Turkmanboshi, 20-may. O‘zA maxsus muxbiri Abu Bakir O‘rozov xabar qiladi.
Turkmanboshi shahridagi “Avaza” kongresslar markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning yakkama-yakka suhbati bo‘ldi.
Muzokarada mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik barcha sohalarda izchil rivojlanib borayotgani, O‘zbekiston rahbarining mazkur tashrifi o‘zaro ishonch, hurmat va manfaatdorlik asosidagi sheriklikka yangi sur’at baxsh etishi va uni yanada yuqori bosqichga ko‘tarishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Prezidentlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarning bugungi holati va istiqboliga oid masalalar, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik muammolar yuzasidan atroflicha fikr almashdilar.
Davlat rahbarlari joriy yilning mart oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmanistonga davlat tashrifi doirasida erishilgan kelishuvlarning amaliy natijalari ko‘lamini yanada kengaytirish, o‘zaro aloqalarni yangi mazmun bilan boyitish uchun barcha imkoniyatlar yetarli ekanini qayd etdilar.
“Avaza” hududida uchrashayotganimiz bejiz emas, dedi davlatimiz rahbari. O‘zbekiston Turkmaniston portlari orqali Kaspiy dengiziga, xalqaro transport yo‘laklariga chiqishni maqsad qilgan.
Ikki davlatning tinchlikparvar tashqi siyosati, xalqaro muammolar borasida bir-birini qo‘llab-quvvatlashi, turli tahdidlarning oldini olish masalalariga yondashuvlarning o‘xshashligi alohida ta’kidlandi. O‘zbekiston ham, Turkmaniston ham terrorizm, diniy ekstremizm, transmilliy uyushgan jinoyatchilik, qurol-yarog‘ va narkotik moddalar kontrabandasiga qarshi hamkorlikda kurashish tarafdori.
Mamlakatlarimiz mintaqaviy integratsiyani rivojlantirish Markaziy Osiyoda tinchlik va barqarorlikni yanada mustahkamlash, izchil taraqqiyotni ta’minlashning muhim omili, deb hisoblaydi. O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari davlatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirish yuzasidan atroflicha fikr almashdilar.

Президенты обменялись мнениями по дальнейшему развитию сотрудничества
В центре конгрессов «Аваза» в городе Туркменбаши состоялась беседа в узком формате Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
На переговорах отмечалось последовательное развитие сотрудничества между нашими странами во всех сферах, что данный визит главы Узбекистана придаст новый импульс двустороннему партнерству на основе взаимного доверия, уважения и заинтересованности, послужит выведению взаимосвязей на более высокий уровень.
Президенты подробно обменялись мнениями по вопросам нынешнего состояния и перспектив сотрудничества между нашими странами, проблемам регионального и международного значения, представляющим взаимный интерес.
Главы государств подчеркнули, что есть все возможности для дальнейшего расширения масштабов практических результатов договоренностей, достигнутых в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Туркменистан в марте текущего года, обогащения взаимосвязей новым содержанием.
Не случайно мы встречаемся на территории "Аваза", сказал глава нашего государства. Узбекистан нацелен на выход через порты Туркменистана в Каспийское море, международные транспортные коридоры.
Особо констатировались миролюбивая внешняя политика двух государств, обоюдная поддержка друг друга по международным проблемам, схожесть подходов к вопросам предотвращения различных угроз и вызовов. И Узбекистан, и Туркменистан являются сторонниками совместного противодействия и борьбы против терроризма, религиозного экстремизма, транснациональной организованной преступности, контрабанды оружия и наркотических веществ.
По единогласной позиции наших стран, развитие региональной интеграции является важным фактором дальнейшего укрепления мира и стабильности в Центральной Азии, обеспечения динамичного развития. Президенты Узбекистана и Туркменистана обменялись мнениями по укреплению и развитию сотрудничества между нашими государствами.