Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Turkmanistonga jo‘nab ketdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan 19-may kuni amaliy tashrif bilan Turkmanistonga jo‘nab ketdi.
O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlarining Turkmanboshi shahrida o‘tadigan uchrashuv va muzokaralarida mamlakatlarimiz o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikka doir dolzarb masalalar muhokama qilinadi, mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashiladi.
Muzokaralarda Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 6-7-mart kunlari Turkmanistonga davlat tashrifi doirasida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlar ijrosi ham ko‘rib chiqiladi.
Davlat rahbarlarining muzokaralari yakunida turli sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan hukumatlararo, idoralararo va boshqa qator hujjatlar imzolanishi rejalashtirilgan. Tashrif doirasida mamlakatlarimiz ishbilarmon doiralari o‘rtasida o‘zaro manfaatli tijorat shartnomalari va bitimlar imzolanishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonning Orol fojiasidan eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlaridan kelgan bir guruh bolalar dam olayotgan "Avaza" milliy sayyohlik zonasiga tashrif buyuradi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев отбыл в Туркменистан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова 19 мая с рабочим визитом отбыл в Туркменистан.
На встречах и переговорах Президентов Узбекистана в Туркменистана, которые пройдут в городе Туркменбаши, будут обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других областях, а также состоится обмен мнениями по региональной и международной повестке дня.
Будет рассмотрено выполнение договоренностей, достигнутых в ходе узбекско-туркменского диалога на высшем уровне, состоявшегося во время государственного визита Шавката Мирзиёева в Туркменистан 6-7 марта текущего года.
По итогам переговоров глав государств планируется подписание ряда межправительственных, межведомственных и других документов, направленных на дальнейшее развитие сотрудничества в различных сферах. В рамках визита ожидается также заключение пакета взаимовыгодных коммерческих контрактов и соглашений между представителями бизнес-кругов двух стран.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев также посетит национальную туристическую зону Аваза, где проходят санаторно-оздоровительное лечение дети из различных регионов Узбекистана, наиболее пострадавших от последствий Аральской экологической катастрофы.