Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Turkmanistonga jo‘nab ketdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan 19-may kuni amaliy tashrif bilan Turkmanistonga jo‘nab ketdi.
O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlarining Turkmanboshi shahrida o‘tadigan uchrashuv va muzokaralarida mamlakatlarimiz o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikka doir dolzarb masalalar muhokama qilinadi, mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashiladi.
Muzokaralarda Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 6-7-mart kunlari Turkmanistonga davlat tashrifi doirasida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlar ijrosi ham ko‘rib chiqiladi.
Davlat rahbarlarining muzokaralari yakunida turli sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan hukumatlararo, idoralararo va boshqa qator hujjatlar imzolanishi rejalashtirilgan. Tashrif doirasida mamlakatlarimiz ishbilarmon doiralari o‘rtasida o‘zaro manfaatli tijorat shartnomalari va bitimlar imzolanishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonning Orol fojiasidan eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlaridan kelgan bir guruh bolalar dam olayotgan "Avaza" milliy sayyohlik zonasiga tashrif buyuradi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has departed on a working visit for Turkmenistan
Today President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has departed on a working visit for Turkmenistan at the invitation of Turkmenistan's President Gurbanguly Berdimuhamedov.
The issues of bilateral relations in political, trade-economic, investment, transport-communications, cultural-humanitarian and other spheres will be discussed during the meetings and negotiations, which will be held in city of Turkmenbashi. The parties will also exchange views on regional and international topics.
Realization of the agreements, reached following the Uzbekistan-Turkmenistan dialogue at the highest level during the state visit of Shavkat Mirziyoyev to Turkmenistan on 6-7 March this year, will be considered.
Succeeding the negotiations of the Heads of state, several intergovernmental, inter-agency and other documents, aimed at further developing cooperation in various spheres are to be signed. Within the frameworks of the visit, a package of mutually beneficial commercial contracts and agreements between the business circles of the two countries is expected to be concluded as well.
The Head of our state Shavkat Mirziyoyev will also visit the “Avaza” national tourist zone, where children from different regions of Uzbekistan, who have been effected by the Aral environmental catastrophe, are receiving medical and recreational treatment.