
...Наступает долгожданный момент. Над стадионом, где собрались любители спорта, представители государственных и общественных организаций, звучат позывные спортивных игр “Баркамол авлод – 2017”.
На стадион выходят сборные команды Республики Каракалпакстан, всех областей и города Ташкента.
Хоким Джизакской области У.Узоков объявляет спортивные игры "Баркамол авлод – 2017" среди учащихся академических лицеев и профессиональных колледжей открытыми.
Приветствие Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева участникам спортивных игр “Баркамол авлод – 2017” зачитал Государственный советник Президента Х.Султанов.
Поднимается Государственный флаг нашей страны.
Взвивается флаг спортивных игр “Баркамол авлод”.
Участники состязаний торжественно клянутся соревноваться честно и бескомпромиссно.
...На стадион выходят юноша и девушка с факелом спортивных игр "Баркамол авлод – 2017", зажженным от солнечных лучей в Институте материаловедения Научно-производственного объединения "Физика-Солнце" в Паркентском районе Ташкентской области.
Огонь спортивных игр “Баркамол авлод – 2017” зажигают дважды участвовавший в Олимпийских играх боксер Хуршид Тожибоев и чемпион Азии по дзюдо Ирода Абдурахмонова.
Огонь спортивных игр, зажженный под восторженные аплодисменты всех присутствующих на стадионе, будет гореть на протяжении всех соревнований как символ горячих сердец нашей молодежи, ее благородных устремлений.
Соревнования трехступенчатой непрерывной спортивной системы, широко признанной "малой Олимпиадой", проводятся по правилам и в соответствии с требованиями Олимпийских игр. Если в программу первых игр "Баркамол авлод", прошедших в Джизакской области, входили 8 видов спорта, то на нынешних играх пройдут состязания по 17 видам спорта. Это – баскетбол, волейбол, футбол, гандбол, тяжелая атлетика, дзюдо, греко-римская борьба, вольная борьба, бокс, плавание, таэквондо, легкая атлетика, художественная гимнастика, теннис, настольный теннис, бадминтон и шахматы.
Эти соревнования являются демонстрацией достигаемых в нашей стране успехов по воспитанию молодежи гармонично развитыми личностями. Сегодня в играх участвуют духовно развитые и физически здоровые юноши и девушки, обладающие глубокими знаниями, в том числе о современных информационных технологиях, владеющие иностранными языками. Важную роль в этих успехах играет оказываемая государством забота о развитии детского спорта.
Мы по праву гордимся победами нашей молодежи на соревнованиях мирового и континентального масштаба, что является практическим результатом особого внимания к развитию детского спорта. Большинство спортсменов, достойно защищающих честь нашей страны на международной арене, составляет молодежь, трамплином для которой послужила трехступенчатая спортивная система. Эта уникальная система признана специалистами новой педагогической технологией и с большим интересом изучается во многих странах.
Спортивные соревнования "Баркамол авлод" проводятся в седьмой раз. В финальных соревнованиях участвуют победители районных, городских и областных этапов. Зафиксированные в ходе этих игр результаты, показатели и рекорды свидетельствуют о растущем спортивном потенциале молодежи Узбекистана. Самое важное, соревнования укрепляют дружбу и сплоченность молодежи нашей страны.
В Джизакской области, принимающей эти соревнования, уделяется большое внимание развитию спорта, особенно детского, укреплению его материально-технической базы, созданию благоприятных условий и широких возможностей для формирования гармонично развитого поколения. В частности, Фондом развития детского спорта в области построены и сданы в эксплуатацию десятки спортивных сооружений, детских школ музыки и искусства.
В подготовке спортивных игр “Баркамол авлод – 2017” активно участвовали все жители области. Об их сплоченности и организованности свидетельствуют возведенные в области спортивные сооружения, реконструированные здания, благоустроенные улицы и аллеи.
Благодаря уделяемому Президентом нашей страны вниманию социально-экономическому развитию Джизакской области, преобразованию облика города Джизака в соответствии с генеральным планом и международными стандартами был построен новый спортивный комплекс, включающий стадион "Сугдиёна" и ряд спортивных залов для занятий многими видами спорта. Большой объем реконструкционных работ выполнен в Молодежном городке, детском парке "Истиклол", молодежном экологическом парке "Урда".
На уровне современных требований отремонтированы и оснащены спортивные сооружения, в которых проходят соревнования “Баркамол авлод”, гостиницы и другие социально-бытовые объекты. В частности, созданы все необходимые условия для проведения состязаний на высоком уровне в спортивных залах и домах студентов Джизакского колледжа олимпийского резерва, Джизакского политехнического института, академического лицея №1 при данном институте, ряда профессиональных колледжей.
Кроме того, для участников финального этапа соревнований “Баркамол авлод – 2017” подготовлена большая культурная программа, насыщенная интересными и развлекательными мероприятиями. Намечено проведение встреч с известными спортсменами, писателями и поэтами, деятелями искусств, различных концертов, показов художественных фильмов и спектаклей, посещение достопримечательностей и современных производственных предприятий.
...На стадион под звуки зажигательных мелодий выходят спортсмены, известные артисты эстрады. Их выступления в ходе театрализованного представления ярко раскрывают присущие молодежи Узбекистана талант, целеустремленность, энергичность, изящество и твердую веру в будущее.
Торжественное открытие спортивных игр “Баркамол авлод – 2017” завершается большой концертной программой.
В церемонии открытия спортивных соревнований “Баркамол авлод – 2017” принял участие Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов.