Yildirim Tug‘rul Turkesh: Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik mustahkamlanishidan manfaatdormiz
Poytaxtimizda Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Turkiya hukumatlararo komissiyasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Ushbu majlisda ishtirok etish uchun kelgan Turkiya delegatsiyasi rahbarlari turli darajada uchrashuvlar o‘tkazdi.
O‘zA muxbiri Turkiya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Yildirim Tug‘rul Turkeshning bu haqdagi fikrlarini so‘radi.
– Avvalo, vaqt ajratib, bizni qabul qilgani uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy minnatdorlik bildiramiz.
Davlat rahbarlarining tashabbusi bilan mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga qadam qo‘ydi. Keyingi 7 oyda oliy va yuqori darajada besh marta uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ishchi guruhlar doimiy va faol ish olib bormoqda.
Iqtisodiy, investitsiyaviy aloqalar izchil rivojlanmoqda. Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Turkiya hukumatlararo komissiyasi majlisi juda samarali bo‘ldi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, buning uchun ishbilarmon doiralarga keng qulaylik va imtiyozlar yaratish bo‘yicha birgalikda ish olib bormoqdamiz. Buning uchun ikki tomonda ham xohish, o‘zaro manfaatdorlik mavjud.
Turizm sohasi hamkorligimizning ustuvor yo‘nalishlaridan. Turkiyaliklar O‘zbekistonni ota yurtimiz, deb e’zozlaydi. Imom Buxoriy, Imom Moturidiy, Bahouddin Naqshband va boshqa allomalarni yaxshi biladi. Shu bois O‘zbekistonni kelib ko‘rishga, tarixiy qadamjolarni ziyorat qilishga orzumand. Bu sohada ham yangi qulayliklar yaratilishi sayyohlar almashinuvi ko‘payishiga xizmat qiladi.
To‘qimachilik, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda hamkorlikni kengaytirmoqdamiz. Savdo-iqtisodiy aloqalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida O‘zbekistonda Turkiyaning Ziroat banki filialini ochishni rejalashtirmoqdamiz.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik va xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik mustahkamlanishidan manfaatdormiz.

Йилдырым Тугрул Тюркеш: "Мы заинтересованы в укреплении сотрудничества между нашими странами"
В Ташкенте состоялось очередное заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой. Руководители прибывшей для участия в этом заседании делегации Турции провели встречи на различных уровнях.
Заместитель Премьер-министра Турецкой Республики Йилдырым Тугрул Тюркеш поделился с корреспондентом УзА мнениями о состоявшихся встречах.
- Прежде всего хочу выразить искреннюю признательность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за теплый прием.
По инициативе Президентов наших стран начинается новый этап в межгосударственных отношениях. За последние семь месяцев прошли пять встреч на высшем и высоком уровнях. Постоянно и активно взаимодействуют рабочие группы.
Последовательно развиваются экономические и инвестиционные связи. Весьма плодотворно прошло заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой. Ведется совместная работа по увеличению объема товарооборота между нашими странами, созданию широких льгот и преференций для деловых кругов. Для этого у сторон есть воля и заинтересованность.
Одним из приоритетных направлений нашего сотрудничества является туризм. Народ Турции уважает и почитает Узбекистан, хорошо знают об Имаме Бухари, Имаме Мотуруди, Бахауддине Накшбанде и других ученых-мыслителях, поэтому мечтают посетить Узбекистан, посетить исторические памятники и места поклонения страны. Создание новых удобств в этой сфере позволит увеличить обмен туристами.
Мы также расширяем партнерство в текстильной, фармацевтической, сельскохозяйственной и других отраслях. Для стимулирования торгово-экономических связей планируем открыть в Узбекистане филиал турецкого Зираат Банка.