Kasanachilikni yanada rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Band bo‘lmagan aholini ishlab chiqarish faoliyatiga jalb qilishning samarali vositalaridan biri bo‘lgan kasanachilikni yanada rivojlantirish hamda zamonaviy mashina, asbob-uskunalar, xomashyo va materiallarni xarid qilish uchun moliyaviy resurslar bilan foydalanishni kengaytirish orqali oila byudjetlari daromadlarini ko‘paytirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Markaziy banki, Moliya vazirligi va tijorat banklarining Toshkent shahrida tijorat banklari tomonidan “Kasanachilikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Konsorsium” mas’uliyati cheklangan jamiyatini (keyingi o‘rinlarda Konsorsium deb yuritiladi) 50,0 milliard so‘mlik boshlang‘ich ustav kapitali bilan tashkil etish va uni ishtirokchilari orasida 1-ilovaga muvofiq taqsimlash borasidagi takliflari ma’qullansin.
2. Konsorsiumga:
mazkur qarorning 2-ilovasida keltirilgan ro‘yxatga muvofiq zamonaviy mashina, asbob-uskunalar, xomashyo va materiallarni xarid qilishga kasanachi va (yoki) kasana mahsulotlarini ishlab chiqarishga buyurtma beruvchi korxonalarga zayomlarni ajratish;
mazkur qarorning 2-ilovasida keltirilgan kasanachilik turlari bo‘yicha uy sharoitida mahsulotlar (tovarlar va xizmatlar) ishlab chiqarish uchun marketingni amalga oshirish va buyurtmachilarni topish vazifalari bilan tarkibiy bo‘linmalar hamda kasanachi va kasana mahsulotlarini ishlab chiqarishga buyurtma beruvchi tashkilotlar o‘rtasida o‘zaro aloqalar o‘rnatishni ta’minlash bo‘yicha – Toshkent shahrining barcha tumanlarida filiallarni tashkil etish;
amalga oshirilayotgan ish hajmlariga muvofiq Konsorsiumning tarkibiy bo‘linmalari xodimlari sonini mustaqil belgilash;
kasanachilar va kasana mahsulotlarini ishlab chiqarishga buyurtma beruvchi tashkilotlar bilan mahsulotlar ishlab chiqarish, ishlarni bajarish va xizmatlarni ko‘rsatish borasidagi shartnomalarni tuzish huquqlari berilsin.
kasanachilarga zamonaviy mashina, asbob-uskunalar, xomashyo va materiallarni xarid qilish uchun zayomlarni ajratish sotib olinayotgan tovarlarni kafillikka olish orqali amalga oshiriladi;
2017-yilning 1-iyulidan boshlab kasanachilar uchun jismoniy shaxslarga qo‘llaniladigan daromad solig‘i qat’iy 7,5 foiz miqdorida belgilanadi.
4. Konsorsium barcha turdagi soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalar to‘lashdan ozod etilib, bo‘shayotgan mablag‘lar ustav jamg‘armasini to‘ldirishga yo‘naltirilsin.
5. Toshkent shahri hokimiyati manfaatdor vazirliklar, idoralar va xo‘jalik boshqaruvi organlari bilan birgalikda Konsorsiumga faoliyatini tashkil etish va kelgusida amalga oshirish masalalarida amaliy yordam ko‘rsatsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Toshkent shahri hokimiyati ikki hafta muddatda Konsorsium va uning tuman filiallarini joylashtirish uchun bino va xonalarni ajratish borasida takliflar kiritsin.
7. “Mahalla” xayriya jamoat fondi va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari:
kasanachilar bilan korxonalar o‘rtasida o‘zaro iqtisodiy hamkorlik borasidagi, shu jumladan, korxonalar buyurtmalarini uy sharoitlarida bajarish istagini bildiruvchi mahallalar aholisini aniqlash faoliyatini jadallashtirishni;
aholi orasida kasanachilik afzalliklarini tushuntirish bo‘yicha jadal targ‘ibot ishlari amalga oshirilishini ta’minlasin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki Iqtisodiyot vazirligi va boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar hamda Konsorsium ishtirokchilari bilan birgalikda kasanachilarga zamonaviy mashina, asbob-uskunalar, xomashyo va materiallarni xarid qilish uchun zayomlarni taqdim etish tartibotlari to‘g‘risidagi Nizomni ishlab chiqib, bir oylik muddatda Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun belgilangan tartibda kiritsin.
9. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston matbuot va axborot agentligi bosma va elektron ommaviy axborot vositalarini, shu jumladan, internet umumjahon axborot tarmog‘ini keng jalb qilgan holda mazkur qarorning maqsadi va vazifalarini aholi orasida tizimli ravishda muntazam va har tomonlama yoritib borilishini ta’minlasin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, Iqtisodiyot vazirligi va Adliya vazirligi manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiquvchi o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
11. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari R.S.Azimov va O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki raisi zimmasiga yuklansin.

О мерах по созданию дополнительных благоприятных условий для дальнейшего развития надомного труда
В целях дальнейшего развития надомного труда как одной из наиболее эффективных форм вовлечения незанятого населения в производственную деятельность и увеличения доходов семейных бюджетов граждан путем расширения их доступа к финансовым ресурсам для приобретения современных машин, оборудования, сырья и материалов:
1. Согласиться с предложением Министерства экономики, Центрального банка, Министерства финансов Республики Узбекистан и коммерческих банков о создании в городе Ташкенте коммерческими банками общества с ограниченной ответственностью «Консорциум по поддержке надомного труда» (далее – Консорциум) с первоначальным уставным фондом в размере 50 миллиардов сумов и его распределением между участниками согласно приложению № 1.
2. Предоставить Консорциуму право:
выделять займы надомникам и (или) предприятиям-заказчикам надомной продукции для приобретения современных машин, оборудования, сырья и материалов по перечню согласно приложению № 2;
создавать структурные подразделения с функциями по проведению маркетинга и поиску заказчиков для организации производства надомной продукции (работ и услуг), а также филиалы в каждом районе города Ташкента – по обеспечению взаимодействия между надомником и предприятием-заказчиком надомной продукции по видам надомной деятельности, предусмотренных в приложении № 2;
самостоятельно определять численность работников структурных подразделений Консорциума, исходя из объемов выполняемых работ;
заключать договоры с надомниками и предприятиями-заказчиками надомной продукции на производство товаров, выполнение работ и оказание услуг.
3. Установить:
что займы надомникам на приобретение современных машин и оборудования для организации надомной деятельности выдаются под залог приобретаемого товара;
с 1 июля 2017 года для надомников фиксированную ставку налога на доходы физических лиц в размере 7,5 процента.
4. Освободить Консорциум от уплаты всех видов налогов и других обязательных отчислений в государственные целевые фонды, с целевым направлением высвобождаемых средств на пополнение уставного фонда.
5. Хокимияту города Ташкента совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами и органами хозяйственного управления оказать содействие Консорциуму в вопросах организации и дальнейшем осуществлении его деятельности.
6. Государственному комитету Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции совместно с хокимиятом города Ташкента в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по выделению зданий и помещений для размещения Консорциума и его районных филиалов.
7. Благотворительному общественному фонду Узбекистана «Махалла» и органам самоуправления граждан обеспечить активную работу по:
налаживанию тесного экономического сотрудничества предприятий с надомниками, в том числе регулярному выявлению жителей махалли, желающих на дому выполнять заказы предприятий;
широкой пропаганде и доступному разъяснению среди населения преимуществ надомного труда.
8. Центральному банку Республики Узбекистан совместно с Министерством экономики, другими заинтересованными министерствами и ведомствами, а также участниками Консорциума в месячный срок разработать и внести в установленном порядке на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект Положения о порядке предоставления надомникам займов для приобретения современных машин, оборудования, сырья и материалов.
9. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Узбекскому агентству по печати и информации обеспечить на системной основе регулярное и всестороннее освещение среди населения целей и задач настоящего постановления, с широким привлечением печатных и электронных средств массовой информации, включая всемирную информационную сеть Интернет.
10. Центральному банку, Министерству экономики и Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Азимова Р.С. и председателя Центрального банка Республики Узбекистан.