Toshkent shahridagi Inha universitetida an’anaviy “Google I/O 2017 Extended” konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
2017-05-22 | Texnologiyalar
2017 yilning 20 may kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida an’anaviy “Google I/O 2017 Extended” konferensiyasi o‘tkazildi. Mazkur konferensiyada 300 nafardan ortiq ishlab chiqaruvchilar, dasturchilar va O‘zbekistondagi ko‘pgina universitetlardan talabalar ishtirok etishdi.
“Google I/O” – ishlab chiqaruvchilarga mo‘ljallangan an’anaviy konferensiya “Google” kompaniyasi tomonidan San-Fransisko (Kaliforniya shtati, AQSh) shahrida o‘tkazilib, unda “Google” kompaniyasining so‘nggi dastur ishlanmalari hamda innovatsion yechimlari muhokama qilinadi.
Konferensiya davomida “Google” kompaniyasi Android (Android 8.0 yoki «O») operatsion tizimining yangi talqinini, “Android Go” tizimining yengillashtirilgan talqinini, “Google Assistant” va “Google Photos” servislarining yangi imkoniyatlarini taqdim etib, AQShdan tashqarida bo‘lgan “Google Home” “aqlli” uy tizimining ishga tushirilganligini ma’lum qildi. Kompaniya shuningdek, virtual reallik sohasidagi o‘z yechimlari va takliflarini ham taqdim etdi.
Kengaytirilgan tartibda o‘tkazilgan konferensiyaning birinchi qismida ishtirokchilar “Google I/O 2017” asosiy tadbirida namoyish etilgan “Google” kompaniyasining yangi yechimlari va mahsulotlari bilan tanishdilar.
IUTda o‘tgan tadbir davomida mahalliy IT kompaniyalari vakillari o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar. Ular IT-sohasining turli yo‘nalishlaridagi o‘z bilimlari va tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar. Ular orasida UzMobile, Stolik.uz, Datasite, Huawei, Super Dispatch, Texnoman, Payme, Newmax, ASBT, United Games, Net Extension, Delphi.uz, Brandbox Branding, Zefir VR va boshqa shu kabi kompaniyalarning mutaxassislari bor edi.
Qatnashchilar shuningdek, veb va mobil ilovalar yaratish bo‘yicha amaliy sessiyalarda, kompyuter o‘yinlari va xavfsizlikni ta’minlashda ishtirok etishdi.

В IUT прошла ежегодная конференция Google I/O 2017 Extended
20 мая 2017 года в Университете Инха в г. Ташкенте состоялась ежегодная конференция Google I/O 2017 Extended, которая ознакомила молодых ИТ-специалистов с новейшими решениями компании Google, а также с последними тенденциями в сфере информационных технологий.
Google I/O — ежегодная конференция, ориентированная на разработчиков, проводимая в городе Сан-Франциско (штат Калифорния, США) компанией Google для обсуждения развития открытых технологий и сервисов Google.
IUT проводит конференцию Google I/O в расширенном формате в третий раз. В работе конференции приняли участие более 300 молодых разработчиков и программистов, а также студенты профильных университетов Узбекистана.
В ходе мероприятия в IUT представители местных IT компаний также выступили со своими докладами. Они поделились своими знаниями и опытом в различных направлениях IT-сферы. Среди них были специалисты таких компаний как UzMobile, Stolik.uz, Datasite, Huawei, Super Dispatch, Texnoman, Payme, Newmax, ASBT, United Games, Net Extension, Delphi.uz, Brandbox Branding, Zefir VR, pomidor.uz и другие.
Участники также приняли участие в практических сессиях по созданию веб и мобильных приложений, а также компьютерных игр и обеспечению безопасности.
В рамках конференции Национальный оператор мобильной связи UZMOBILE представил промобота - робота андроида, который скоро будет работать в офисе продаж компании и обслуживать абонентов. Также была представлена презентация о новой версии Единого портала интерактивных государственных услуг «ЕПИГУ 2.0 глазами программиста» (my2.gov.uz), который с 17 мая работает в тестовом режиме.
В рамках Google I/O 2017 Extended в сотрудничестве с Федерацией виртуальных спортивных игр и кибер-футбола Узбекистана также прошел турнир по игре FIFA 2017.