Gulistonda O‘zbekistonning yangi fuqarolariga pasportlar topshirildi
Gulistonda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 21-apreldagi “O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligiga qabul qilish to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligiga qabul qilingan bir guruh shaxslarga fuqarolik pasporti tantanali ravishda topshirildi.
Mamlakatimizda fuqarolar huquq va erkinliklari, shaxsiy manfaatlari qonun bilan kafolatlab qo‘yilgani, har bir fuqaroga beriladigan pasport O‘zbekiston Respublikasining mulki bo‘lib, uning egasi davlat muhofazasida ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga kelib chiqishi, ijtimoiy va mulkiy holati, irqi, millati, jinsi, ma’lumoti, tili, dinga munosabati hamda siyosiy va boshqa e’tiqodidan qat’i nazar, “O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligi to‘g‘risida”gi qonun kuchga kirgan vaqtda turli obyektiv va boshqa hayotiy sharoitlarga ko‘ra mamlakat tashqarisida bo‘lgan mahalliy aholi, shuningdek, boshqa mamlakatlarda tug‘ilib-o‘sib, O‘zbekistonni o‘z Vatani sifatida dildan tan olgan, uning taraqqiy etishi va gullab-yashnashi uchun munosib hissa qo‘shganlar qabul qilinishi mumkin.
Davlatimiz rahbarining farmoni bilan Sirdaryo viloyatidan ham 3 nafar yurtdoshimiz O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini olish baxtiga muyassar bo‘ldi. Ular orasida Valentin Kubedinov ham bor.
– Men 1959-yili hozirgi Guliston shahrida tug‘ilganman, – deydi V.Kubedinov. – 1989-yili Rossiyaga ishlagani ketdim. Qaytish imkoni bo‘lmay, 1996-yilgacha o‘sha yerda qolib ketdim. Qaysi millatga mansub bo‘lishingdan qat’i nazar, o‘z tug‘ilib o‘sgan yurtingdan boshqa joy senga Vatan bo‘lolmas ekan. Shuning uchun kindik qonim to‘kilgan yurtga qaytdim. Shundan buyon O‘zbekiston Respublikasining teng huquqli fuqarosi sifatida pasportim bo‘lishini orzu qilardim. Nihoyat orzuim ushaldi. Tug‘ilib o‘sgan Vatanim pasportiga ega bo‘lganimdan juda baxtiyorman.

В Гулистане вручены паспорта новым гражданам Узбекистана
В Гулистане в соответствии с Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О приеме в гражданство Республики Узбекистан" от 21 апреля 2017 года группе лиц, ставших гражданами Республики Узбекистан, в торжественной обстановке вручены паспорта.
Отмечалось, что в нашей стране гарантированы права и свободы, личные интересы граждан, паспорт является имуществом Республики Узбекистан, а его владелец находится под защитой государства.
В гражданство Республики Узбекистан могут быть приняты проживающие в Узбекистане лица независимо от происхождения, социального и имущественного положения, расовой и национальной принадлежности, пола, образования, языка, религии, политических и иных убеждений, которые к моменту вступления в силу Закона "О гражданстве Республики Узбекистан" по различным объективным и другим жизненным обстоятельствам находились за пределами страны, а также лица, родившиеся в других странах, но искренне признавшие Узбекистан в качестве своей Родины, внесшие достойный вклад в ее развитие и процветание.
В соответствии с указом главы нашего государства гражданство Республики Узбекистан получили и трое жителей Сырдарьинской области. В их числе - Валентин Кубединов.
- Я родился в 1959 году в городе Гулистане, - рассказывает В.Кубединов. - В 1989 году уехал работать в Россию. По определенным причинам оставался там до 1996 года. За это время осознал, что ничто не заменит Родину. Поэтому вернулся в страну, в которой родился и вырос. С тех пор мечтал получить паспорт и стать равноправным гражданином Республики Узбекистан. Наконец моя мечта осуществилась. Бесконечно счастлив, что получил паспорт своей любимой Родины.